Rog ajutor identificare motor/sistem admisie (poze)

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderator: Echipa Tehnica

nervoptik
just curious
Mesaje: 10
Membru din: Dum 02-Sep-2012 09:04
Localitate: Birmingham
Masina: Citroen C3 Pluriel
2: Renault Laguna
3: Citroen AX

Rog ajutor identificare motor/sistem admisie (poze)

Mesajde nervoptik » Joi 20-Apr-2017 22:16

Buna seara,
Am cumparat in urma cu o saptamana un C3 Pluriel an fabricatie 2003 (septembrie) motor 1.4 KFV 8 valve.
Din pacate, am descoperit ca a fost destul de modificata, si incerc sa ma lamuresc in ce fel... si va rog pe voi, cunoscatorii acestor modele sa ma ajutati.
Inca de la inceput va spun ca masina merge bine inca nu am nicio problema cu ea, Engine Management Light se aprinde cat pun contactul apoi se stinge... insa ma streseaza modificarile ce i s-au adus. Eu locuiesc in Anglia iar masina am cumparat-o de la o femeie care a avut-o cam 2 ani. Am intrebat-o si mi-a zis ca nu stie nimic de modificari ... mi-a zis ca singurul lucru care a fost schimbat la ea este sonda lambda si catalizatorul pentru ca a picat echivalentul ITP-ului de aici pentru valoarea ridicata a noxelor, dar in rest nu se pricepe si operatiunea a durat 1 ora, nicidecum destul timp sa-i schimbe cineva motorul. Poate mintea, poate nu, asta e.

Prima problema:
Cum e si normal, am cumparat toate cele necesare pentru o servisare (ulei, filtre, bujii) doar ca surpriza, la magazin mi s-a dat un filtru de ulei de hartie (pt cartus) insa eu am filtru de metal. Aici, cand mergi la magazinele auto ti se cere numarul de inmatriculare al masinii, o gasesc in sistem si iti ofera piesele de care ai nevoie pe loc. M-am gandit ca e o greseala in sistemul lor, asa ca am cautat si eu pe net si am observat ca la modelul meu de C3 din 2003 pana in 2007 este filtru de hartie in cartus. Neavand ce sa fac cu el, am pus un filtru de Saxo 1.4 (Am avut Saxo 1.1 si stiu ca e cam acelasi motor) care se potriveste, dar ca sa-l schimb a trebuit sa desfac galeria de evacuare, si sa trag in fata de ea, catalizatorul stand lipit de filtru. M-am uitat sa vad daca am in bloc gaurile pentru suruburile de prindere a unui cartus pt filtru, insa nu am, deci clar a fost schimbat motorul cu unul care nu avea prevazut catalizator.

A doua problema:
Galeria de admisie am vazut-o de la inceput ca este lipita in niste colturi, dar am crezut ca doar a fost crapata, insa se pare ca este de cu totul alt model (pe care nu resusesc sa-l identific), iar lipitura vazuta de mine nu este altceva decat o "decupare" si schimbare a formei si o relipire a galeriei ca sa intre throttle body-ulin ea. Am comandat pe e-bay o galerie sh de KFV 8V si am observat de cand a ajuns pachetul ca difera putin gurile care intra in chiuloasa. La cea de pe masina este mai multa distanta intre primele 2 intrari si ultimile 2. La galeria pe care am primit-o, par aproape egale, sau in orice caz nu este spatiu asa mare intre gurile de admisie ale pistoanelor 2 si 3.
Am sa atasez poze, poate reusiti sa va dati seama de pe ce masina vine galeria de admisie si daca e cazul sa ma apuc sa o scot pe cea de pe masina si sa incerc s-o pun pe cea comandata. Si deasemenea daca reusiti sa ghiciti ce motor este.
Am uitat sa spun ca am verificat seria de sasiu, insa pe cea de motor nu am gasit-o. Poate imi spuneti si unde s-o gasesc pe aia. Stiam ca la Saxo si AX era chiar la imbinarea cu cutia de viteze, insa la asta nu e nimic acolo.

Poze cu motorul / filtrul
Imagine

Imagine

Imagine

Poze cu galeria de admisie

Imagine

Imagine

Imagine

In aceasta poza se vede clar cum galeriile sunt lipite 2 cate 2 si spatiu destul de mare in mijloc
Imagine

Multumesc anticipat.

nervoptik
just curious
Mesaje: 10
Membru din: Dum 02-Sep-2012 09:04
Localitate: Birmingham
Masina: Citroen C3 Pluriel
2: Renault Laguna
3: Citroen AX

Re: Rog ajutor identificare motor/sistem admisie (poze)

Mesajde nervoptik » Joi 20-Apr-2017 22:27

Asa arata galeria de admisie care trebuia sa fie pe masina ...

Imagine


Înapoi la “Mecanica - C3”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973