probleme inchidere centralizata

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

bebe944
pasionat
Mesaje: 314
Membru din: Joi 10-Feb-2011 18:53
Localitate: Bayern - DE

Mesajde bebe944 » Joi 17-Feb-2011 15:42

Nu e musai la reprezentanta , oricine o poate rezolva cu minime cunostinte si un pic de indeminare , chiar si tu.

Petreanu
simpatizant
Mesaje: 39
Membru din: Dum 05-Iul-2009 18:00
Localitate: Turnu Magurele

Mesajde Petreanu » Dum 20-Feb-2011 10:32

Scuzati ca va tot stresez cu problema mea, dar am observat ceva, cand cobor din masina si uit farurile aprinse sau cheia in contact nu mai scoate sunetul acela de avertizare, sau cand deschid o usa sau portbagajul nu mai apare pe display [deasupra la casetofon] sau la kilometraj cum ca ar fi deschisa .. :|
Nu inteleg de ce..
Am uitat sa precizez ca totul se intampla de cand am scos borna de la baterie, si am bagat-o iar..
Va rog sa ma ajutati !

Stima !

bebe944
pasionat
Mesaje: 314
Membru din: Joi 10-Feb-2011 18:53
Localitate: Bayern - DE

Mesajde bebe944 » Dum 20-Feb-2011 12:48

Daca ai cheia in contact e normal sa nu mai faca una alta caci se considera ca esti la masina .Cheia in contact la multe masini inhide o masa ceva caci daca o scoti moare casetofonul daca este deschis.

Petreanu
simpatizant
Mesaje: 39
Membru din: Dum 05-Iul-2009 18:00
Localitate: Turnu Magurele

Mesajde Petreanu » Dum 20-Feb-2011 12:50

Pai da, dar pana sa se intample asta, cum opream masina si coboram, si uitam cheia in contact sau farurile aprinse..incepea sa scoata un semnal de avertizare pana scoteam cheia sau opream farurile..
Acum nimic.. :|

Avatar utilizator
esox
simpatizant
Mesaje: 77
Membru din: Mar 16-Sep-2008 21:23
Localitate: Deva

Mesajde esox » Mie 23-Feb-2011 23:18

Salut, am si eu probelme cu inchiderea centralizata la Saxo. Da la mine dupa ce a stat masina vre-o luna fara baterie pe ea nu mai vrea sa merga deloc.. nici macar din cheie. Oare sa se fi dus modulul de inchidere?? am inteles ca ar fi sub bord in spatele tabloului de sigurante. Oare cum se poate verifica daca mai functioneaza sau nu?? Sau ce altceva poate fi de vina??
A BAD DAY OF FISHING IS BETTER THAN A GREAT DAY AT WORK !!
Imagine

florin trifan
pasionat
Mesaje: 117
Membru din: Lun 29-Sep-2008 21:44
Localitate: galati

Mesajde florin trifan » Sâm 09-Apr-2011 19:34

salut.eu am rezolvat problema de care vorbeam,era de vina actuatorul de pe partea soferului,nu mai facea cursa completa.am rezolvat problema prin schimbarea lui.

Xara
simpatizant
Mesaje: 44
Membru din: Vin 23-Mar-2007 14:17
Localitate: Radauti

Mesajde Xara » Lun 20-Iun-2011 15:10

La mine mai intai n-a mai mers geamul din stanga. Apoi n-am mai putut ĂŽncuia masina nici din telecomanda, nici cu cheia; cum incuiam se auzea clanc - clanc (de doua ori) si ramaneau toate descuiate! Toate butoanele alea cu pata rosie din interior faceau miscarea inchis-deschis.
Am tras un pic de burduf la mufa din portiera: vreo 5 fire rupte! Ma uit si la celelalte portiere: in dreapta fata fire rupte, pe spate stanga-dreapta in regula.
Am apelat la un electrician care s-a chinuit ceva timp ca sa le lipeasca, a fost cam greu ca sunt multe fire ĂŽnghesuite, spatiu mic, etc.
Dupa ce le-a lipit, am constatat ca pot coborĂŽ Âşi ridica geamurile, comenzile la oglinzi, difuzoarele, etc, Âşi ca pot incuia masina din cheie (nu din telecomanda).
Se pare ca inca mai exista un fir intrerupt - cel care actioneaza zavorul portierei sofer. Cand incerc sa inchid din telecomanda se aude clanc-clanc de la celelalte 3 usi si se observa miscarea butoanelor la aceleasi 3 usi: inchis - deschis. Cel de pe usa soferului nu se misca deloc.
Cine ma poate ajuta cu o schema sau sugestie: pe care fir vine activarea zavorului uÂşii, sa verific daca defectiunea e din bord pana la mufa din portiera sau e inauntrul portierei?

florin trifan
pasionat
Mesaje: 117
Membru din: Lun 29-Sep-2008 21:44
Localitate: galati

Mesajde florin trifan » Mar 21-Iun-2011 21:19

salut.cum am spus si mai devreme rezolvarea la problema ta xara este un actuator din usa,cred ca este cel din usa de la sofer ca asa a fost si la mine cand incercam sa inchid usile.rezolvarea acestei probleme este schimbarea actuatorului care nu este scump si cred ca cu 50 ron se rezolva cu tot cu montaj.
dar ca sa nu te informez gresit,pune si scoate fata de usa de la sofer si bagi mana si scoti mufa de la actuator.vezi k acea mufa are si un fel de siguranta care nu-ti da voie sa scoti mufa,apoi cu mufa scoasa incerci sa inchizi masina din telecomanda si ar trebui sa mearga inchisa in afara de usa soferului.
mult succes la demontat si reparat si sper sa te fi ajutat cu ceva sfaturile mele.
numai bine

mewtwo
just curious
Mesaje: 18
Membru din: Sâm 23-Feb-2013 13:46
Localitate: Bucuresti

Usa sofer blocata

Mesajde mewtwo » Sâm 23-Feb-2013 13:52

Buna ziua !
De cateva zile mi-a ramas blocata usa de la sofer (Saxo 1.1 cu inchidere centralizata - telecomanda + cheie) ; telecomanda este stricata de mult timp asa ca numai din cheie mai mergea .
Am incercat sa vad pe la sigurante...cele din habitaclu par ok, si cele de la motor la fel .
Pare ca nu se mai alimenteaza actuatorul...asa la o prima impresie .
Are cineva idee cum as putea sa deblochez usa ? Cea din dreapta merge deschuiata si incuiata cu cheia .

Multumesc !

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Sâm 23-Feb-2013 13:54

o deschizi din interior si verifici firele sa nu fie retezate,intrerupte
curata si contactele in usa,poate e vreunul oxidat de la umezeala

mewtwo
just curious
Mesaje: 18
Membru din: Sâm 23-Feb-2013 13:46
Localitate: Bucuresti

Mesajde mewtwo » Sâm 23-Feb-2013 13:57

Rica scrie:o deschizi din interior si verifici firele sa nu fie retezate,intrerupte
curata si contactele in usa,poate e vreunul oxidat de la umezeala


Din pacate nu merge nici asa ! Este inactiv, se trage in gol de parghie din interior . Rotind cheia spre botul masinii, adica sa deschid, nu se intampla nimic, iar spre spatele masinii are o cursa mai lunga, dar asta e pentru inchidere .Caut si o modalitate de a ajunge cumva sa alimentez actuatorul din compartimentul motor daca e posibil .

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Sâm 23-Feb-2013 14:04

aha,am inteles
atunci o rigla sa deschizi usa,sau sa dai fata de usa jos
la ambele ai nevoie de dexteritate si manute fine

mewtwo
just curious
Mesaje: 18
Membru din: Sâm 23-Feb-2013 13:46
Localitate: Bucuresti

Mesajde mewtwo » Sâm 23-Feb-2013 14:06

Rica scrie:aha,am inteles
atunci o rigla sa deschizi usa,sau sa dai fata de usa jos
la ambele ai nevoie de dexteritate si manute fine


Pai maini fine clar nu am ! Cu rigla ? Pe langa cheder ?

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Sâm 23-Feb-2013 14:07

dap,langa chder cam la 3-5 cm de stalpul geamului

mewtwo
just curious
Mesaje: 18
Membru din: Sâm 23-Feb-2013 13:46
Localitate: Bucuresti

Mesajde mewtwo » Sâm 23-Feb-2013 14:10

Rica scrie:dap,langa chder cam la 3-5 cm de stalpul geamului


Pe dinafara sau pe dinauntru ?

Mersi !


Înapoi la “Electrica - Saxo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973