Filtru de aer care scade consumul/creste puterea

Modificari interior, exterior, motor, transmisie, suspoensie etc.

Moderator: Echipa Tehnica

AirFilter
just curious
Mesaje: 16
Membru din: Dum 20-Sep-2009 10:34
Localitate: bRASOV

Mesajde AirFilter » Mie 13-Ian-2010 12:45

Atentie !

Filtrele astea sunt testate de 6 ani incoace pe diferite masini, in toate anotimpurile, deci si cand ploua, probabil si pe auostrada si nu s-a intamplat la nimeni nimic nasol pentru filtru sau motor.

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mie 13-Ian-2010 22:46

intrebarea in jurul careia ne invartim aici dar nimeni nu da raspuns este: Daca este general acceptat ca scoaterea filtrului de aer creste performanta si scade consumul cu aprox 1%, atunci cum sa scada consumul cu 20% cand pui un filtru (nemaicontand care). Filtrul, oricare ar fi este mai restrictiv decat nimica. Eu fac 5,5% in exterior cu bx-ul. Mai mic cu 20% ar insemna 4,58%, ceea ce e foarte departe de realitate.

Asadar, intrebarea...

Gozmin
pasionat
Mesaje: 429
Membru din: Sâm 14-Mar-2009 22:04
Localitate: Großwardein
Masina: Citroen C3 facelift 2006 1,1i, 61 CP 225 kkm
2: Hyundai Elantra 2015 1,6i 132 CP 59 kkm

Mesajde Gozmin » Mie 13-Ian-2010 23:49

mbc scrie:intrebarea in jurul careia ne invartim aici dar nimeni nu da raspuns este: Daca este general acceptat ca scoaterea filtrului de aer creste performanta si scade consumul cu aprox 1%, atunci cum sa scada consumul cu 20% cand pui un filtru (nemaicontand care). Filtrul, oricare ar fi este mai restrictiv decat nimica. Eu fac 5,5% in exterior cu bx-ul. Mai mic cu 20% ar insemna 4,58%, ceea ce e foarte departe de realitate.

Asadar, intrebarea...



Eu l-aº cumpãra fãrã probleme ºi pt. Logan ºi pt. Citroen dar totuºi, Þiinând cont cã În ziua de astãzi gãsim la tot pasul sau În tot audiovizualul diverse produse MIRACULOASE care se dovedesc a fi nimic mai mult decât simple amãgiri, mã Îndoiesc cã existã vreo explicaÞie ºtinÞificã a scãderii consumului cu acest filtru.
În ce au constat cei 6 ani de teste ? În ce constã fundamentul scãderii consumului de carburant ? Nu trebuie decât sã ne lãmureascã practic cã filtrul este aºa cum se spune, cã altfel intrã în categoria celor mai sus amintite.
Nu cãutãm sã ne batem joc de cei care gãsesc soluÞii innovatoare În orice domeniu de activitate, dimpotrivã Îi felicitãm ºi le urãm multe realizãri În continuare, dar nici sã aruncãm banii pe fereastrã având ca fundamnet niºte rânduri scrise pe un forum.
Numa bine.
Eu nu repar nimic. Informatii si detalii pe PM.

Kurt Cobain a aratat fanilor ca faima nu inseamna doar stralucirea scenei, adoratia multimilor si gramezile de bani.

AirFilter
just curious
Mesaje: 16
Membru din: Dum 20-Sep-2009 10:34
Localitate: bRASOV

Mesajde AirFilter » Joi 14-Ian-2010 22:24

@mbc
Realitate este ca pe Ford focus 1.8dti http://www.corneliugroup.ro/e107_plugin ... tre_24.jpg
http://www.corneliugroup.ro/e107_plugin ... tre_35.jpg este si masina de taxi (se cunoaste consumul la sange) in exterior consuma 5.2 cu filtrul original iar cu filtru supraaspirant 4.4 ; un Opel astra 2.0 tdi dupa un parcurs de 5000km economia a fost de 0.8l/100km
http://www.corneliugroup.ro/e107_plugin ... c05313.jpg

@gozmin
Ai dreptate, dar sa stii ca noi nu suntem de vina pentru faptul ca aia promoveaza lucruri care nu functioneaza dupa cum zic ei. Filtrul acesta chiar face ceea ce zic.

Si nu o zic eu, ci toti cei care l-au incercat.... toti.

Cu respect,

Radu Hossu

AirFilter
just curious
Mesaje: 16
Membru din: Dum 20-Sep-2009 10:34
Localitate: bRASOV

Mesajde AirFilter » Joi 04-Feb-2010 15:06

Salut
O sa pun aici rezultatele unui test Dyno cu acest filtru, pe un Opel astra Bertone.

Testul a fost facut la Autotest Brasov,
Drumul National 13,Soseaua Feldioarei nr. 73, Brasov.

Dupa cum vedeti s-au castigat 3 CP (de la 109 la 112) si 0.2 (de la 14.3 la 14.5) cuplu la 300 de turatii mai putin (la 3690 fata de 3970) decat cu filtrul stock.


Imagine

Imagine

Imagine


Aici adaug cateva poze cu masina :


Imagine

Imagine

Imagine


Deci, cresterea de putere a fost demonstrata, mai ramane scaderea consumului. Despre scaderea consumului chiar ieri am vb. cu un client din Harghita caruia i-a scazut consumul la BMW`ul sau 525 din 1992 de la 12l/100km la 10.5l/1000km (in conditii de iarna geroasa), aceste date fiind acumulate in 1000 km rulati cu acest filtru.
Un alt client, de tata asta un posesor de Renaul Megane, a observat atat o putere mai mare a masinii, cat si o scadere de consum de min. 10% fata de consumul cu filtrul stock nou, si a postat aceste "simtiri" pe forumul reno.ro Un alt utilizator al acestui filtru, a postat pe clubford.ro faptul ca sesizeaza o scadere de consum de 10% fata de consumul de iarna normal si de 20% fata de consumul de asta vara, cu masina sa Ford Mondeo II.
Saptamana trecuta un posesor de BMW E60 525 2008 i-a scazut consumul mediu pe comp. de bord in doar 150 km rulati, de la 10.6 la 9.4 l/100 km, in conditiile in care filtrul stock il avea pe masina de doar 1 luna (deci admitem ca 10.6 consum era cu un filtru nou), si exemplele pot continua.

Astea sunt realitatile. Cei care il folosesc sunt f. multumiti de filtru.


Cu stima,

Radu Hossu

merida
pasionat
Mesaje: 120
Membru din: Mie 14-Feb-2007 14:20
Localitate: Brasov
Contact:

Mesajde merida » Joi 11-Mar-2010 22:53

intrebare: eu am un citroen xm 2.0i pe GPL. un consum de 14,7 pe GPL (nu vreau sa intram in polemici de ce consuma atat), cu acest filtru se banuieste a scadea cu 1,47 pana la 2,96 litri la suta de km.adica sa am un cosum de 13,23 pana la 11,76. daca ar fi sa il cumpar filtrul si dupa accea sa vad ca nu imi scade consumul sau chiar creste primesti banii inapoi?.


EDIT:
Referitor la testul de consum: e foarte simplu cum sa il dovediti. banuind ca aveti acces la o masina pe care se testeaza filtrele. in loc de rezervor, motati un recipent gradat/negradat de o anumita cantitate. dupa care gasiti o zona unde sa puteti face teste in regim urban (un poligon de ex.) si repetati testele de mai multe ori in acelasi regim si aceleasi conditii. faceti asta cu un filtru stock NOU documentati rezultatele dupa care exact aceleasi teste cu un filtru de al dumneavoastra. documentati si in ce turatii si trepte de viteza s-a mers si tot asa. ca in chestii de genul "ala l-a pus si zice ca i-a scazut consumul lumea nu crede"

Si inca ceva: mai mult de cat sigur au fost montate filtre pe un numar de masini. ma indoiesc ca 100% din aceste masini au avut rezultate concrete. De ce nu se mentioneaza cate au avut rezultate si cate nu.

In final nu iti contest inventia sau incerc sa te jignesc. pur si simplu pun intrebari pe care le-ar pune oricine ce vrea sa cumpere un produs (indiferent de acesta).

AirFilter
just curious
Mesaje: 16
Membru din: Dum 20-Sep-2009 10:34
Localitate: bRASOV

Mesajde AirFilter » Joi 11-Mar-2010 23:54

merida
Da, daca nu face ceea ce am spus returnez banii. Dar asta in maxim 30 de zile de la cumpararea lui, cu toate ca nu stiu cum se comporta cu GPL.

Cat despre multumirea clientilor:
Un singur om nu a fost multumit, un "tester" cu un Opel Vectra.

