Gama PRESTIGE

Povestea acestei marci, chevroane şi a "parintelui" sau Andre-Gustave Citroën.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
the judge
pasionat
Mesaje: 337
Membru din: Vin 24-Aug-2007 14:58
Localitate: craiova
Masina: Citroen C5 III Exclusive, Citroen Saxo VTS 16v
2: ex: 2x Xantia I, 2 x Xantia II, Xsara HDI
3: ex: Citroen Xsara VTS 16V, Peugeot 106 Rallye,

Gama PRESTIGE

Mesajde the judge » Sâm 01-Ian-2011 12:58

Stie cineva ceva despre aceasta gama? Eu am gasit intamplator ceva despre ea printr-o revista oficiala citroen din 1994 "Le journal Citroen du mondial de l'automobile", unde spune ca a fost aplicata pe toata gama de autoturisme existenta in acea perioada AX, ZX,Xantia,XM, Evasion.Sint curios ce s-a mai intamplat cu aceasta gama, eu unul nu am avut ocazia sa vad nicio masina din asta, sa vad prin ce difera ( de ex la Xantia spune ca ar avea un volan cu 3 spite).Astept informatiile voastre.

La multi ani tuturor, km multi si fara probleme!
CITROEN...covorul fermecat

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Sâm 01-Ian-2011 17:02

la cx, existau 2 tipuri de caroserii: cea scurta, cum le stii si tu si am avut si eu, si o versiune mai lunga cam cu 25cm; ei... varianta pe motorina purta numele limousine, iar varianta pe benzina purta numele prestige. de fapt, prestige reprezenta cam varful de lance al modelului cx; de exemplu avea ornamente cromate all around, inclusiv pe portbagaj, la locurile din spate avea niste chestii triunghiulare puse jos pe care sa stai cu picioarele, avea parasolare pentru toate locurile, si o tapiserie specifica, extraordinara; asta stiu pentru cx, iar pentru xm, stiam ca prestige a fost o serie limitata de 500 de bucati, cu doar 2 motorizari: 2000 16V si 2.1 TD; de optiuni nu mai retin nimic, poate stie altcineva sa ne spuna; totusi, la xm nu pre cred eu ca e relala treaba asta, dar... nush; asa scria in documentul unde am citit eu; la xantia nu stiu chiar nimic, dar stiu ca exista; ca versiuni ,mai deosebite de xantia stiu asa: TOP, HARMONIE, PRESTIGE, ATHENA; astea sunt pe langa cele care le stie toata lumea: sx, vsx, exclusive, etc
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]


Înapoi la “Istoria CITROEN”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv