Sistemul de franare C5

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

fiorentino_87
simpatizant
Mesaje: 44
Membru din: Joi 25-Oct-2007 00:11
Localitate: Bucuresti

Sistemul de franare C5

Mesajde fiorentino_87 » Sâm 02-Feb-2008 18:32

Am incercat azi sa schimb cu tata placutele de frana si nu am reusit din cauza la pistonul care apasa pe placute..Aerisirea nu o poti face decat cu o tubulara cu 5 colturi asa ca am ramas fara idei cum ar trebui sa continui dupa ce am scos placutele vechi..daca ma poate ajuta cineva cu detalii cam cum fac pistonul respectiv sa dea inapoi.multumesc anticipat

Avatar utilizator
Teo-Onesti
pasionat
Mesaje: 514
Membru din: Lun 11-Apr-2005 13:46
Localitate: Onesti(Bacau)

Mesajde Teo-Onesti » Sâm 02-Feb-2008 23:13

La mai multe modele de citroen pistonul se apasa prin infiletare.Incearca si asa...

iliescu sorin
pasionat
Mesaje: 225
Membru din: Vin 09-Iul-2004 12:47
Localitate: Constanta
Masina: C 5 Break 2,0 . hidramata, an 2004
2: CX 2,0 Break. an 1989
3: Xsara 1,4 i , an 2002

c5 aerisire frane

Mesajde iliescu sorin » Dum 03-Feb-2008 08:20

Nu poti sa aerisesti sau nu poti sa retragi pistonul ?Nu poti sa aerisesti din conducta prin desurubare?

fiorentino_87
simpatizant
Mesaje: 44
Membru din: Joi 25-Oct-2007 00:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde fiorentino_87 » Dum 03-Feb-2008 15:06

Am reusit pana la urma sa schimb toate placutele..doar pe fata stanga am desfacut pistonasu pentru aerisire.Acum nu prinde frana mai deloc.Presupun ca trebuie aerisita calumea partea aceasta...Si da prin infiletare,dar cine sa stie ca nu am facut asa ceva pana acum.

Avatar utilizator
Bear
pasionat
Mesaje: 386
Membru din: Mar 11-Sep-2007 23:42
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesajde Bear » Mar 12-Feb-2008 13:40

fiorentino_87 scrie:Am reusit pana la urma sa schimb toate placutele..doar pe fata stanga am desfacut pistonasu pentru aerisire.Acum nu prinde frana mai deloc.Presupun ca trebuie aerisita calumea partea aceasta...Si da prin infiletare,dar cine sa stie ca nu am facut asa ceva pana acum.

Era suficient numai prin infiletare! Dar trebuie sa ai grija in ce parte invarti! Daca sunt placutele tocite la maxim iar pistonul este iesit de tot, invartind in sensul celalalt poti risca sa scapi de tot pistonul afara si apoi nu prea mai intra asa usor la loc!
Passion pour C5

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 12-Feb-2008 17:42

@fiorentino_87: fiind vorba de frine, daca nu te pricepi, mai bine duci masina la cineva care se pricepe. Sincer nu as vrea sa ma intilnesc cu tine in trafic.
Frinele se aerisesc prin aerisitorul de pe etrier. Se desurubeaza putin aerisitorul (nucomplet) si se apasa pina nu mai iese aer. In momentul asta, in timp ce lichidul de frina inca iese, se stringe aerisitorul la loc, suficient cit sa nu mai piarda lichid. Nu se forteaza stringerea.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

antretinatorul
simpatizant
Mesaje: 56
Membru din: Mar 03-Mar-2009 09:08
Localitate: ploiesti-prahova

Mesajde antretinatorul » Mar 06-Oct-2009 19:26

Sal.La citroen aerisirea se face de pe etrier.Exista un aerisitor ce are pe el un capacel de plastic ,care probabil este plin de noroi si asta ar fi motivul de nu l-ai vazut,se desface cu cheie de 10.Nu e nevoie sa mai desfaci nimic altceva,desiletezi putin aerisitorul,doua pedale si gata. :D

catza
just curious
Mesaje: 24
Membru din: Lun 09-Feb-2009 12:44
Localitate: Brasov

Mesajde catza » Mie 25-Noi-2009 12:13

Salutare tuturor....vroiam sa mai completez si eu ceva legat de etrierii de pe fata. Am schimbat si eu placutele si vroiam sa mentionez ca la etrierul de pe dreapta fata,pentru a comprima pistonul se invarte spre stanga si nu spre dreapta.....are filet invers....va spun din propria experienta pentru ca eu am reusit sa raman cu pistonul in mana si cu destul de lichid de frana pe beton....cat depre aerisire nu este necesara....cel putin asa am constatat eu, chiar daca pedala se duce la fund, dupa cateva ridicari ale franei de mana veti observa ca isi revine. Daca gresesc cu ceva va rog sa ma corectati......sunt tanar dar invat:D

Vortex
simpatizant
Mesaje: 72
Membru din: Mar 03-Feb-2009 03:00
Localitate: Constanta

Mesajde Vortex » Lun 03-Oct-2011 22:43

catza scrie:Salutare tuturor....vroiam sa mai completez si eu ceva legat de etrierii de pe fata. Am schimbat si eu placutele si vroiam sa mentionez ca la etrierul de pe dreapta fata,pentru a comprima pistonul se invarte spre stanga si nu spre dreapta.....are filet invers....va spun din propria experienta pentru ca eu am reusit sa raman cu pistonul in mana si cu destul de lichid de frana pe beton....cat depre aerisire nu este necesara....cel putin asa am constatat eu, chiar daca pedala se duce la fund, dupa cateva ridicari ale franei de mana veti observa ca isi revine. Daca gresesc cu ceva va rog sa ma corectati......sunt tanar dar invat:D


Salut.Am patit la fel.Cum ai bagat pistonul la loc?Eu nu mai reusesc sa-l infiletez la loc. HELP!!

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Dum 23-Oct-2011 17:03

am cateva intrebari legate de frana si pentru a nu deschide alt subiect, le postez aici.
1. Pentru versiunea mea de c5, grosimea de nou a discului de frana pe fata este de 26mm iar grosimea minima este de 24. Problema este ca eu am 22,5 pe o parte si 23 pe cealalta. Cat de mare este riscul la care ma expun circuland asa? Am masurat grosimea discurilor cand am schimbat rotile, altfel masina pare sa franeze in regula.

2. care este situatia cu intervalul de schimb al lichidului de frana? din cate stiu, e dot4. Este cumva 2 ani?

merci
"If in doubt, flat out!"

marianmarian
pasionat
Mesaje: 941
Membru din: Mie 15-Dec-2010 19:00
Localitate: cernavoda

Mesajde marianmarian » Dum 23-Oct-2011 19:22

lichidul de frinare se schimba dac se inegreste .In legatura cu discurile de frinare nu e o problema la grosime ,ele se scimba la 75% uzura.

pef73
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Mar 21-Sep-2010 20:39
Localitate: Brasov
Masina: Citroen C5 1.6 Hdi 80kw 2005
2: Ford Ka 1.3i 55kw 2005

Mesajde pef73 » Dum 30-Oct-2011 16:08

Majoritatea constructorilor recomanda schimarea lichidului de frana la 2 ani.Lichidul de frana este higroscopic,(absoarbe umiditatea din atmosfera), iar apa adunata in lichid ar duce la degradarea unor componente din sistemul de franare.De aceea se reomanda schimbarea periodica a lichidului de frana.

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Dum 30-Oct-2011 18:05

la discuri chiar e o foarte mare problema cu grosimea.
din cauza tensiunilor care apar in ele odata cu incalzirea lor si apoi racirea, grosimea e f importanta, sub o anumita valoare a acesteia, se produce acea fisura caracteristica acelor corpuri de forma discoidala.
adica, apar fisuri catre centrul cercului.

cuba
simpatizant
Mesaje: 76
Membru din: Mie 03-Dec-2008 22:24
Localitate: Tulcea

Mesajde cuba » Sâm 04-Aug-2012 17:28

Am schimbat si eu astazi placutele de frana pe fatza, discurile sunt cam varza, problema este ca am dat jos si etrierii de tot si am fost la un service sa-mi departeze pistonasele ca sa pot baga noile placute de frana, le-am montat eu inapoi frumos, am aerisit o gramada de timp, si in final rezultatul este ca am 3 sferturi de cursa moarta la pedala, tine tocmai jos un cm, care sa fie problema, unde sa mai fie aer, se mai aeriseste si din alte parti, e posibil sa fi intrat aer in blocul abs ? trebuie sa insist mai departe cu aerisirea pe la fiecare etrier in parte? si roata fatza dreapta se incinge , ce este de facut ?
C5 HDI 2.0 80kw 2003

Avatar utilizator
gropitzabogdan
pasionat
Mesaje: 812
Membru din: Lun 29-Sep-2008 19:50
Localitate: Alba Iulia, Cluj Napoca
Masina: Peugeot 407 2.0 HDi
2: Citroen C5 2.0 HDi
3: Citroen C4 1.6 HDi

Mesajde gropitzabogdan » Sâm 04-Aug-2012 17:32

Ce va mai place sa va jucati si cu franele :!: :!: :!:


Înapoi la “Mecanica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv