AJUTOR, GEAR BOX FAULTY

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Dan.
just curious
Mesaje: 10
Membru din: Mie 21-Feb-2018 19:15
Localitate: Cluj
Masina: Citroen C5 III
2: Nissan Note

AJUTOR, GEAR BOX FAULTY

Mesajde Dan. » Lun 16-Apr-2018 17:50

Buna tuturor,

As avea mare nevoie de putin ajutor sau un sfat... mergeam normal pe drum cand dintr-o data masina un ctitroen c5 III din 2009 cutie automata a schimbat brusc vitezele si mi-a aparut gear box faulty si cele doua semne de sport mode si snow mode langa turometru. Masina a intrat in safe mode si am mers cu ea in treapta a3-a, mai jos puteti vedea si o poza eroarea. Mentionez ca planetara stanga este foarte uzata si trebuie schimbata...

Imagine

Multumesc mult de ajutor sau sfat!!!!

iulian.arg
pasionat
Mesaje: 725
Membru din: Mie 31-Iul-2013 12:31
Localitate: Iasi
Masina: C5 III 2012 break 1.6 THP aut6 Exclusive
2: ex: C5 III 2009 break 2.0i Man5 GPL Prins VSI 2.0
3: ex: C5 II 2007 break 2.0 HDI Aut6

Re: AJUTOR, GEAR BOX FAULTY

Mesajde iulian.arg » Mar 17-Apr-2018 09:45

E putin probabil sa fie efectiv o problema in cutie asa deodata.
Probabil e de la senzorul de rotatie sau de la planetara sau de la roti umflate inegal.
Au mai fost cazuri pe aici.
Trebe pusa o diagnoza pe ea ca sa vezi exact care-i problema.
De mentionat ca tie cutia ti-a intrat in modul de back-up complet hidraulic. In cazul asta face bypass complet la managementul electronic si trece in cel hidraulic ca sa nu ramai cu masina in drum de tot.
C5 III break 2.0i 2009 H3+ man5; GPL Prins VSI 2.0

Citroen ServiceBox download link: http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?f=16&t=24814

Dan.
just curious
Mesaje: 10
Membru din: Mie 21-Feb-2018 19:15
Localitate: Cluj
Masina: Citroen C5 III
2: Nissan Note

Re: AJUTOR, GEAR BOX FAULTY

Mesajde Dan. » Mar 17-Apr-2018 11:22

Salut,

Mulțumesc mult de sfat!! Am să țin cont de ce ai spua când o să o duc la service.
Mai am doar o întrebare, este ok să merg cu mașina așa?

O zi buna!!

Dan.
just curious
Mesaje: 10
Membru din: Mie 21-Feb-2018 19:15
Localitate: Cluj
Masina: Citroen C5 III
2: Nissan Note

Re: AJUTOR, GEAR BOX FAULTY

Mesajde Dan. » Mie 18-Apr-2018 11:24

Buna tuturor,

Problema a fost rezolvata, se pare ca motorul nu a recunoscut turatia si acela a fost motivul erori gearbox faulty, dupa ce masina a fost pusa pe tester a reiesit ca senzorul de arbore cotit trebuie schimbat.

razvanprj
simpatizant
Mesaje: 46
Membru din: Lun 27-Mar-2017 09:44
Localitate: BUCURESTI
Masina: Citroen c5
2: Smart fortwo

Re: AJUTOR, GEAR BOX FAULTY

Mesajde razvanprj » Mie 18-Apr-2018 13:54

Multumim pentru postarea cu rezolvarea problemei.....in fond si la urma urmei, asta este ideea de "forum", la fiecare problema semnalata, sa fie postat si o eventuala rezolvare(daca a existat). Succes si sa ai parte de km fara probleme =D>

lucianmarius
pasionat
Mesaje: 588
Membru din: Dum 04-Mar-2012 00:22
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5 III 2.0hdi Automat H3+ 100kw
2: Audi S5 V8 4.2FSI 260kw

Re: AJUTOR, GEAR BOX FAULTY

Mesajde lucianmarius » Mie 09-Mai-2018 22:55

Problema a fost discutata si rasdiscutata dar pentru fiecare problema vad ca deschideti un thread nou. Asa nu se va ajunge niciodata la un forum profi. Eu am postat pe threadul meu de 2 ori de problema asta, de ambele dati era senzorul de la arborele cotit. @Dan. te scuteai de niste emotii daca citeai !


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv