Rezervor AdBlue C4 Cactus

Forum de dicutii generale despre Citroen C4 Picaso Âşi Citroen Grand C4 Picasso, dotari, oferte, versus, posesori, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

CosminIS
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Vin 08-Feb-2019 11:50
Localitate: Piatra Neamt
Masina: C4 Cactus

Rezervor AdBlue C4 Cactus

Mesajde CosminIS » Vin 08-Feb-2019 12:03

Buna ziua!
E prima oara cand postez pe forum. Detin un Citroen C4 Cactus din 2015 1,6 BHdi si tocmai ce am primit vestea de la reprezentanta ca trebuie sa-mi schimbe rezervorul AdBlue, si mi-au spus ca ma costa 689 de euro.
Eram foarte incantat de masina dar sincer sunt putin dezamagit sa apara o problema de genul la 57000 de km.
Vreun posesor de C4 Cactus a mai avut vreo problema asemanatoare?

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Re: Rezervor AdBlue C4 Cactus

Mesajde mihaistan » Dum 10-Feb-2019 09:18

Buna ziua,

Din pacate au fost probleme la sistemele adblue, 308/c4 .... la noi la atelier au ajuns momentan vreo 10 in total , la unii din ei am optat sa dezactivam siatemul , fiind mult mai ieftin asa ...
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

DTTR
simpatizant
Mesaje: 46
Membru din: Mar 29-Ian-2019 18:43
Localitate: ORADEA
Masina: Peugeot 307SW

Re: Rezervor AdBlue C4 Cactus

Mesajde DTTR » Dum 10-Feb-2019 13:01

O discuție purtată cu un service Citroën pe această temă a scos la iveală că o posibilă cauză a defecțiunilor o constituie calitatea aditivului AdBlue.
Adică au achiziționat un dispozitiv de testare aaditivului.
Au constatat că nivelul de uree din aditivul respectiv este de 24% și Citroën recomandă 33%.
Am întrebat asta deoarece probabil voi fi posesor de C4 BlueHDI și am cerut detalii despre probleme curente.

Mi-au recomandat să cumpăr aditiv din magazine, nu din stații de la pompă.

Încă n-am căutat.

Sent from my Moto Z2 Play using Tapatalk

CosminIS
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Vin 08-Feb-2019 11:50
Localitate: Piatra Neamt
Masina: C4 Cactus

Re: Rezervor AdBlue C4 Cactus

Mesajde CosminIS » Lun 11-Feb-2019 11:30

mihaistan scrie:Buna ziua,

Din pacate au fost probleme la sistemele adblue, 308/c4 .... la noi la atelier au ajuns momentan vreo 10 in total , la unii din ei am optat sa dezactivam siatemul , fiind mult mai ieftin asa ...

Dar daca dezactivez sistemul probabil nu voi trece ITP-ul aici in Spania (aici locuiesc) datorita noxelor. Asa ca le-am spus sa il schimbe deoarece mi-au spus de la reprezentanta ca are o scurgere dar nu au stiut sa-mi spuna cauza.

Fara adblue trece , problema este cand se elimina filtrul sistemul cu EOLYS .

Sunt curios sa vad anul asta cate or sa fie de genu .. pentru ca incep sa apara slabiciunile sistemului .

CosminIS
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Vin 08-Feb-2019 11:50
Localitate: Piatra Neamt
Masina: C4 Cactus

Re: Rezervor AdBlue C4 Cactus

Mesajde CosminIS » Lun 11-Feb-2019 11:31

DTTR scrie:O discuție purtată cu un service Citroën pe această temă a scos la iveală că o posibilă cauză a defecțiunilor o constituie calitatea aditivului AdBlue.
Adică au achiziționat un dispozitiv de testare aaditivului.
Au constatat că nivelul de uree din aditivul respectiv este de 24% și Citroën recomandă 33%.
Am întrebat asta deoarece probabil voi fi posesor de C4 BlueHDI și am cerut detalii despre probleme curente.

Mi-au recomandat să cumpăr aditiv din magazine, nu din stații de la pompă.

Încă n-am căutat.

Sent from my Moto Z2 Play using Tapatalk

Tot timpul mi-au pus aditiv la revizie, revizia fiind facuta in reprezentanta Citroen

anfandrei
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Vin 20-Dec-2019 04:47
Localitate: Timisoara
Masina: Citroen C4 Cactus

Re: Rezervor AdBlue C4 Cactus

Mesajde anfandrei » Vin 20-Dec-2019 04:57

Unde pot dezactiva sistemul? Cine face? Pret?

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Re: Rezervor AdBlue C4 Cactus

Mesajde mihaistan » Vin 20-Dec-2019 06:58

In TM ar trebui sa te ajute - 0721 225 604 !
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Gonjasufi
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Dum 26-Ian-2020 19:39
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C4 Cactus

Re: Rezervor AdBlue C4 Cactus

Mesajde Gonjasufi » Dum 26-Ian-2020 20:43

Am un C4 Catus, 45500 km , abia iesit din garantie.
In vara 2019- interventie la sistemul de Adblue ( schimbat busonul capac , catalizator curatat) solicitata de Citroen- producator- un fel de rechemare in perioada de garantie.
Ianuarie 2019 - semnal in bord - Ureea- engine failed.
Service autorizat/ dealer Citroen ( Bucuresti) imi face deviz de reparatie 6500 lei, inlocuire totala sistem rezervor adblue, cabluri electrice, resoftare.
Deci in cazul meu , trebuie schimbat complet un sistem, la o masina aproape noua, care pare mai degraba un defect de fabricatie decat o folosire necorespunzatoare.
Cei de la service mi-au facut pana la urma o demontare , curatare a rezervorului de adblue si o schimbare completa a cablurilor electrice si resoftare- toate la un pret de 1800 lei . Varianta B.
Mi-au spus ca la scaderea nivelului lichidului in rezervor ( chiar daca restul cantitatii de uree este ok), pe peretii vasului apare fenomenul de cristalizare si se infunda pompa injector. Normal, din ce am mai citit, fenomenul de cristalizare nu influenteaza calitatea functionarii sistemului, s-au gandit si la asta cei care au inventat sistemul.
Mi-au spus ca este o interventie in afara procedurilor de service ale producatorului, care recomanda schimbarea completa a sistemului.
Asa.. care va sa zica... la un pret de cumparare 13000 de euro , dupa nici 50 000 km trebuie sa schimbi complet acest sistem euro 6 si sa mai platesti 10% din valoarea masinii???
Asa recomanda producatorul.
De ce nu atentioneaza producatorul de la vanzarea masinii ca are instalat un sistem care va ceda dupa nici 50000 km ?
DEZAMAGIRE=CITROEN.
Pacat de istoria acestei marci.

Patrocle
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Lun 03-Feb-2020 13:41
Localitate: Sannicolau Mare
Masina: Citroen C4 Cactus
2: NU
3: NU

Re: Rezervor AdBlue C4 Cactus

Mesajde Patrocle » Sâm 08-Feb-2020 18:16

Aceeasi problema am avut-o si eu la 60900 km la 2 luni de la iesirea din garantia de 4 ani. Oferta reprezentantului Citroen: 4500 lei inlocuire sistem cu manopera si 1500 lei inlocuire EGR cu manopera = 6000 lei.
Ce buni sunt francezii astia la aritmetica, ca daca te iei dupa ei in 200.000 km cat ar trebui sa garanteze functionarea euro 6 fara probleme ar trebui sa investesti numai in sistemul AdBlue 5000 de euro.
Solutia: 1. Am dezactivat sistemul si ce sa vezi, merge mai bine ca inainte, nu are treaba cu ITP-ul si este pe viata numai ca trebuie sa evitati service-ul la reprezentanta;
2. Reclama la Citroen urmeaza sa fac cat zero barat;
3. Intentionam sa ma bag la un Peugeot(eventual 3008) dar ajung in aceeasi oala cu Citroen, asa ca ... nu;
4. Fiind membri in acest club, chiar si numai pentru problema asta cu sistemul AdBlue, cred ca ar trebui sa o punem de un protest la una din reprezentantele Citroen ca de la protectia consumatorului nu ma astept sa se rezolve ceva chiar si cu o sesizare de gen.

seletron
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Joi 30-Iul-2020 05:03
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C-Elysee

Re: Rezervor AdBlue C4 Cactus

Mesajde seletron » Joi 30-Iul-2020 05:07

Am aceiasi problema la C-Elysee.
Stie cineva cum/unde se dezactiveaza sistemul Ad-Blue?
Sigur nu o scoate din Euro 6?!

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Re: Rezervor AdBlue C4 Cactus

Mesajde mihaistan » Joi 30-Iul-2020 10:04

Iese euro 6 :) testat deja si fara adblue .
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Ionut Ruban
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Mar 15-Dec-2020 12:00
Localitate: Radauti
Masina: Citroen C4 Cactus 1.6 Blue HDI
2: Toyota Rav4 XTR 2.2

Re: Rezervor AdBlue C4 Cactus

Mesajde Ionut Ruban » Mar 15-Dec-2020 14:40

Aceeași problemă la doar 66127 km. Ieșită din garantie 05.2020.
Două solutii:
1. Înlocuire rezervor Adblue
2. Bypass
Imagine

Imagine

Ionut Ruban
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Mar 15-Dec-2020 12:00
Localitate: Radauti
Masina: Citroen C4 Cactus 1.6 Blue HDI
2: Toyota Rav4 XTR 2.2

Re: Rezervor AdBlue C4 Cactus

Mesajde Ionut Ruban » Mar 15-Dec-2020 14:43

Nu ar fi o solutie înlocuirea capacului de la rezervorul adblue? Eroarea găsită pe tester este P20E8. Presure of the urea fluid. Urea fluid presure to low. Permanent fault.

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Re: Rezervor AdBlue C4 Cactus

Mesajde WLD » Mar 15-Dec-2020 17:50

Ionut Ruban scrie:Nu ar fi o solutie înlocuirea capacului de la rezervorul adblue? Eroarea găsită pe tester este P20E8. Presure of the urea fluid. Urea fluid presure to low. Permanent fault.


Nu, inlocuirea capacului se face preventiv.
Pt ca ai putini km, daca esti primul proprietar, cere reprezentantei unde ti-ai facut reviziile sa solicite celor de la Citroen sa suporte o parte din inlocuirea rezervorului de Adblue. La Peugeot am vazut cazuri in care au suportat pana la 75% dupa iesirea din garantie.

DonGabre
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Vin 19-Feb-2021 11:04
Localitate: constanta
Masina: Citroen c4 Cactus
2: Citroën C4
3: Citroën C4 Picasso

Re: Rezervor AdBlue C4 Cactus

Mesajde DonGabre » Vin 19-Feb-2021 11:13

Buna ziua!
Mă interesează cineva care și-a anulat sistemul de adblue, cât a costat și dacă are alte probleme acum cu mașina?

Au apărut aceleași erori pe ambele mașini (C4 Cactus și C4 normal)


Înapoi la “Citroen (Grand) C4 Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv