Ridigizare suspensii

sfere, dozatoare, pompe, LDS, etc Âşi tren de rulare.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

niky1989
simpatizant
Mesaje: 38
Membru din: Sâm 02-Iun-2012 21:07
Localitate: Bucuresti

Ridigizare suspensii

Mesajde niky1989 » Lun 21-Noi-2016 19:18

Buna seara,

Acum 2 zile, C5 -ul meu a inceput sa fie cam rigid la denivelari, m-am uitat putin pe langa el si am observat ca furtunul de retur de la telescopul stang s-a retezat, am scos bucata rupta si am bagat furtunul la locul lui, acum ridic capota si observ ca pe pozitia normala de mers, lichidul din vas este mult sub nivel, am completat, si am mers cu masina cam 2km, dar tot asa este rigida, este nevoie cumva de aerisire? Nivelul uleiului se face cu masina pe pozitia de mers sau pe ultima treapta jos? ( mentionez ca am si o mica pierdere de lds pe la caseta de directie, influenteza presiunea de ulei din instalatie? Masina se comporta normal la servo, doar articulatia mi se pare rigida ). Multumesc

calorifer4
pasionat
Mesaje: 371
Membru din: Mie 30-Mai-2012 18:24
Localitate: Focsani

Re: Ridigizare suspensii

Mesajde calorifer4 » Mar 22-Noi-2016 15:54

faptul ca este rigid la denivelari sunt multe variante, prima ar fi o sfera perforata in interior... grija sa nu spargi parbrizul in gropi :D
instalatia se aeriseste singura in mers sau pe loc coborand si ridicand masina de ~ 3ori minim si maxim cu pauza in interval de 1 min sa nu prajesti pompa
verificarea se face cu suspensia la minim coborata unde nivelul uleiului nu trebuie sa depaseasca orificiul rotund de la gura busonului.

caseta de diriectie are circuit separat si nu poate influenta decat cand nivelul lichidului din vas este 0

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Re: Ridigizare suspensii

Mesajde MARIAN » Mar 22-Noi-2016 20:40

Din cate îmi amintesc ai mai avut ceva probleme cu suspensia rigida ...cred ca cel mai bine ar fi sa faci o verificare completa a sistemului hidraulic.

dadada123
pasionat
Mesaje: 186
Membru din: Lun 28-Iul-2014 20:41
Localitate: romania, galati

Re: Ridigizare suspensii

Mesajde dadada123 » Mie 05-Iul-2017 12:41

si la mine e foarte rigida cand o ridic . pe normal e ok dar cand o ridic pe urm treapta incepe sa faca ca o barca iar pe cea mai inalta imi e frica sa o ridic , ca dau cu capul de plafon . ce sa fie ???

calorifer4
pasionat
Mesaje: 371
Membru din: Mie 30-Mai-2012 18:24
Localitate: Focsani

Re: Ridigizare suspensii

Mesajde calorifer4 » Mie 05-Iul-2017 13:44

dadada123, este normal pe ultima treapta sa fie super rigida, ultima treapta fiind speciala doar pentru depanarea autoturismului sau in cazuri speciale de protejare cand urc bordura sau damb viteza fiind maxim setata la 10km/h.
Prima treapta fiind doar pentru verificare nivel lichid servodirectie-suspensie si depresurizare instalatie.
Treapta 2 daily car use
Treapta 3 obstacole intampinate sau preintampinate ( face minuni iarna, fiind singura masina care nu da cu farasul de gheata :P )
Treapta 4 iti bati joc de vecinii din parcare care dau la lopata iarna :D

dadada123
pasionat
Mesaje: 186
Membru din: Lun 28-Iul-2014 20:41
Localitate: romania, galati

Re: Ridigizare suspensii

Mesajde dadada123 » Mie 05-Iul-2017 15:26

Ok ms


Înapoi la “Hidraulica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv