Este C5 pentru mine? Sfat vă rog frumos

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

tototitus
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Vin 17-Noi-2017 23:26
Localitate: Oradea
Masina: VW Polo Classic

Este C5 pentru mine? Sfat vă rog frumos

Mesajde tototitus » Vin 17-Noi-2017 23:36

Salutare tuturor,

De vreo 3 luni de zile îmi caut mașină, aproximativ până în 6000 de euro și ceva (cu excepții după caz). Pretențiile mele de la început au fost berlină, sedan.

M-am tot învârtit pe la Hyundai Elantra, Honda Civic Hybrid, Honda Accord, Mazda 3/6 și am găsit un articol în care erau comparate C5, Accord și Passat CC, după care am făcut niște muncă de cercetare să văd ce e cu C5-ul aista, dacă e ceva de capul lui, cum s-o gândit cineva să-l compare cu Honda Accord. M-a surprins plăcut ce am aflat, știu că este multă mitologie la noi la români că deah, alea franțuzești, ține-te departe de ele.

Eu fac mai puțin de 10k km pe an, cel mai mult în oraș, și pentru mine e foarte important confortul în mașină - cum stau în scaun, cu mere pe drum, sistemul audio, antifonarea etc.

Găsii mașina aceasta https://www.olx.ro/oferta/vand-citroen-c5-ID9op7H.html, pare a fi primul proprietar și de bună credință, e de acord să ducă la reprezentanță pt test. La banii ăștia, H. Accord îmi iau numa cu 250 de mii de km la bord.

Problema este următoarea: C5-uri după 2009 pe OLX, toate în afară de 2 (!!!) sunt diesel. E ceva bai cu motorizarea pe benzină? Să îmi iau mai bine din străinătate?

La ce costuri de întreținere ar trebui să mă aștept? În orașul meu este reprezentanță Citroen.

Am împroșcat cu mai multe întrebări în multe direcții, fiind olecuță confuz. Mulțumesc anticipat pentru ajutor.

Avatar utilizator
MisterClaude
Web Master
Mesaje: 437
Membru din: Vin 16-Dec-2011 09:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen Xantia Activa 2.0 Turbo CT
2: Citroen C4 Coupe, 2.0HDI
3: Citroen Xantia SX 1.8i 16v (RIP)
Contact:

Re: Este C5 pentru mine? Sfat vă rog frumos

Mesajde MisterClaude » Sâm 18-Noi-2017 08:26

Salutare,
Eu nu știu ce sa zic de aia 71.000km de la masina din anunț, pare f puțin. Statistic in Germania se circulă mult mai mult într-un an decât la noi, deci la un calcul elementar nu iese bine. Statistic, cel putin.
Mai uita-te si la dotari, C5-ul e o masina foarte dotata pentru banii pe care-i dai, doar ca exemplul tau este cam "chel" si nu stiu daca se merita.
In alta ordine de idei, general vorbind c5 e o masina mare, gandita pentru drum lung. Pentru oras as recomanda ceva mai mic, dar fiecare cu parerea lui.
Nu au nici o problema motoarele pe benzina, fost că toată lumea caută 2.0hdi pe C5, ca sunt f fiabile și performante. C5-ul fiind o masina grea, e preferabil un cuplu mai mare, ceea ce dieselul ofera.
Cheltuielile de întreținere sunt destul de mari la c5, in special cilindrii hidraulici in caz ca e nevoie sa-i schimbi.
Am raspuns cam haotic, sper ca am atins niste puncte care sa te ajute in luarea deciziei.
Drumuri bune
Web design profesionist.

tototitus
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Vin 17-Noi-2017 23:26
Localitate: Oradea
Masina: VW Polo Classic

Re: Este C5 pentru mine? Sfat vă rog frumos

Mesajde tototitus » Sâm 18-Noi-2017 10:47

În legătură cu faptul că e cheală - ce opțiuni îmi lipsește pe care ar trebui să le aibă?
Întreținere mare, la cât să mă aștept pe an?
Testul de la reprezentanță îmi spune ce am nevoie (inclusiv dacă km au fost dați în spate)?

Avatar utilizator
DacianO
pasionat
Mesaje: 136
Membru din: Mar 17-Iun-2014 18:04
Localitate: Bistrita
Masina: Citroën C5(X7) 2.0 hdi 100kw 2009

Re: Este C5 pentru mine? Sfat vă rog frumos

Mesajde DacianO » Sâm 18-Noi-2017 12:41

Cilindrii hidraulici costa aprox 1300 lei, un injector costa 1400 lei, toate discurile pe Ate in jur de 900 lei, filtre + ulei liquiy molly 550 lei, distribuția pe kit original 850 lei, kit lant axe cu came 650 lei, un cauciuc Michelin pe 17" 650 lei, bucsele pe față undeva la 80 lei buc, daca iei braț nou 650 lei, pe spate sunt 70 lei buc, bieleta antiruliu fata 150 lei, etrieri spate pe producator 1350 lei buc, pe Ate 800 lei
Dacian

tototitus
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Vin 17-Noi-2017 23:26
Localitate: Oradea
Masina: VW Polo Classic

Re: Este C5 pentru mine? Sfat vă rog frumos

Mesajde tototitus » Sâm 18-Noi-2017 12:47

Mersi!
La benzină nu cred că este vorba de injectoare, așa-i?
Cilindrii la cât timp/câți km trebuie schimbați?

Avatar utilizator
DacianO
pasionat
Mesaje: 136
Membru din: Mar 17-Iun-2014 18:04
Localitate: Bistrita
Masina: Citroën C5(X7) 2.0 hdi 100kw 2009

Re: Este C5 pentru mine? Sfat vă rog frumos

Mesajde DacianO » Sâm 18-Noi-2017 12:51

Nu cred ca am văzut un C5 pe benzină, nici la diesel nu sunt probleme dacă il întreții corect. La ce cilindrii te referi?
Dacian

tototitus
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Vin 17-Noi-2017 23:26
Localitate: Oradea
Masina: VW Polo Classic

Re: Este C5 pentru mine? Sfat vă rog frumos

Mesajde tototitus » Sâm 18-Noi-2017 13:13

Scuze, la cei hidraulici, de ziceați că sînt 1300 ron/buc
Cea din link-ul de pe olx este benzinară, dar sunt doar vreo 2 de toate la acest moment pe tot olx-ul

Avatar utilizator
Bwwlan
simpatizant
Mesaje: 32
Membru din: Joi 24-Sep-2015 13:06
Localitate: Germania

Re: Este C5 pentru mine? Sfat vă rog frumos

Mesajde Bwwlan » Sâm 18-Noi-2017 15:10

Ala e primul proprietar in Romania, in Germania nu ai de unde sa stii a cui a fost masina si cati km. are pe bune. Cere-i sa-ti arate facturi care sa dovedeasca ce zice el, eventual facturi de la TUV (ITP-ul lor) fiindca acolo se consemneaza si numarul de km.
Posibil sa fie motorul pe care-l am si eu pe C5-ul mei din 2005, respectiv 2.0 140CP. Motor fiabil, insa in oras se duce spre 12 litri. N-ai ce-i face, masina e grea, doar nu te asteptai la consum de 7% urban la o masina de 1700 kile :) Eventual o pui pe gaz si gata.

Conceptul de "intretinere pe an" nu exista. Daca vrei sa n-ai treaba cu masina, o verificare anuala pe elevator sa se vada starea articulatiilor si a suspensisi, plus un schimb de ulei si filtre n-ar trebui sa treaca de 600 lei. Rezonabil, as zice eu.
Citroen C5 Tourer Exclusive, 2.0 HDI, 181CP, AT

tototitus
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Vin 17-Noi-2017 23:26
Localitate: Oradea
Masina: VW Polo Classic

Re: Este C5 pentru mine? Sfat vă rog frumos

Mesajde tototitus » Sâm 18-Noi-2017 19:48

Mulțumesc.

Legat de mașina din link, MisterClaude zicea că e cam cheală.
La Honda Accord mă pricep la nivele de echipare cât-de-cât, dar la Citroen nu prea. Ce nivel de echipare e, sau mai bine zis, ce îi lipsește aceleia?

Avatar utilizator
Eddyson
simpatizant
Mesaje: 67
Membru din: Mar 19-Mar-2013 20:21
Localitate: Iasi , Romania
Masina: Citroen C5 III 2.0 Exclusive 2010

Re: Este C5 pentru mine? Sfat vă rog frumos

Mesajde Eddyson » Dum 19-Noi-2017 16:56

La prima vedere:

- NU vad daca are sistemul Hydractiv III (E posibil sa aibe daca asa spune in anunt. Eu nu vad butoanele de ridicare/coborare a masinii)
- NU are nici full piele nici mixt (pe care eu il recomand piele textil)
- NU are memorie scaun sofer (nu vad butoanele langa manerul de deschidere a usii)
- NU display mare pentru navigatie (implicit nu are navigatie)
---------------------------------------

Ce poate avea un Citroen C5 FULL (de obicei versiunile EXCLUSIVE)

- full piele sau mixt piele/textila
- memorie scaun sofer (2 pozitii de salvare)
- scaune full electric
- scaune fata incalzite
- masaj scaun sofer (DA, masaj)
- display mare cu navigatie
- system audio foarte performat (nu ma intreba nume ca nu stiu, dar stiu ca poate fi diferit de la masina la masina
- alarma inclusa (senzori miscare interiori la oglinda)
- sistem suspensie Hydractive III (imo nici nu se merita C5 fara asta indiferent de alte dotari)
- highway line assist
- left/right parking assist (masoara distanta dintre 2 masini parcate pe dreapta sau stanga sa vada daca incape C5)
- senzori parcare fata spate
- trapa electrica
- interior full electirc (orice se poate misca, se misca electirc)
- cruise control / speed limit setting
- jante aliaj ( 17' - 18')
- cutie automata (pentru oras un avantaj)

Daca imi scapa ceva, poate ma completeaza altcineva.

lucianmarius
pasionat
Mesaje: 588
Membru din: Dum 04-Mar-2012 00:22
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5 III 2.0hdi Automat H3+ 100kw
2: Audi S5 V8 4.2FSI 260kw

Re: Este C5 pentru mine? Sfat vă rog frumos

Mesajde lucianmarius » Dum 19-Noi-2017 17:58

Salut!

Eu iti recomand sa te hotarasti ce vrei, dupa ce conduci cateva masini. Fara rusine, ceri testdrive si te vei convinge ce e pentru tine. AI scris asa:
Hyundai Elantra, Honda Civic Hybrid, Honda Accord, Mazda 3/6 și am găsit un articol în care erau comparate C5, Accord și Passat CC

Masinile acestea nu prea au legaturi intre ele.
Elantra, Civic, Mazda 3 sunt din clasa compacta, mai mici , mai inguste, cu materiale mai de joasa calitate si cu un feeling usor mai sportiv decat cele de clasa mare. Intretinerea e mai ieftina decat la clasa mare. Minusurile sunt spatiul si feeling-ul. Intre acestea mergi fara probleme pe Honda sau Mazda.

Daca vrei limuzina mare, aici intra Mazda 6, C5, Accord, Passat CC.
C5 - e gandit pentru confort si aduce putin din ideea unei masini ce nu se cumpara pentru placerea la condus. De cumparat obligatoriu cu Hydractive3+. Cu km reali, cu dotari bune, nu vei gasi in 6.000 euro.
Mazda 6 si Accord sunt 2 limuzine cu un condus ceva mai sportiv dar totusi confortabile. La Mazda 6 noul model nu avem ce vorbi sa intre in acel pret. Modelul vechi il uiti imediat ca e lansat 2003. Deci ramane Acord ce are are un anumit tip de condus tipic honda, si o rigiditate cam ridicata.
CC-ul este alta poveste, o limuzina entry premium cu valente sportive.

Pentru mine C5-ul a fost o masina foarte reusita dar am si o alta masina sport pe langa, mie placandu-mi foarte mult sa conduc.
Poate sunt si subiectiv dar eu vad C5 clar peste accord, sub mazda 6 actual, sub CC. Honda accord is overrated. Fa un test drive si vei realiza singur. Bafta!

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Este C5 pentru mine? Sfat vă rog frumos

Mesajde james kilowatt » Lun 20-Noi-2017 09:00

Mie si Passat cc mi se pare overrated. Am testat-o când îmi cautam mașină pentru mine și mi s-a părut doar o skoda mai puțin practica însă cu 50% mai scumpa.
Decât Passat cc mai bine Audi A5.... Care nu e cu mult mai scumpa însă e altceva.

tototitus
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Vin 17-Noi-2017 23:26
Localitate: Oradea
Masina: VW Polo Classic

Re: Este C5 pentru mine? Sfat vă rog frumos

Mesajde tototitus » Lun 20-Noi-2017 10:04

Da, știu că îs din 2 categorii cel puțin ce-am menționat mai sus, și nici n-am pus Honda Insight care e hatchback, complica și mai mult lucrurile.

Sună puțin superficial, însă pe lângă fiabilitate, look-ul a fost un factor foarte important (poate al doilea), și faptul că orice-ar fi n-am vrut Combi sau Hatchback (Insight e o excepție). Test drive până acum am făcut numai la Elantra, și la Accord m-am bizuit pe un prieten ce-a fost el să vadă mașina pentru mine (fiind în alt oraș)

Decât să-mi iau o mașină mare aproape cheală, mai bine îmi iau una din clasă inferioară mai bine echipată.
Mulțumesc că mi-ați scos piticii de pe cap, și mulțumesc pentru timpul pe care vi l-ați luat să-mi scrieți!

Salutare!

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Este C5 pentru mine? Sfat vă rog frumos

Mesajde james kilowatt » Lun 20-Noi-2017 12:01

Depinde ce intelegi prin "cheala". Multe din gadgeturile pentru care unii se dau in vant sunt de fapt absolut inutile si nu le folosesti aproape niciodata. Mai bine faci o lista cu ce trebuie musai sa aiba, decat una cu ce n-are si exista la concurenta.
De exemplu eu n-as (mai) cumpara o masina fara xenon, si as renunta fara probleme la clima automata (pot trai si cu manuala), senzori de presiune pneuri (bataie inutila de cap), bluetooth, senzor de ploaie (inutil) senzori de intuneric (inutil) reglaj electric scaun (inutil daca ai un singur sofer), geamuri electrice in spate (de cate ori ai deschis geamul in spate??) si navi fara sa clipesc la schimb.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Re: Este C5 pentru mine? Sfat vă rog frumos

Mesajde dj01fad » Lun 20-Noi-2017 12:19

salut,
masina din anunt este cu suspensie hidraulica, se vad sferele intr-o poza.
personal cred ca e cam scumpa la ce dotari NU are... iar de nr de km eu nu zic nimic. am vazut masina de 80.000 care era pfaf si masina de 400.000 care arata si functiona impecabil.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973