C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Aşteptam descrieri şi poze cu maşinile membrilor

Moderator: Echipa Tehnica

DragosD
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Lun 18-Ian-2016 14:45
Localitate: Bucuresti

C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesajde DragosD » Lun 18-Ian-2016 15:28

Buna ziua!

Tocmai ce am parcurs un pic forumul si, cum nu am gasit nici o pagina dedicata modelului C4 Cactus, am hotarat sa-mi prezint masinuta aici.

Ea este un Citroen C4 Cactus 1.6 BlueHDI, 100 cai francezi, nivel de echipare Shine, culoare Blue Lagoon, cu jenti Cross de 17", cutie manuala, cumparata in octombrie 2015, dupa ce a fost expusa la Salonul Auto Bucuresti.

Imagine

A fost o dragoste la prima vedere. Cand am vazut-o expusa a trebuit sa o am, am actionat rapid, am primit o oferta de pret convenabila de la dealer, si, imediat dupa salon am intrat in posesia ei mai fericit ca un copil atunci cand primeste o bomboana. Imi place la nebunie cum arata, culoarea, interiorul SF, mersul confortabil, raritatea ei si faptul ca atrage multe priviri. Mi-ar fi placut si mai mult daca ar fi avut o cutie in 6 trepte, care ar fi facut-o ceva mai economica pe autostrada.

Desi initial am zis ca pot trai si fara, acum cu frigul de afara mi-as fi dorit sa aiba si scaune incalzite, dar incalzirea este destul de eficienta, deci nu e un capat de tara. :)

In imensa lor generozitate, Citroen a hotarat sa nu-mi dea si roata de rezerva sau ustensile pt schimbat roata impreuna cu masina, si sa umple spatiul respectiv cu un compresor anti-pana. Cum nu prea am incredere in asa ceva datorita drumurlor prea bune din tara noastra, am luat deja cric si scoaba, dar sunt in cautarea unei roti de rezerva care sa intre in spatiul destinat (185/65 R15 dupa cum spune in carte). Daca e cineva care are una care nu-i mai trebuie, as putea fi interesat. :)

Pana acum are 3500 de km de mers frumos, confortabil si linistit si sper ca toti cei care vor urma sa fie la fel.

As dori sa stiu daca mai sunt propietari de Cactusi prin zona (in 3 luni pana acum am mai vazut doar vreo 3-4 prin oras) si as vrea sa stiu ce versiune au, cum se comporta si daca sunt multumiti de ea.

Toate bune!

ovybd
pasionat
Mesaje: 466
Membru din: Sâm 31-Iul-2010 15:35
Localitate: Carei
Masina: Citroen C5 Exclusive, 163cp, cutie automata
3: Citroen C2 1.4HDi 90cp

Mesajde ovybd » Lun 18-Ian-2016 15:37

sa ai noroc de ea. Eu am C5, dar si eu sunt topit dupa C4 Cactus. Inca nu am avut norocul de un test drive, dar poate in viitor voi reusi sa fac unul. Cu siguranta voi urmari daca mai scri despre masina pentru ca nu exclud ca in viitor sa devin si eu proprietar de C4 Cactus.

George RTL
pasionat
Mesaje: 149
Membru din: Joi 04-Iun-2015 00:05
Localitate: Ploiesti

salut

Mesajde George RTL » Lun 18-Ian-2016 16:11

Frumoasa culoarea. s-o stapanesti sanatos si sa ai bafta de ea!!

Avatar utilizator
cristidica
pasionat
Mesaje: 459
Membru din: Mar 04-Mai-2010 10:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde cristidica » Mar 19-Ian-2016 23:16

arata super bine masina asta, chiar daca la inceput cand a aparut am zis wtf ?
multi km fara probleme.

Avatar utilizator
mihai ham
pasionat
Mesaje: 470
Membru din: Mar 21-Iun-2011 17:44
Localitate: Valcea

Mesajde mihai ham » Vin 22-Ian-2016 19:30

Felicitari pentru alegerea facuta! :D :D
Masina este senzatie....am facut drive test la dealerul local cu una rosie tot hdi 100 cai si mi-a ramas gandul la ea(mie ca mie dar sotia nu mai zic)
Sper in curand sa ma alatur pe forum sa nu mai fi singur pe aici
In prezent am un C3 Picasso o aparitie la fel de rara ca si Cactusul :lol: :lol:

DragosD
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Lun 18-Ian-2016 14:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde DragosD » Dum 24-Ian-2016 00:20

Salutare!

Va multumesc pt urari. Si mie imi place la nebunie culoarea. Si in combinatie cu negrul de pe Air Bumps, oglinzi si barele de acoperis da foarte bine. Am mai vazut-o si pe alb si pe gri tot cu ornamentele negre si nu mi s-a parut asa reusita.

ovybd scrie:sa ai noroc de ea. Eu am C5, dar si eu sunt topit dupa C4 Cactus. Inca nu am avut norocul de un test drive, dar poate in viitor voi reusi sa fac unul. Cu siguranta voi urmari daca mai scri despre masina pentru ca nu exclud ca in viitor sa devin si eu proprietar de C4 Cactus.


Si mie imi place C5 mult de tot, dar, cum nu vroiam masina la SH, era prea scump pentru mine.

Acum, masinuta incaltata cu cauciucuri de iarna puse pe jenti de tabla de 16 masina e, logic, si mai confortabila decat era cu cele de 17 de vara.

In mod ciudat fata de ce masini am mai condus iti da o satisfactie mai mare daca mergi calm si regulat decat daca mergi mai aiurit. :lol: Parca o simti ca e mai in largul ei. :lol: Sigur, se duce daca o calci, ca e usoara si motorasul trage bine, dar parca prefer sa nu abuzez de asta. :lol:

Consumul e inca un pic cam mare pentru ceea ce ma asteptam, dar probabil si pentru ca merg mult prin oras. Mai astept sa ajung oricum pe la 10k km sa vad cam cat o sa consume atunci. Cand am dat o fuga pana la munte a fost o portiune de mers intr-a 5-a la 90 pe un drum drept si-mi arata consum instant intre 2 si 2.5%. :)

La drum intins in scaunele din fata nici nu simti kilometrii, iar si cei din spate nu s-au resimtit deloc dupa undeva in jur de 3 ore in masina.

Stergatoarele pe care le numesc ei Magic Wash sunt foarte economice cu lichidul de parbriz dar sunt f sensibile la jegul de pe drumurile noastre iarna, pentru ca cel putin cel din dreapta a trebuit curatat constant de mizerie ca sa nu se infunde duza prin care curge lichid. :lol:

Iar foarte nostim mi s-a parut ca dupa ce am mers pe un drum plin de zapada (fara nici o problema de altfel, spatele masinii arata exact asa :

Imagine

mihai ham scrie:Felicitari pentru alegerea facuta! :D :D
Masina este senzatie....am facut drive test la dealerul local cu una rosie tot hdi 100 cai si mi-a ramas gandul la ea(mie ca mie dar sotia nu mai zic)
Sper in curand sa ma alatur pe forum sa nu mai fi singur pe aici
In prezent am un C3 Picasso o aparitie la fel de rara ca si Cactusul :lol: :lol:


Merci. Chiar este senzatie. M-au intrebat mai multi deja la semafor sau prin parcari ce masina e, daca e 4x4, ca le place si lor Citroen dar si-au luat altceva (de parca au fost obligati). :lol: :lol:
Eu la drive test am avut una verde si initial la una din aia ma gandeam. Apoi mi-a zis tipul (de altfel foarte de treaba) de la dealer ca e una turcoaz la Salon si sa merg sa o vad si atunci mi-a cazut cu tronc asta. :lol:
C3 Picasso mi se pare si mie absolut adorabil. Imi place mult ca e ffff luminoasa ca masina :) Dar aveam deja ceva de clasa mica ceva mai spatios (Skoda Fabia Combi), si imi doream neaparat o masina ceva mai mare.
Si imi doresc sa fie cat mai multi posesori de Cactusi fericiti, sa nu mai fiu asa singur pe aici. :lol:

O sa va mai tin la curent despre masina. :)

qaz
simpatizant
Mesaje: 58
Membru din: Dum 14-Aug-2005 10:58
Localitate: Bucuresti
Masina: c3 1.1i black onyx 2005
2: T-reg 3.0 TDI 2008
3: C4 cactus 1.2 2016

Re: C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesajde qaz » Mar 05-Iul-2016 16:01

Salut,

Si eu sunt, incepand de ieri, posesorul unui Cactus 1.2 alb :)
Prima impresie facuta la test drive s-a pastrat: exterior/interior = exercitiu de design, motorul mic, putin mai zgomotos decat al c3-ului din 2005 dar putin mai sprinten, ambreiajul reglat destul de "moale".
Mai am de mers cu ea pentru mai multe pareri. (nici nu stiu ce fac unele functii de pe tableta :) )

Km fara probleme!
Numai bine.


Imagine

Vasea30
pasionat
Mesaje: 723
Membru din: Joi 23-Feb-2012 10:03
Localitate: Iasi
Masina: Renault Scenis 2, 1.6 b, 2006
Contact:

Re: C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesajde Vasea30 » Sâm 09-Iul-2016 06:11

Felicitari pentru masini !

Domnule qaz, asteptam topicul masinii dvs, ma intereseaza si pe mine motorul de 1.2 b. multumesc !
CITROEN C5 CLUB ROMANIA - facebook.com/groups/110645719379127/

Gheo
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Sâm 08-Oct-2016 16:40
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C 4 Cactus
2: Citroen C 2

Re: C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesajde Gheo » Sâm 15-Oct-2016 11:27

Salutare. Am intrat in posesia unui Cactus de o saptamana. E foarte ok. Dotări excelente. Se comporta exemplar si consuma rusinos de putin. Motor 1.6 hdi 100 caluti. Din păcate roata de rezervă nu intra in pachetul de livrare asa ca o vom cumpara ulterior.
Este extrem de comodă
Imagine

Imagine

ovybd
pasionat
Mesaje: 466
Membru din: Sâm 31-Iul-2010 15:35
Localitate: Carei
Masina: Citroen C5 Exclusive, 163cp, cutie automata
3: Citroen C2 1.4HDi 90cp

Re: C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesajde ovybd » Sâm 15-Oct-2016 11:33

Sa ai noroc de ea si drumuri fara evenimente nedorite. Astept un post mai detaliat dupa ce petreceti un timp impreuna :)

Osmantescu mariana
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Lun 12-Dec-2016 12:08
Localitate: Constanta
Masina: C4 cactus

Re: C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesajde Osmantescu mariana » Lun 12-Dec-2016 14:35

qaz scrie:Salut,

Si eu sunt, incepand de ieri, posesorul unui Cactus 1.2 alb :)
Prima impresie facuta la test drive s-a pastrat: exterior/interior = exercitiu de design, motorul mic, putin mai zgomotos decat al c3-ului din 2005 dar putin mai sprinten, ambreiajul reglat destul de "moale".
Mai am de mers cu ea pentru mai multe pareri. (nici nu stiu ce fac unele functii de pe tableta :) )

Km fara probleme!
Numai bine.


Imagine

Bună ziua,am o întrebare...cu consumul cum sta?

baditamd
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Mar 20-Dec-2016 21:00
Localitate: Slobozia
Masina: Renault Megane 2
2: Mitsubishi Colt
3: Ford Fiesta

Re: C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesajde baditamd » Mar 20-Dec-2016 21:02

Gheo scrie:Salutare. Am intrat in posesia unui Cactus de o saptamana. E foarte ok. Dotări excelente. Se comporta exemplar si consuma rusinos de putin. Motor 1.6 hdi 100 caluti. Din păcate roata de rezervă nu intra in pachetul de livrare asa ca o vom cumpara ulterior.
Este extrem de comodă
Imagine

Imagine


Salut!

Ma poti ajuta cu parerile tale?
Ma intereseaza si pe mine un Cactus!

vioreea
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Mie 05-Iul-2017 07:22
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C4 Cactus
2: Nu
3: Nu

Re: C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesajde vioreea » Mie 05-Iul-2017 09:03

Buna ziua!
Are cineva la Cactus montat din fabrica bara ornament scut spate (cea argintie)?
Mie mi-au montat-o dupa achizitinarea masinii si au prins-o in suruburi, de s-a crapat intr-o parte, nu in clipsuri cum am vazut la alte modele de masini.
Le-am atras atentia si au spus ca asa se prind.
Mentionez ca era sa o pierd o data, cazusera doua suruburi... Mi-au prins-o iar, sa vedem cat rezista de data asta!
Imagine

Imagine

calorifer4
pasionat
Mesaje: 371
Membru din: Mie 30-Mai-2012 18:24
Localitate: Focsani

Re: C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesajde calorifer4 » Mie 05-Iul-2017 14:05

Nasol #-o , adica le-ai atras atentia si ei tot ca la dacie au montat piesa, posibil difuzorul (argintiu) sa aibe clipsurile rupte in interior si nu mai cad pe inbinare cu fusta de la bara :( , daca nu deranjeaza las-o asa, daca sunt glumele in buzunar trebuie sa cumperi fusta+difuzor bara spate.
Imagine

vioreea
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Mie 05-Iul-2017 07:22
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C4 Cactus
2: Nu
3: Nu

Re: C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesajde vioreea » Mie 05-Iul-2017 18:05

Multumesc frumos pentru raspuns.
Intradevar montajul s-a facut total neprofesionist, eu doar am comandat la ei ornament plus montaj, ma asteptam sa stie despre ce e vorba, nu am de unde sa stiu detalii despre fusta etc...
Unde as putea comanda tot setul necesar pentru ornamentul spate(fusta+difuzor+accesorii)?


Înapoi la “Masina mea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv