Anularea martorului airbag sofer

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

SAXOspirit
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Mar 21-Aug-2012 10:50
Localitate: CLUJ NAPOCA

Anularea martorului airbag sofer

Mesajde SAXOspirit » Mar 21-Aug-2012 11:22

Salutare, am si eu o problema ca nu ii gasesc solutie la un CITROEN SAXO 1.1i 44KW 2001 5 USI MOTOR HFX> de cateva zile mi s-a aprins in bord martorul de la airbag-sofer, asta dupa ce am demontat si am montat la loc scaunul de la sofer. Mentionez ca am verificat toate cele 3 mufe de la firul pentru airbag-sofer adica: am verificat conectorul de langa scaun, cel de sub scaun si cel aflat pe podeaua masinii. Toti conectori sunt la locul lor si sunt k, far urme de oxidare, cabluri rupte sau elemente de siguranta rupte, nu am mai vaz si alti conectori in plus. acum daca imi poate spune cineva cum sa scot airbag-ul de la volan sa verific problema, ca are si acolo o mufa de la airbag. O alta chestiune ar fi daca stie cineva unde se afla mai exact siguranta raspunzatoare pt airbag-sofer pt ca am cautat in tabloul din vecinatatea volanului si nu am gasit nimic, eventual daca ma ajuta cineva care a mai demontat airbag-ul de la volan si a mai schimbat siguranta asta , sa posteze cateva poze. Mai mentionez si ca masina a fost pusa pe tester si i-a resetat acel martor care aparea in bord, dar dupa aprox 15km de mers s-a aprins iar si a ramas aprins.

toro
pasionat
Mesaje: 1207
Membru din: Mar 29-Iul-2008 15:49
Localitate: Brasov
Masina: C.Xsara II 2004 16i - Coupe 110 cp.
2: Ford Ranger Pick-Up 2.0 EcoBlue- Double Cab.(2018)

Mesajde toro » Mar 21-Aug-2012 18:51

Vezi ca mai ai o mufa si sub volan si acolo sa nu fie buba. Scoate si curata cu un spray WD 40 sau similar . Scoate borna de la baterie , borna + inainte de a te baga la mufa.. Normal ar fi sa se stearga greseala dupa curatire si repunerea bornei.. Cat timp ai indicatorul air-bag aprins ... airbagul nu functioneaza in caz de soc.
Peace on earth ... War under the blanket !

fermi
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Mie 27-Apr-2016 17:34
Localitate: IASI
Masina: Citroen Saxo 1.1
2: Dacia Logan

Re: Anularea martorului airbag sofer

Mesajde fermi » Mie 27-Apr-2016 20:24

De curand am mostenit un Saxo 1.1 din 2001. 45 000 km. Nu-i masluit kilometrajul, fostul proprietar era batran, o conducea foarte rar si pe distante scurte, masina avand si perioade de 3-4 luni in care nu era scoasa din garaj.

Problema: martor luminos aprins. Asta inseamna ca airbagul sofer (singurul pe care il are masina) nu functioneaza in caz de impact. Pe langa asta, nici nu trec Inspectia tehnica. Am fost la un nene in service, mi-a zis ca era ceva la centura de siguranta. Dupa cateva zile iar s-a aprins. Cum pot rezolva? daca o duc iar la service, imi iau si banii si imi fac si treaba care tine 3 zile.


Înapoi la “Electrica - Saxo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv