Una mica si-una mare

Aşteptam descrieri şi poze cu maşinile membrilor

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Una mica si-una mare

Mesajde james kilowatt » Dum 31-Iul-2016 19:14

Petrolierul si-a incheiat ieri stagiul in Romania. Am mers cu aproximatie pe traseul din imagine, in mai multe etape, plus frecus in zona cazanelor dunarii (100km) si bucuresti (cam 80km) adica in total cam 1800km. Consumul pe traseul asta a iesit 6.9 pe BC si 7.1 la pompa, mergand la limita legii (restrictie + 10km/h pe GPS) cu exceptia catorva zone de autostrada unde am profitat de traficul lejer is am tinut-o pe la ~150 pe GPS.

Apropo de viteze, de exemplu de la Otopeni din fata casei si pana in prima benzinarie din Focsani am scos 85km/h medie de viteza, adica mai bine decat pe autobahn, si asta fara sa depasesc decat ocazional "limita legii". La venire pe autobahnu' pacii de la Saarbrucken si pana la granita cu Austria am scos...81km/h, mergand cu cat se poate! insa portiuni intregi nu s-a putut cu peste 60, foarte mult cu 100, si vreo doua ore de "stau" (la un moment dat facusem 120km in 2h30).... Astia am impresia ca au prea multi km de autostrada si nu au capacitatea sa o intretina, ca sunt santiere peste tot din 10 in 10km, repara 1km si se strica altul, si asta de ani buni. Mai pui la socoteala trenurile de tir-uri care cand se depasesc fac km de coloana in spatele lor si gata ecomaratonul, am ajuns pana aproape de viena cu benzina cumparata la iesirea din luxemburg, facut aproape 800km cu mai putin de 50l.

Acum urmeaza niste etape in Ungaria - Austria - Italia - Franta inainte sa se intoarca la hibernare in garaj si sa lase locul altor mijloace de transport mai ecologice (in speta bicicleta si scuterul) :D.

Inainte sa plec din Bxl i-am facut o curatare a interiorului cu spuma si injectie-extractie (mi-am cumparat mai demult o masina cu injectie-extractie, deoarece mi se parea un must have cand ai copil mic, acum insa stiu mai bine ), instalatia de climatizare am igienizat-o, in Romania a primit un vopsit de jante, daca-i mai fac si un polish e ca noua :D

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
Lotg
pasionat
Mesaje: 145
Membru din: Mar 19-Ian-2016 21:06
Localitate: Târgu Mureș
Masina: Citroen C1 1.0 68hp Sensodrive 2006

Re: Una mica si-una mare

Mesajde Lotg » Dum 31-Iul-2016 19:58

Ia stai asa.... parca ziceai ca nu mai ai scuter...
Citroen C1 1.0 Sensodrive

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Una mica si-una mare

Mesajde james kilowatt » Dum 31-Iul-2016 21:26

Nu mai am scuter chinezesc.... Adică am tot unul made în China, însă pe el scrie Honda :D am avut însă și doua baotiene, unul speedy și unul rocky pe care mi-am făcut școala :)

Avatar utilizator
Lotg
pasionat
Mesaje: 145
Membru din: Mar 19-Ian-2016 21:06
Localitate: Târgu Mureș
Masina: Citroen C1 1.0 68hp Sensodrive 2006

Re: Una mica si-una mare

Mesajde Lotg » Lun 01-Aug-2016 08:57

Eu sunt genul ala de: Decat scuter, mai bine nimic! (fost motociclist).
Asa ca nu am nimic, doar privesc si plang. :)
Citroen C1 1.0 Sensodrive

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Una mica si-una mare

Mesajde james kilowatt » Lun 01-Aug-2016 21:02

Sunt chestii complet diferite. Scuterul e cel mai bun mod de deplasare urban. E de departe cel mai rapid, și nu ai dureri de cap legate de parcare. În plus cele 50cc la mine în sat aveau încă un avantaj : erau invizibile. Adică neinmatriculate. Adică neamendabile :D Însă avantajul asta a dispărut cam de 3 ani, orice scuter nou chiar și de 50cc trebuie acum înmatriculat. Prin urmare când am înlocuit a doua chinezărie, am trecut la clasa următoare (am acum un 110cc), având în vedere ca oricum nu mai puteam fi stealth. Însă am ales în continuare un model foarte ușor și compact, care e priceless în trafic dens (a se citi "complet blocat"), când trebuie sa treci printre borduri și retrovizoare.

Avatar utilizator
Lotg
pasionat
Mesaje: 145
Membru din: Mar 19-Ian-2016 21:06
Localitate: Târgu Mureș
Masina: Citroen C1 1.0 68hp Sensodrive 2006

Re: Una mica si-una mare

Mesajde Lotg » Lun 01-Aug-2016 21:37

Sunt total de acord din punct de vedere practic. Dar in gluma spus, e vorba aia a motociclistilor "adevarati" motorcycle or bust!
Citroen C1 1.0 Sensodrive

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Una mica si-una mare

Mesajde james kilowatt » Mar 02-Aug-2016 10:15

Eu tot cochetez cu ideea sa fac școala de moto. Poate la 80 ani o s-o fauresc!

Avatar utilizator
Lotg
pasionat
Mesaje: 145
Membru din: Mar 19-Ian-2016 21:06
Localitate: Târgu Mureș
Masina: Citroen C1 1.0 68hp Sensodrive 2006

Re: Una mica si-una mare

Mesajde Lotg » Mar 02-Aug-2016 15:02

Daca ai pasiune pentru dou roti, si ai unde si cand sa folosesti motocicleta, merita sa-ti faci carnet. Eu am carnet, am si bucatica de nebunie pentru asa ceva, dar imi lipseste partea financiara pentru acest hobby. De fap nu zic ca nu imi permit, dar pus in balanta faptul ca nu am cand sa folosesc motorul asa incat sa merite sa il cumpar, mai stau, mai astept alte vremuri. Am avut, mi-a placut, poate o sa mai am candva.
Citroen C1 1.0 Sensodrive

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Una mica si-una mare

Mesajde james kilowatt » Mar 02-Aug-2016 22:25

Și eu m-am gândit ca în insorita belgie motorul e obligatoriu, pe lângă o decapotabila și piscina...

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Una mica si-una mare

Mesajde james kilowatt » Mie 03-Aug-2016 11:39

Ia uite ce consum stie sa scoata ditamai petrolierul pe benzina, mers preponderent pe autostrada (17km de drum + 382km de autostrada), 103km/h viteza medie si asta in zona montana (austria-italia), cu arme, bagaje si clima tot timpul:
Imagine

Avatar utilizator
Lotg
pasionat
Mesaje: 145
Membru din: Mar 19-Ian-2016 21:06
Localitate: Târgu Mureș
Masina: Citroen C1 1.0 68hp Sensodrive 2006

Re: Una mica si-una mare

Mesajde Lotg » Mie 03-Aug-2016 13:41

Foarte f rumos. Nici nu imi vine sa cred. Corsa 1.2 scotea pe autost ada 6,5cu AC. Medie mult mai mica.
Citroen C1 1.0 Sensodrive

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Una mica si-una mare

Mesajde james kilowatt » Mie 03-Aug-2016 14:25

Indicatia aia fura putin, cam 0.2-0.3l/100km.
Pe autobahn cum ziceam mai sus - cu 81km/h medie de viteza scosesem 6.7 pe BC. Insa mers hapciupatic, cand 160km/h, cand cu 100 in spatele tirului, cand cu 60 in santier, cand cu 0km/h in "stau"... Acum avand in vedere ca-l am de aproape 7 ani am invatat sa fac ecomarathon atunci cand imi propun.

Eu am avut o corsa inchiriata in spania anul trecut, modelul nou si nu prea era in elementul ei pe autostrada. Se misca cam in reluare (mi s-a parut mai in reluare decat C1 desi pe hartie are 15CP in plus) si consumul mi s-a parut si mie marisor. Modelul anterior, cu motorul de 75CP mi se paruse mai vioi, insa pe ala l-am condus acum multi ani si poate si asteptarile sau termenele de comparatie erau altele.

Avatar utilizator
Lotg
pasionat
Mesaje: 145
Membru din: Mar 19-Ian-2016 21:06
Localitate: Târgu Mureș
Masina: Citroen C1 1.0 68hp Sensodrive 2006

Re: Una mica si-una mare

Mesajde Lotg » Mie 03-Aug-2016 18:32

Asa si este. Corsa modelul 75 hp, era mult mai greoi decat C1. In plus, rapoartele in cutie mai slabe la 3000 rot 90 km/h in viteza a V-a. Avantajul era doar spatiul si dotarile fata de aspiratorul asta.
Citroen C1 1.0 Sensodrive

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Una mica si-una mare

Mesajde james kilowatt » Joi 04-Aug-2016 18:30

Cu dedicatie pentru Lotg, poze din procesul de insonorizare.

Partea din spate, de la buza portbagajului pana la picioarele pasagerilor din spate.
Imagine

Portierele fata
Imagine

Cu portiera spate e cam la fel.

Materialul folosit de mine e STP silver cumparat de be be-loud.ro. Insa poti folosi si materiale mai cu pretentii, gen dynamat, sau mai ieftine gen aluband.

Am bagat ceva material si intre compartimentul motor si habitaclu (poza intr-un mesaj precedent), insa accesul e complicat si nu am putut baga prea mult, am reusit sa pun cateva petece pe partea pasagerului. Am pus STP si pe capota, insa as zice ca efectul e insesisabil. Cel mai puternic efect as zice eu e portbagajul - reduce in special ragetul tobei la viteze mari si portierele si oalele rotilor care reduc (partial) zgomotul de rulaj.

Nu m-am bagat (inca) la partea din fata a podelei, unde are deja un strat de pasla. Insa ce spuneam - portiere, portbagaj si partea din spate sunt tabla chioara si orice ai pune ajuta. Cel putin oala rotii de rezerva e si tabla chioara si e si foarte subtire, incat tot baraitul tobei care se afla fix sub ea intra in habitaclu.

Avatar utilizator
Lotg
pasionat
Mesaje: 145
Membru din: Mar 19-Ian-2016 21:06
Localitate: Târgu Mureș
Masina: Citroen C1 1.0 68hp Sensodrive 2006

Re: Una mica si-una mare

Mesajde Lotg » Joi 04-Aug-2016 21:56

james kilowatt scrie:Imagine


Cel mai puternic efect as zice eu e portbagajul - reduce in special ragetul tobei la viteze mari si portierele si oalele rotilor care reduc (partial) zgomotul de rulaj.



Asta ma deranjeaza si pe mine.
Aici am sa incep si eu, dupa care, poate mai departe.
Multumesc de poze, mi-am facut o idee.
STP-ul are adeziv, sau trebuie sa fac rost si de lipici?
Citroen C1 1.0 Sensodrive


Înapoi la “Masina mea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv