Probleme pompa hidraulica

sfere, dozatoare, pompe, LDS, etc Âşi tren de rulare.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

branimir
just curious
Mesaje: 10
Membru din: Mar 01-Iul-2014 18:35
Localitate: caras sevein

Probleme pompa hidraulica

Mesajde branimir » Joi 06-Oct-2016 21:04

Salut
Am un Citroen C5 din 2001 cu motor de 2,2 HDI si m-am dus in service sa schimb rulmenti pe spate la suspensie. pana aici totul ok .Cand au terminat reparatia au incercat sa o ridice si s-o coboare masina s-a ridicat, a coborat si asa a ramas......
concluzia celor de la servis pompa defecta , scoate zgomot dar nu ridica masina.Am cumparat alta pompa din slot si aceeasi diagnostic ...nu baga presiune in instalatie...
pompa mea am trimis-o la reparatie si cand au montat-o tot la fel bazaie in gol dupa spusele lor si mi-au sugerat numai una noua care e la 1200 de euro.........
Specific ca masina este in reprezentanta din Timisoara si este acolo de 3 saptamani .
Aveti vreo idee ce as putea sa fac fiindca inainte de schimbarea rulmentilor totul functiona perfect.

kyn
pasionat
Mesaje: 140
Membru din: Sâm 29-Dec-2012 21:06
Localitate: Timisoara

Re: Probleme pompa hidraulica

Mesajde kyn » Vin 07-Oct-2016 07:28

Cea mai mare gresala ca te-ai dus in service Citroen reprezentanta Timisoara, sunt cei mai prosti, incapabili angajati de pe pamant nu cred ca sunt alti mai neaveniti in ale Citroenului, eu sunt patit cu ei, ex. au scos uleiul hidraulic cu seringa (aprox 3 litri), masina ridicata, cu bateria cuplata, un cretin deschide usa - rezultat 1 litru de ulei a curs din hidraulica, nu au fost in stare sa-mi regleze unghiul de fuga pe spate si fata pe motiv ca jantele sunt mai deosebite - adica erau de Citroen dar mai cu mot - asta dupa ce mi-au facut o factura de 1800 lei cu doua bucse schimbate pe spate. Asa ca am ajuns la Jaguar cu masina - unde au reusit sa o aduca pe linia de plutire. Te compatimesc sincer.
Ca sa te convingi de cele afirmate de mine intreaba angajatul de la diagnostic.
Citroen C5 Exclusive 2.0 163CP
Citroen DS5 2.0 163CP

iulian.arg
pasionat
Mesaje: 725
Membru din: Mie 31-Iul-2013 12:31
Localitate: Iasi
Masina: C5 III 2012 break 1.6 THP aut6 Exclusive
2: ex: C5 III 2009 break 2.0i Man5 GPL Prins VSI 2.0
3: ex: C5 II 2007 break 2.0 HDI Aut6

Re: Probleme pompa hidraulica

Mesajde iulian.arg » Vin 07-Oct-2016 09:48

Poti incerca o depresurizare a instalatiei si o represurizare. Simptomele indica o valva de retur care nu se mai inchide. Mesterii aia ar fi trebuit totusi sa stie treaba asta si sa nu sara repede la schimbat pompa.
Pompele nu cred ca se duc asa la o simpla interventie.
C5 III break 2.0i 2009 H3+ man5; GPL Prins VSI 2.0

Citroen ServiceBox download link: http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?f=16&t=24814

Avatar utilizator
jony
pasionat
Mesaje: 683
Membru din: Dum 23-Ian-2005 21:19
Localitate: Brasov

Re: Probleme pompa hidraulica

Mesajde jony » Vin 07-Oct-2016 11:19

spune le sa aeriseasca instalatia si cere banii inapoi

calorifer4
pasionat
Mesaje: 371
Membru din: Mie 30-Mai-2012 18:24
Localitate: Focsani

Re: Probleme pompa hidraulica

Mesajde calorifer4 » Vin 07-Oct-2016 12:19

instalatia se aeriseste automat...are 3 sau 2 sfere pe spate? cu rotile pe pamant servodirectia cum functioneaza?

Avatar utilizator
jony
pasionat
Mesaje: 683
Membru din: Dum 23-Ian-2005 21:19
Localitate: Brasov

Re: Probleme pompa hidraulica

Mesajde jony » Vin 07-Oct-2016 15:14

trebuie deschis aerisitorul de pe puntea spate ,stiu ce vorbesc

calorifer4
pasionat
Mesaje: 371
Membru din: Mie 30-Mai-2012 18:24
Localitate: Focsani

Re: Probleme pompa hidraulica

Mesajde calorifer4 » Vin 07-Oct-2016 16:29

Daca nea' meseriasii au ridicat masina initial pe elevator fara sa depresurizeze instalatia (apasarea butonului ca masina sa coboare singura pe calele de la elevator si presiunea in instalatie sa fie oprita de valvele antisink) posibil cand au desfacut senzorul de pe bara antiruliu spate au decalibrat electronica din BSI... sa nu se desfaca niciodata senzorul din pozitia lui de fabrica calibrat, se scoate foarte usor tija pentru a nu perturba electronica, cu sau fara contactul pus la citroen nu umbli daca una din usi este deschisa, decat dupa 10 min cand acele din bord cad!... mai da ulei au pus dusmanii aia la loc?... app ca am intrebat cum merge sau nu directia... mai ramane sa o ridici in pasi de 1cm /axa doar din LExIA

Valentin Sandu
pasionat
Mesaje: 356
Membru din: Dum 16-Mar-2008 15:55
Localitate: Bacau Str. mioritei Nr. 1

Re: Probleme pompa hidraulica

Mesajde Valentin Sandu » Vin 07-Oct-2016 18:08

Problema este foarte simplu de rezolvat .Da-mi un telefon sa-ti explic ce ai de facut .
pompa hidraulica este buna ,nici nu trebuia sa o dai jos 0744 864606
Atelier reparatii Citroen, PM pt detalii

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Re: Probleme pompa hidraulica

Mesajde MARIAN » Vin 07-Oct-2016 18:38

Asa cum spune initiatorul subiectului, pompa a functionat corect pana a cedat electric. Cu defectul acesta a ajuns la mine pentru reparatie. Repet, defect pe partea electrica, nu hidraulica. Dupa verificari, am constatat un comsum de aproximativ 70-80A, fapt care, cel mai probabil, genera arderea sigurantei. S-au inlocuit componentele vinovate si am trimis pompa pentru montare.
Tot initiatorul ne spune ca acum pompa functioneaza electric, dar merge in gol...de data asta service-ul reclama o defectiune hidraulica pentru aceeasi pompa care functiona corect in urma cu ceva zile.
Am recomandat sa propuna celor din service o presurizare corecta a instalatiei hidraulice, ceea ce s-a si facut, iar acum totul pare in regula.
Probabil ca initiatorul subiectului o sa revina cu detalii.

branimir
just curious
Mesaje: 10
Membru din: Mar 01-Iul-2014 18:35
Localitate: caras sevein

Re: Probleme pompa hidraulica

Mesajde branimir » Vin 07-Oct-2016 19:23

Salut!
multumesc domnului Marian pentru informatiile privin presurizarea sistemului.
Azi dimineata am sunat in servis si le-am explicat ce sa faca (sa presurizeze instalatia) si dupa o ora si ceva m-au sunat sa vin dupa masina ca functioneaza normal.
Masina mi-am luat-o dar factura pentru montarea respectiv demontarea pompei de 2 ori nu am platit-o fiindca au recunoscut ca a fost greseala lor ......
Cu parere de rau o spun dar nu stiam ca trebuie clientul sa dea indicatii mecanicului cum se repara masina, de data asta m-au dezamagit....
Inca o data multumesc pentru sfat!!!

branimir
just curious
Mesaje: 10
Membru din: Mar 01-Iul-2014 18:35
Localitate: caras sevein

Re: Probleme pompa hidraulica

Mesajde branimir » Mar 11-Oct-2016 19:40

ce inseamna asta
? Supapa control presiune 4:scurt circuit la B+ sau masa.


Înapoi la “Hidraulica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv