Citroen DS5

Tot ce tine de gama Citroen DS, dotari, oferte, versus, posesori etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Rob
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Dum 13-Noi-2016 18:15
Localitate: Basildon
Masina: DS DS5 1.6 BlueHDi Elegance
2: DS LED Vision
3: Pearl White Pearlescen

Re: Citroen DS5

Mesajde Rob » Dum 13-Noi-2016 18:46

Salut , daca poti da mai multe detalii , poate te-as putea ajuta . Din ce an este masina si ce versiune de soft ai la ea . Pentru aflarea versiuni de soft se tine apasat pe butonul Setup in jur de 5 sec. .
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Mael
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Sâm 08-Oct-2016 18:40
Localitate: Sighet
Masina: Citroen Ds5
2: Audi a6

Re: Citroen DS5

Mesajde Mael » Sâm 03-Dec-2016 15:33

Si-a revenit de la sine. Multumesc oricum.

Mael
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Sâm 08-Oct-2016 18:40
Localitate: Sighet
Masina: Citroen Ds5
2: Audi a6

Re: Citroen DS5

Mesajde Mael » Lun 26-Dec-2016 17:11

Azi mi-a aparut Engine Fault! Stop the car!
Aveti idee ce poate fi? Poate fi si ceva minor? Sau pot sa ma apuc de plans?

Mael
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Sâm 08-Oct-2016 18:40
Localitate: Sighet
Masina: Citroen Ds5
2: Audi a6

Re: Citroen DS5

Mesajde Mael » Mar 27-Dec-2016 11:39

Am fost la mecanic dar ii mergea sa faca diagnoza pe ds5 si a selectat ds4 si i-a dat codul d288.Aveti idee ce poate fi?

ovex
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Joi 26-Ian-2017 23:52
Localitate: Sibiu
Masina: Citroen DS5

Re: Citroen DS5

Mesajde ovex » Vin 27-Ian-2017 00:05

Salutare! As vrea sa schimb memoria la navigatie. Am facut upgrate la ultimele harti si am primit mesajul Low memory..... Stie cineva cum se demonteaza partea frontala fara a zgaria ceva? Multumesc anticipat.

kyn
pasionat
Mesaje: 140
Membru din: Sâm 29-Dec-2012 21:06
Localitate: Timisoara

Re: Citroen DS5

Mesajde kyn » Mie 08-Mar-2017 07:28

@ovex
Sunt curios cum ai schimbat tu memoria la ds5 care e echipat cu navigatie RT6!!!!!!
Citroen C5 Exclusive 2.0 163CP
Citroen DS5 2.0 163CP

ovex
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Joi 26-Ian-2017 23:52
Localitate: Sibiu
Masina: Citroen DS5

Re: Citroen DS5

Mesajde ovex » Joi 09-Mar-2017 02:15

Nu am schimbat-o. Am pus o intrebare in ideea in care cineva a mai facut operatiunea asta. Dar se pare ca nu am noroc de un sfat real si la obiect. Citeste atent.

kyn
pasionat
Mesaje: 140
Membru din: Sâm 29-Dec-2012 21:06
Localitate: Timisoara

Re: Citroen DS5

Mesajde kyn » Joi 09-Mar-2017 08:45

Un sfat pertinent nu o sa gasesti, dat poti schimba micro SD-ul si sa pui de 16gb, originalul are 8gb, dar trebuie sa rescrii softul pe el, ceea ce e mai greu, dar, intodeauna cand faci un update de harti, varianta veche de harti va fi stearsa si se va rescrie cea noua, si poate nu ai observat dar te si intreaba daca vrei sa stergi varianta veche de harti si sa rescrii cea noua.
Citroen C5 Exclusive 2.0 163CP
Citroen DS5 2.0 163CP

ovex
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Joi 26-Ian-2017 23:52
Localitate: Sibiu
Masina: Citroen DS5

Re: Citroen DS5

Mesajde ovex » Vin 10-Mar-2017 01:41

Am intrat pe un forum in Franta si spunea ca acest microsd se cloneaza. Am facut 2 update de harti pana in acest moment si automat varianta veche sa dus fara sa ma intrebe. Problema este ca hartile noi sunt tot mai mari si nu mai incap pe card. Am sters destule zone de care nu aveam nevoie ( ex peninsula Scandinava, Anglia,etc ) si la urmatorul update nu mai prea am ce sa sterg. In ideea asta ma gandesc sa schimb memoria. Cand o sa o fac postez pasii aici.

kyn
pasionat
Mesaje: 140
Membru din: Sâm 29-Dec-2012 21:06
Localitate: Timisoara

Re: Citroen DS5

Mesajde kyn » Vin 10-Mar-2017 07:41

Da, ai dreptate SD-ul se cloneaza sau se rescrie, dar, pe acest SD e si softul de boot, in aceasta situatie, cand il clonezi sau il rescrii, el isi formeaza aceleasi partitii - adica aceleasi dimensiuni, respectiv nu mareste partitia pentru harti sau pentru MBR(bootul), in concluzie, indiferent ce cat de mare SD pui spatiul alocat ramane acelasi.
Citroen C5 Exclusive 2.0 163CP
Citroen DS5 2.0 163CP

ovex
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Joi 26-Ian-2017 23:52
Localitate: Sibiu
Masina: Citroen DS5

Re: Citroen DS5

Mesajde ovex » Sâm 01-Apr-2017 22:09

Salutare. Aveti idee cum de demonteaza camera de marsalier de pe DS5? A intrat apa in lentila ( probabil la spalatorie ) si vreau sa incerc sa o curat. Ar fi super sa nu trebuiasca sa dau bara jos.

porutiualex
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Mar 16-Iun-2015 09:23
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Citroen DS5

Mesajde porutiualex » Vin 05-Mai-2017 11:47

Salutari tuturor,

Evident ca incep si eu cu fraza ca sunt nou pe acest forum si n-am reusit sa gasesc niciun topic referitor la sfaturi achizite pentru un Citroen DS 5 si de aceea scriu aici. Sper ca ii ok sau sa ma indrumati unde ar fi ok.

Inainte sa achizitionez, doresc sa ma documentez putin despre ele.

1. M-ar interesa parera celor care au un model Hybrid si daca acesta renteaza pentru consum, 4x4 si costurile unei eventuale schimbari a bateriilor. citisem pe un forum in Anglia in care cineva specifica ca nimeni nu iti zice ca dupa 4 ani, bateriile trebuie schimbate, cu niste costuri destul de mari. In anunturile care le gasesc momentan la vanzare cu aceste modele, imaginea bateriei indica mai tot timpul jumatate incarcata si din cate am inteles asa ar trebui sa fie deoarece softul masinii in sine o tine undeva pe la nici prea incarcata si nici prea descarcata pentru a lungii durata de viata a bateriei. Chiar as vrea sa aflu de la mai multi care au un asemenea model sa stiu daca renteaza sa cumpar cel diesel simplu de 163 CP sau cel hybrid de 200 CP.

2. La schimbatorul de viteze voi alege automat. Daca aleg modelul hybrid, din cate am inteles aceasta cutie are 2 "tipuri", una lenta si una mai buna. Atasez 2 poze cu niste imagini, care consider ca ar fi diferenta despre care vorbesc, in care daca ma puteti lamuri care ii ceea buna, va sunt recunoscator. Intr-o poza, pozitiile schimbatorului (R, N, A, M) sunt pe partea dreapta-central aprox iar in cealalta sunt pe partea stanga.

3. Alte detalii cu ce probleme s-a intalnit la masina si la ce sa ma astept. Fiabilitatea nu vreau sa o discut deoarece orice masina dupa 2007 ii facuta sa se strice ceva, indiferent de marca. Masina asta de cand a aparut mi-am dorit-o, si am s-o cumpar cu sufletul iar BMW-ul care il am acuma a lasat de dorit din punct de vedere al fiabilitatii destul de mult.

Va multumesc
Imagine

Imagine

wonka
simpatizant
Mesaje: 55
Membru din: Joi 30-Mar-2017 14:31
Localitate: Galati
Masina: Citroen DS3 1.6 hdi

Re: Citroen DS5

Mesajde wonka » Sâm 06-Mai-2017 07:37

nu stiu exact cum sta cu partea electrica (baterie), dar iti pot zice ca versiunea hybrid nu are cutie automata, ci manuala pilotata. asta inseamna ca e ceva mai lenta. la consum, nu prea o sa vezi diferente, versiunea hybrida fiind mai grea cu vreo 2-300kg. nu te gandi ca e un 4x4 veritabil. motorul eletric propulseaza rotile din spate, iar cel termic, rotile din fata. daca nu vrei manuala si eventuale batai de cap cu bateria, iti recomand sa mergi pe varianta 163cp si cutie automata.


Sent from my iPhone using Tapatalk

porutiualex
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Mar 16-Iun-2015 09:23
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Citroen DS5

Mesajde porutiualex » Sâm 06-Mai-2017 11:46

Multumesc pentru raspuns.

kyn
pasionat
Mesaje: 140
Membru din: Sâm 29-Dec-2012 21:06
Localitate: Timisoara

Re: Citroen DS5

Mesajde kyn » Lun 08-Mai-2017 07:33

@porutiualex
Si eu am studiat mult piata pana am ales cea mai buna varianta pentru mine.
Tot asa am avut de ales intre Hybrid si clasica, citind si vorbind cu cei de la reprezentanta, dar mai ales cu cei de la reprezentanta Hamburg Germania de unde am achizitionat-o, mi-au recomandat clar cea clasica de 163cp.
Acum fiecare alege cum crede si pentru nevoile sale.
Citroen C5 Exclusive 2.0 163CP
Citroen DS5 2.0 163CP


Înapoi la “Linia DS - modele actuale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973