Probleme farna de mana electrica

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
DacianO
pasionat
Mesaje: 136
Membru din: Mar 17-Iun-2014 18:04
Localitate: Bistrita
Masina: Citroën C5(X7) 2.0 hdi 100kw 2009

Probleme farna de mana electrica

Mesajde DacianO » Joi 31-Aug-2017 08:36

Fana de mana cand se activeaza pe partea dreapta nu se trage integral si motorasul mai trage scurt inca de 3,4 ori doar cablul de pa partea dreapta . Am desfacut etrierul si nu era blocat , levierul de la frana de mana functioneaza pana in capat si dac trag de el impinge pistonul afara, in interior nu prea ai acces la mecanism. Am observat ca mi-a incazit discul pe partea dreapta deci ceva nu functioneaza cum trebuie - etrierul sau motorasul electric? Fenomenul a inceput dupa ce am schimbat discurile si placutele. A mai avut cineva problema asta?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Dacian

lucianmarius
pasionat
Mesaje: 588
Membru din: Dum 04-Mar-2012 00:22
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5 III 2.0hdi Automat H3+ 100kw
2: Audi S5 V8 4.2FSI 260kw

Re: Probleme farna de mana electrica

Mesajde lucianmarius » Mar 05-Sep-2017 11:31

Eu nu am avut asa ceva dar mergi inapoi la cei ce ti-au schimbat placutele si pune-i sa rezolve.

calorifer4
pasionat
Mesaje: 371
Membru din: Mie 30-Mai-2012 18:24
Localitate: Focsani

Re: Probleme farna de mana electrica

Mesajde calorifer4 » Mar 05-Sep-2017 13:20

Mai mult ca sigur odata cu schimbarea discurilor si placutelor sa schimbat si cursa de intindere a sufelor la frana de mana din putin defecta in complet defecta, surpriza la service te va costa suplimentar ~2000 de lei :( blocul electronic de sufe si motoras este imposibil de reparat, odata decapsulat e pa. pe liber posibil sa functioneze dar cand masina este in sarcina rapa-panta sa blocheze una din sufe sau mecanism spre roata, repeti faza cu inlocuire degeaba piese (inca o fisa sau game-over).
Recomand la masinile cu c.v. at selectarea la oprire masina sa fie in P si la c.v. m in treapta 1fara a folosii frana de mana-stationare, conditia sa nu fie in rampa-panta astfel frana de mana va functiona foarte mult timp, de altfel este o consumabila costisitoare la orice masina cu frana de mana electronica si la citroen au gandit varianta sa fie foarte ieftina ca piesa respectiva si anume sa fie separata de etriere, la alte masini se schimba inclusiv etrierele ceea ce te face sa plangi sau sa razi cand auzi cat costa.

Dan C
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Dum 25-Iun-2017 11:35
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5 III Exclusive 2.0hdi 140cp

Re: Probleme farna de mana electrica

Mesajde Dan C » Mie 06-Sep-2017 08:42

Eu am alta problema. Pe dreapta spate se incinge discul, nu la rosu, dar frige cand pui degetul. Am iesit la un drum liber unde am mers 30 km fara sa franez. Etrierul pe dreapta spate era caldut si discul destul de fierbinte, in timp ce ceilalti etrieri erau reci iar pe discuri puteam tine mana. Am schimbat de curand placutele pe spate, dar nu sunt 100% sigur ca de la montaj ar fi, pentru ca inainte de schimb nu am verificat. Aparent si ochiometric nu e nici o deosebire. Azi ma prezint la mecanicul care mi-a facut schimbul. Ceva sugestii?

Dan C
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Dum 25-Iun-2017 11:35
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5 III Exclusive 2.0hdi 140cp

Re: Probleme farna de mana electrica

Mesajde Dan C » Lun 11-Sep-2017 16:26

Am dat din nou jos placutele, pistonasul nu prezinta nimic care sa ma faca sa cred ca el ar fi cauza ...e curat, oricum l-am mai curatat, merge usor pt ca l-am impins de cateva ori. Totusi nu revine suficient dupa ce e calcata frana iar placutele raman un pic in frecare cu discul. Nu stiu de unde ar putea fi problema.

calorifer4
pasionat
Mesaje: 371
Membru din: Mie 30-Mai-2012 18:24
Localitate: Focsani

Re: Probleme farna de mana electrica

Mesajde calorifer4 » Mie 13-Sep-2017 11:27

ai gresat si culisantele la etrier daca tot ai desfacut, este cel mai important lucru cand schimbi placutele, verifica din nou culisantele sa nu prezinte nici un fel de joc in calaret si totodata sa fie gresate cu vaselina ceramica.

Dan C
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Dum 25-Iun-2017 11:35
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5 III Exclusive 2.0hdi 140cp

Re: Probleme farna de mana electrica

Mesajde Dan C » Joi 14-Sep-2017 09:02

Mecanicul nu a umblat la alea. Tot ce a zis e ca nu vede o problema la pistonas si ca poate e de la etrier, furtun...
O sa ma duc iar pe capul lui.

lucianmarius
pasionat
Mesaje: 588
Membru din: Dum 04-Mar-2012 00:22
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5 III 2.0hdi Automat H3+ 100kw
2: Audi S5 V8 4.2FSI 260kw

Re: Probleme farna de mana electrica

Mesajde lucianmarius » Mar 03-Oct-2017 21:45

Calare pe ei dragi colegi.

Este treaba noastra ca si clienti sa ne cerem drepturile.

Am avut la audi o patzanie in care am cerut la service sa imi rezolve un greier din usa dreapta. Mi-au zis 200 de lei. Au desfacut usa, au spart geamul. Comandat altul , pusa folie din nou de ei, l-au spart si pe asta. Comandat altul, desfac toata usa, imi zic ca e macaraua defecta si cum facem? Le zic simplu: eu platesc macaraua, voi cele 2 geamuri si va iert. Au ras. Eu nu. Ei au platit in final. Cam asa merge. Stati pe capul lor, veti rezolva. Nu merge cu frumosul, merge cu uratul. Abia asteapta rar-ul sa inchida service-uri si opc-ul sa dea amenzi. Mecanicii nu!

Normal ca mi-au zis ca stiti dle client ca nu a fost vina noastra ca macaraua era defecta.

Le-am zis ca eu nu stiu ce e aia si ca masina mea a fost buna cand a intrat in service trebuie sa fie mai buna la iesire. Geamul nu era spart si daca desfaceau usa complet din prima nu aveau problema. De ce sa platim noi greseala altora?

lucianmarius
pasionat
Mesaje: 588
Membru din: Dum 04-Mar-2012 00:22
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5 III 2.0hdi Automat H3+ 100kw
2: Audi S5 V8 4.2FSI 260kw

Re: Probleme farna de mana electrica

Mesajde lucianmarius » Mar 03-Oct-2017 21:46

La fel si la franele voastre. Succes!!

Roiban Florin
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Joi 16-Noi-2017 12:10
Localitate: Resita
Masina: Citroen c5

Re: Probleme farna de mana electrica

Mesajde Roiban Florin » Joi 16-Noi-2017 20:29

Buna seara!sunt nou printre posesorii de citroen c5,in urma cu 2 saptamani am achizitiona unul si am o problema:am schimbat motorasul de la frana de stationare si dupa ce l-am montat,frana merge doar daca trag de clapeta,nu merge si in modul auto.ma poate ajuta cineva cu un sfat?multumesc!o seara placuta!

Avatar utilizator
DacianO
pasionat
Mesaje: 136
Membru din: Mar 17-Iun-2014 18:04
Localitate: Bistrita
Masina: Citroën C5(X7) 2.0 hdi 100kw 2009

Re: Probleme farna de mana electrica

Mesajde DacianO » Sâm 18-Noi-2017 08:59

In modul automat se activează din meniul confort, butonul din stanga de pe volan
Dacian

Roiban Florin
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Joi 16-Noi-2017 12:10
Localitate: Resita
Masina: Citroen c5

Re: Probleme farna de mana electrica

Mesajde Roiban Florin » Dum 19-Noi-2017 00:29

nu am acel meniu!ca as putea face sa imi apara acel meniu?multumesc!o seara placuta!


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv