probleme zx

Problemele suspensiei Âşi a trenului de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

marryuss
pasionat
Mesaje: 107
Membru din: Joi 14-Dec-2006 09:45
Localitate: bacau

probleme zx

Mesajde marryuss » Mie 20-Dec-2006 13:14

Salut

Am un Zx 18i, la care am constatat un schirtait la roata dreata spate. Am crezut ca este o placuta de frana care atinge discul. Am ridicat masina pe elevator si am constatat ca imi atinge cauciucul pe interior. Mecanicii la care am fost au spus ca este stramba puntea spate.
Intrebarea mea este dace se pot regla unghiurile la rotile de pe puntea spate sau intradevar puntea este compromisa.
Eu personal recunosc ca inca nu am avut timp sa ma uit la masina deci nu stiu prea multe despre mecanica ei.

Multumesc
Ultima oară modificat Mie 20-Dec-2006 15:51 de către marryuss, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tartorul
pasionat
Mesaje: 522
Membru din: Lun 02-Mai-2005 19:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tartorul » Mie 20-Dec-2006 14:17

Mare atentie, nu schimba puntea ca este posibil sa nu fie ea de vina.
Poate fi o problema la rulment sau poate fi o problema la bucsa de la puntea spate care permite autodirectionarea puntii (presupun ca stii ca puntea spate este autodirectionala, acest lucru fiind realizat de un set de bucsi un pic mai speciale).

Tu ai discuri pe spate? Eu la ZX aveam discuri ventilate fata si tamburi spate.
Fun Citroen

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Mie 20-Dec-2006 14:35

Desi am ZX-ul de vreo 10 zile (a fost al lui Tartorul :D ), cred ca mai este posibil ca problema ta sa fie cauzata si de rulmentii cu ace ai bratelor puntii spate

Cumva rotile stau cam asa : /-----\ ?

Oricum , puntea nu trebuie schimbata; decat daca masina a fost implicata intr-un accident mai serios

marryuss
pasionat
Mesaje: 107
Membru din: Joi 14-Dec-2006 09:45
Localitate: bacau

Mesajde marryuss » Mie 20-Dec-2006 15:49

intr-adevar rotile stau cam asa |-\.
pt Tartorul - stiu ca puntea spate e directionala.
voi incerca sa-mi fac timp sa ma uit putin la ea. nasol e ca nu am manual tehnic ca imi venea mai usor sa ma luminez. Dar sper sa ma descurc.

Multumesc pentru informatii. Daca cineva mai are o parere i-as fi recunoscator.

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Mie 20-Dec-2006 18:01

daca te ajuta se poate gasi cate ceva despre zx ca si manual ...doar sa spui .. ;-)


oricum la bacau poti incerca ceva diagniostic si eventual o reparatie si la sandu valentin ... vezi ca are numar de tel si adresa la service-uri independente ... daca nu te descurci pe acolo da-mi pm si iti trimit eu datele de contact
Dan
Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!
Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mie 20-Dec-2006 23:16

puntea de la ZX e la fel ca la Xsara si P 206, 309, etc. singura solutie este inlocuirea kitului de rulmenti impreuna cu bucsile metalice pe care culiseaza (se uzeaza impreuna). asta inseamna demontarea puntii spate de pe masina, demontarea barelor de torsiune si stabilizatoare, a bratelor si basculelor si bucsilor de care zic. nu e chiar usor, e nevoie de niste prese speciale si daca cel la care mergi nu a mai facut asta nu-l lasa sa faca experimente pe masina ta. nu incerca la reprezentanta, ei nu le repara, le schimba cu totul. nu vrei sa stii cit costa
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

marryuss
pasionat
Mesaje: 107
Membru din: Joi 14-Dec-2006 09:45
Localitate: bacau

Mesajde marryuss » Vin 22-Dec-2006 20:40

Am vorbit cu domnul Sandu. Maine ma duc sa vedem despre ce este vorba. Maine ii schimb si uleiul. Momentan am rezolvat problema montand rezerva (e mai ingusta 165 in loc de 185).Problema este ca roata imi atinge numai cand merg incet. La peste 60 Km/h nu se mai aude cum freaca pe contraaripa.
Profit de ocazie si va rog pe toti sa ma ajutati sa-mi pocur un mahual de Zx. pentru ca as mai avea cate ceva de intrebat dar sunt chestii stupide pentru unii.
Imi puteti spune unde este vasul de expansie la masina aceasta.
Multumesc

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Vin 22-Dec-2006 22:23

vasul de expansiune este corp comun cu radiatorul

marryuss
pasionat
Mesaje: 107
Membru din: Joi 14-Dec-2006 09:45
Localitate: bacau

Mesajde marryuss » Sâm 23-Dec-2006 20:11

am fost astazi la dl. Sandu. Mare luru nu am rezolvat. Mi-a spus ca rulmentii nu sunt la fel cu cei de xm cx si cam atat. Ca e mai usor sa schimb puntea decat sa schimb rulmentii. (ca poate e nevoie sa rectific bratul, sa incarc axul cu sudura si sa-l rectific la cota rulmentului, etc).
Pana dupa revelion merg cu rezerva, chiar daca e mai ingusta, ca acuma a aparut alta problema. Alternatorul.
Asadar, cumpar alternator, Zx
Astept oferta

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Dum 24-Dec-2006 12:31

incearca la Ciocarlan, 0744634200, pe cutitul de argint, repara in mod curent punti ca asta cu kitul de reparatie original. o punte schimbata cu totul presupune fie sa stii ca era ok inainte, daca e un SH, fie sa fie noua
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Lun 25-Dec-2006 19:30

faza e ca maryuss e din bacau ... :)
Dan

Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!

Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mar 26-Dec-2006 13:29

mdeah... nu m-am uitat... scuze
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

marryuss
pasionat
Mesaje: 107
Membru din: Joi 14-Dec-2006 09:45
Localitate: bacau

Mesajde marryuss » Mie 27-Dec-2006 09:58

nu ar fi asta o problema.Fac si un drum pana la capitala daca in bacau nu reusesc sa o rezolv. macar baietii de acolo au experienta. :D De curiozitate imi poti spune un pret (kitul de reparatie si manopera ) pentru ambele roti? Ca daca tot ma risc la un drum si tot am inteles ca trebuie data puntea jos, macar imi iau de o grija.
merci

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mie 27-Dec-2006 11:35

iti spun dup'amiaza
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

marryuss
pasionat
Mesaje: 107
Membru din: Joi 14-Dec-2006 09:45
Localitate: bacau

Mesajde marryuss » Sâm 13-Ian-2007 13:55

Astazi cand am venit cu masina de la spalatorie, am ridicat capota sa-mi sterg si eu motorul.si am vazut o scurgere de ulei. Ca pozitie e in stanga busonului de ulei.(cred ca e de la garnitura de la capacul de chiuloasa).
Ma poate ajuta cineva cu o documentatie a mtorului de Zx ca sa imi pot face o idee de ce si cum trebuie desfacut ca sa rezolv scurgerea de ulei?

Multumesc


Înapoi la “Suspensie - ZX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973