Uite aici cateva feedback-uri ale utilizatorilor acestui filtru:

Renault Laguna
Opel Astra
Opel Vectra C
Opel Astra Bertone
Fiat Tempra
Ford Mondeo Mk3
Ford Mondeo
Ford Focus 2
Fiat Punto




Cu stima,


Radu Hossu

pascal_ata
simpatizant
Mesaje: 96
Membru din: Joi 04-Dec-2008 14:23
Localitate: Galati
Masina: CITROEN GRAND C4 PICASSO 1.6BLUEHDI ,2015, MANUAL
2: AUDI A7 3.O TDI , 2011, 245 CP
3: SETA ALHAMBRA 2.0 TDI ,2008 , 140 CP

sal

Mesajde pascal_ata » Vin 12-Mar-2010 09:10

pai, daca tot e un forum citroen aici, si esti din bv., pune si testeaza pe o xantia, pe un c4...etc. pui filtru..faceti testele, trageti concluziile..puneti poze pe forum...si in acest fel se naste un dialog interesant ptr. membrii site-ului. asa ..pe opel..pe ford...pe bmw..bun!...hai si pe citroen...
bafta la maxim!

AirFilter
just curious
Mesaje: 16
Membru din: Dum 20-Sep-2009 10:34
Localitate: bRASOV

Mesajde AirFilter » Vin 12-Mar-2010 13:08

Nu mai dau filtre la test.
Am demosntrat ce am avut de demonstrat.
Cine vrea sa beneficieze de performantele acestui filtru, il cumpara, si daca vrea, isi impartaseste parerile pe forum, dupa.

Toate cele bune,

Radu Hossu

Gozmin
pasionat
Mesaje: 429
Membru din: Sâm 14-Mar-2009 22:04
Localitate: Großwardein
Masina: Citroen C3 facelift 2006 1,1i, 61 CP 225 kkm
2: Hyundai Elantra 2015 1,6i 132 CP 59 kkm

Mesajde Gozmin » Vin 12-Mar-2010 13:39

V-aÞi demonstrat dvs., nu nouã, aºã cã vã dorim sã vi le cumpãraÞi pe toate.
Pãi cum altfel doriÞi sã vindeÞi fãrã reclamã, Întâlniri, prezentãri sau teste practice organizate teritorial (o datã pe lunã de ex.), etc. sau chiar sã obÞineÞi o agreere R.A.R. a produsului.
DacĂŁ vĂŁ rezumaĂži doar la a spune "Am demonstrat ce am avut de demonstrat. " atunci veĂži vinde nimic.
Mie nu mi-aÞi demonstrat chiar nimic mai ales În cele câteva rânduri scrise pe forum ºi chiar eram interesat de aºa ceva.
250 - 300 lei sunt bani, iar dacã vreÞi sã vindeÞi trebuie sã vã gândiÞi cum este sã fii cumpãrãtor, adicã de ce sã alegi acel produs ºi nu altul omologat ºi GARANTAT prin certificate ale unor entitãÞi aferente.
Eu decât sã consum mai puÞin cu 20% ºi sã-mi bulesc maºina (fiindcã nu aÞi testat filtrele pe mii de km) mai bine rãmân aºa um sunt.
Se spune sĂŁ nu te legi la cap dacĂŁ nu te doare.
Este doar o pĂŁrere Âşi trebuie tratatĂŁ ca atare.
VĂŁ doresc putere de convingere Âşi multe teste practice de promovare a produsului "eye witness".
Eu nu repar nimic. Informatii si detalii pe PM.



Kurt Cobain a aratat fanilor ca faima nu inseamna doar stralucirea scenei, adoratia multimilor si gramezile de bani.

AirFilter
just curious
Mesaje: 16
Membru din: Dum 20-Sep-2009 10:34
Localitate: bRASOV

Mesajde AirFilter » Vin 12-Mar-2010 13:46

1. Nu mi-am demonstrat mie, caci alea nu sunt masinile mele :))
2. Lasa, nu iti fa tu grija daca vand eu sau nu.
3. Sunt sigur ca erati interesat, la fel de ineresat de a lucra la REBU. (cu pamflete din astea, la academia catavencu, mersi)
4. Zi-mi UN PRODUS DE ASEMEA FEL OMOLOGAT. Doar unul, omologat macar de un for european, si atunci ma las de vandut.
5. Ca tot romanul, vorbesti in necunostiinta de cauza. Filtrul asta are aprox. 1.5 MILIOANE de km pe masini.
6. Este doar o parere, exact, am tratat-o ca atare.

Iti multumesc pentru dorinte.

Te salut.

Radu Hossu

Gozmin
pasionat
Mesaje: 429
Membru din: Sâm 14-Mar-2009 22:04
Localitate: Großwardein
Masina: Citroen C3 facelift 2006 1,1i, 61 CP 225 kkm
2: Hyundai Elantra 2015 1,6i 132 CP 59 kkm

Mesajde Gozmin » Vin 12-Mar-2010 14:32

Cu o asemenea reclamĂŁ pe acest forum sigur v-aĂži stricat piaĂža Citroen.

Ca tot romanul, vorbesc in necunostiinta de cauza. Cum demonstraĂži cei aprox. 1,5 mil de km ?
VedeĂži, despre asta vorbesc, vorbele nu stau la dosar. ÂŞi eu pot sĂŁ spun cĂŁ am fĂŁcut cu maÂşina 10 mil. de km.
Iar legat de REBU, eu nu Âştiu ce ĂŽnseamnĂŁ REBU . DacĂŁ o sĂŁ-mi spuneĂži Âşi o sĂŁ ĂŽmi arĂŁtaĂži, o sĂŁ Âştiu, la fel ca la filtre, dacĂŁ nu, eu nu o sĂŁ pierd nimic, dar dvs. da.
ªi tot ca românu dacã cineva vã refuzã "miraculoasa" descoperire nu trebuie sã Îi trataÞi ca pe niºte proºti.
Eu nu mã pricep la filtre, dvs. nu vã pricepeÞi la avioane. Aºa cã dacã vreÞi sã cumpãr am nevoie de mai mult decât sã-mi spuneÞi " am demonstrat eu cu milioane de km".

" Nu mi-am demonstrat mie, caci alea nu sunt masinile mele"

Deci sĂŁ ĂŽnĂželeg cĂŁ aĂži inventat filtrul Âşi le-aĂži ĂŽncercat pe maÂşinile altora ?

Ca tot românul nu veÞi ÎnÞelege niciodatã vorba,,,, "clientul nostru, stãpânul nostru".
ÂŞi nu vĂŁ mai enervaĂži cĂŁ face rĂŁu la sĂŁnĂŁtate. Este doar un forum unde se schimbĂŁ idei, nu se impun.
Numai bine.
Eu nu repar nimic. Informatii si detalii pe PM.



Kurt Cobain a aratat fanilor ca faima nu inseamna doar stralucirea scenei, adoratia multimilor si gramezile de bani.

AirFilter
just curious
Mesaje: 16
Membru din: Dum 20-Sep-2009 10:34
Localitate: bRASOV

Mesajde AirFilter » Vin 12-Mar-2010 14:43

Deci sĂŁ ĂŽnĂželeg cĂŁ aĂži inventat filtrul Âşi le-aĂži ĂŽncercat pe maÂşinile altora ?

DA !!!

Doamne iarta-ma, dumnevoastra cititi ce am scris in postul ala cu link`uri?
A-ti citit feedback`urile oamenilor?
Alea sunt obiective, pentru ca sunt masinile lor.

Hai sa o luam altfel, daca faceam testele pe masina mea spuneati ca sunt subiectiv, daca le`am facut pe alte masini.. sunt rau sau mai stiu eu cum.
Nu mi-a-ti raspuns la intrebare. Ziceti-mi un filtru aftermarket omologat ! Bine, va raspund eu. NU EXISTA ASA CEVA !
Cum demonstrez milioanele alea de km? pai uitati-va pe site-ul inventatorului cate masini au aceste fitre, faceti un calcul simplu, daca pana anul trecut erau instalate pe 50 de masini, si acest filtru se instaleaza pe masini de cativa ani incoace... cam cati km ar fi? Dupa dumneavoastra, sa nu mai zicem ca spun eu.
Dumneavoastra nu sunteti interesat sa cumparati filtrul. Asta e o chestie care am invatat-o in scoala la marketing Omul daca e interesat cu adevarat, intreaba 1-2 intrebari pertinente, dupa care il cumpara sau nu.
Nu incepe sa se lege de cati km sunt facuti, daca aia care aveau masinile erau romani sau arabi, daca te doare capu` sau nu cand te legi la el.

Am inteles, nu va intereseaza filtrul. Daca va interesa, sau interesa pe cineva de pe forum il achizitiona pana acum.
Nu`i nici o problema pentru mine, nu stau in "piata de pe Citroen forum".

Voi pierdeti mai mult decat mine :)


O zi buna sa aveti.

Radu Hossu

P.S.

Intradeva, aici se schimba opinii nu se impun.
Numai ca unii abereaza si atunci e normal sa ma enervez... sau tu esti Dalai Lama si Guru all in one?

pascal_ata
simpatizant
Mesaje: 96
Membru din: Joi 04-Dec-2008 14:23
Localitate: Galati
Masina: CITROEN GRAND C4 PICASSO 1.6BLUEHDI ,2015, MANUAL
2: AUDI A7 3.O TDI , 2011, 245 CP
3: SETA ALHAMBRA 2.0 TDI ,2008 , 140 CP

sal

Mesajde pascal_ata » Vin 12-Mar-2010 16:03

parerea mea e ca in loc sa va certati aiurea.....sa gasiti solutii ptr. a fi satisfactie in randul tuturor. acum intrebare...ai montat pe vreo xantia de ex. acest filtru?..se poate?..ca ma gandesc ca poate la anumite motoare merge, la altele nu. ma uitam eu in poza aia cu opelul. acolo fu floare la ureche...dar cum e la motoarele de xantia 1.6 , care au filtru in capul galeriei de culbutori..nu stiu cum s-ar face..
bafta la maxim!

pascal_ata
simpatizant
Mesaje: 96
Membru din: Joi 04-Dec-2008 14:23
Localitate: Galati
Masina: CITROEN GRAND C4 PICASSO 1.6BLUEHDI ,2015, MANUAL
2: AUDI A7 3.O TDI , 2011, 245 CP
3: SETA ALHAMBRA 2.0 TDI ,2008 , 140 CP

sal

Mesajde pascal_ata » Vin 12-Mar-2010 16:16

da... cred ca undeva pe la mijloc e adevarul. iti dau o idee..ar fi bine sa faci inregistrari cu cei carora le-ai pus filtre..inainte de a fi montate..dup-aia....etc...si puse pe you-tube. in ac. fel dai link-ul spre a fi vizionat ..si gata...se lamureste lumea. care vrea sa se lamureasca..plecand de la premisa ca vrea sa-si achizitioneze filtrul. tu, domnule hossu, nu trebuie sa te superi ca esti contestat. daca nu te asteptai la asta..atunci pot spune ca esti un pic naiv. gandeste-te ca in domeniul vanzarilor sunt multe lucruri, servicii si produse ..care sunt contestate, unele pe buna dreptate , altele , nu. de ex. cea mai mare companie de vanzari directe la nivel mondial este megacontestata...oamenii intra in fibrilatie (in mod negativ binenteles) cand aud cuvantul amway(care e sponsorul oficial de suplimente nutritive a lui AC. MILAN, care e partener oficial al UNICEF asa cum e FC BARCELONA, care detine echipa de baschet ORLANDO MAGIC , a carei sala ii poarta si numele..amway arena...care are 50 de ani pe piata mondiala de cand exista ..si inca alte si alte chestii)...iat dumneata....te miri ca esti contestat????? calm...sa ne revenim!!..cel mai bine parerea mea e sa gasesti un doritor...sa i-l vinzi...nicidecum sa i-l dai asa...de proba. omul sa faca testele cu el...si ulterior sa vina aici pe forum si sa ne zica si noua ce s-a intamplat. daca e ok..il pastreaza..daca nu....sa i se returneze banii binenteles filtrul la returnara sa fie in stare excelenta...sau hai ..sa i se opreasca pretul hartiei.(asa as face eu...voi ..restul ..nu trebuie sa faceti sau sa ganditi ca si mine)
daca vrei sa vii la gl. eu unul sunt dispus sa-ti achizitionez unul...si timp de o luna "ma joc" cu el si apoi..tragem o concluzie. zic sa vii la gl ca oricum eu voi consuma destul carburant sa ajung in bv cu masina..si inapoi..(bine la intoarcere e un bun test deja el fiind montat). nu stiu sa vedem..teoretic cand se face frumos as avea un drum la bv. insa nu promit nimic.
bafta la maxim!


Înapoi la “Tuning”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv