Citroen Xsara Coupe - "schimbarea la fata"

Aşteptam descrieri şi poze cu maşinile membrilor

Moderator: Echipa Tehnica

julius.d
simpatizant
Mesaje: 47
Membru din: Mar 19-Iul-2011 09:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde julius.d » Joi 24-Sep-2015 13:50

10-13 septembrie

am inceput de pe 10 dis de dimineatza cu asamblarea... mi-a luat ceva vreme avand in vedere ca nu prea am avut chef sa lucrez in paralele cu vopsitul...

am imbracat scaunele, fetele de usi, plafonul si apoi montajul pe masina...

la interior sunt destul de multumit in afara de plafon care evident ca nu am reusit sa il imbrac perfect in piele ecologica precum am reusit sa fac la stalpi... era destul de distrus si moale...

dar nu-i nimic... am aflat ce am de facut pt ca plafonul sa iasa f bine... tot ce imi trebuie este unul foarte tare sa fie ca un plastic... si singura idee care mi-a venit este ca pe viitor, poate la anu', sa cumpar unul intr-o stare destul de ok... intreg, sa-l infasor in folie strech sau alimentara, pe care sa il folosesc drept matrita. apoi sa fac rost de rasina si fibra de sticla si sa il refac... o sa mai intreb pana atunci, ma mai documentez.... voi ce ziceti? este variianta buna?

am vrut neaparat ca interiorul sa fie bej cu negru, respectiv de sus pana la jumatate sa fie bej, iar de la jumatate in jos negru complet, inclusiv scaunele si bordul, pe care l-am vopsit ulterior in negru.... nu inteleg de ce nu au facut si partea de plastic a bordului cu negru... ci gri inchis...

din pacate nu am putut sa pun rotile cele noi pt ca nu am mai avut bani de cauciucuri, asa ca le folosesc pe astea pana da zapada, si o sa cumpar atunci 2 cauciucuri de iarna (2 sunt ok) si i le pun pe cele noi de VTS pana la vara

pe 14sept am avut programare la RAR pentru omologarea culorii... am stat ceva acolo dar a fost ok... au verificat-o oamnii de acolo, cred, si in esapament sa verifice ca nu e furata sau am facut ceva ilegal... probabil se ridica suspiciuni cand cineva isi schimba culoarea... in afara de taxiuri...

revin cu cateva poze si proiectul initial, care a suferit o mica modificare

daca aveti intrebari sau ceva... sugestii va invit sa le "etalati"

julius.d
simpatizant
Mesaje: 47
Membru din: Mar 19-Iul-2011 09:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde julius.d » Joi 24-Sep-2015 13:54

Salut Cristi

am ramas fidel "puternicului" motor de 1.4

ar fi o minciuna sa spun ca nu ma arde cateodata talpa... dar la fel de adevarat este si ca imi place ca masina sa fie slabuta...

nu prea agreez alergatul sau condusul agresiv... dar si daca stiu ca am o herghelie de cai... vai de asfaltul ala pe care rulez :)))))

Avatar utilizator
cristidica
pasionat
Mesaje: 459
Membru din: Mar 04-Mai-2010 10:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde cristidica » Joi 24-Sep-2015 14:24

Pai si pozele ? :))

julius.d
simpatizant
Mesaje: 47
Membru din: Mar 19-Iul-2011 09:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde julius.d » Joi 24-Sep-2015 14:47

am rrevenit

proiectul initial la exterior arata cam asa:


Imagine

Imagine

dupa ce am renuntat la capul de pirat din spate am ramas la asta:


Imagine

Imagine

si pozele finale facute ieri sunt astea:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

inca nu am reusit sa iau textul si linia neagra de pe bandouri sa le lipesc... insa probabil saptamana viitoare le voi avea

zilele viitoare voi face ceva poze si la interior si o sa le postez

momentan nu merg geamurile si oglinzile... nu am apucat sa merg la prietenul meu doctor de masini sa rezolve anumite noutati electrice pe care le-am adaugat

se pare ca dureaza mai mult decat am preconizat pana la finalul mult-asteptat... dar va tin la curent

revin cu poze si noutati

pareri? sfaturi? sugestii?

multumesc prieteni :)

Avatar utilizator
cristidica
pasionat
Mesaje: 459
Membru din: Mar 04-Mai-2010 10:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde cristidica » Joi 24-Sep-2015 22:37

a iesist foarte bine, asteptam jantele
oglinzi de xsara2 :) am observat.

julius.d
simpatizant
Mesaje: 47
Membru din: Mar 19-Iul-2011 09:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde julius.d » Vin 25-Sep-2015 09:52

de la departare e foarte draguta... dar de aproape se vad impuritatile :)

da, oglinzi si stopuri de xsara 2... mi-au parut mai dragute... oglinzile mai futuriste si stopurile cu mai mult rosu fata de varianta 1

rotile inca asteapta :) si eu pe ele :)

multum de aprecieri :)

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 25-Sep-2015 12:02

bre... am proiectoare si alte acareturi de la vts-ul ala...
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

julius.d
simpatizant
Mesaje: 47
Membru din: Mar 19-Iul-2011 09:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde julius.d » Vin 25-Sep-2015 12:16

frumooooos

as vrea proiectoarele, dar mai dureaza pana mai fac rost de bani...

ce alte acareturi mai ai? poate imi mai dai idei :D

Avatar utilizator
cristidica
pasionat
Mesaje: 459
Membru din: Mar 04-Mai-2010 10:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde cristidica » Vin 25-Sep-2015 20:04

poate ne spui si ce acareturi :))
arata bine masina numai fi asa perfectionist :))

julius.d
simpatizant
Mesaje: 47
Membru din: Mar 19-Iul-2011 09:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde julius.d » Dum 27-Sep-2015 11:57

Parca totusi mi-ar fi placut sa luceasca cat de cat... asa cum vad alte masini.. nu ca din fabrica... dar asa mai de Doamne-ajuta :)
Dar o scot eu la lumina... nu ma las.
Sper sa prind o zi frumoasa sa ii fac niste poze si la interior :)

Avatar utilizator
cristidica
pasionat
Mesaje: 459
Membru din: Mar 04-Mai-2010 10:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde cristidica » Dum 27-Sep-2015 12:51

ii faci un polish si gata !.

julius.d
simpatizant
Mesaje: 47
Membru din: Mar 19-Iul-2011 09:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde julius.d » Dum 27-Sep-2015 13:46

Corect - polish
Mai trebuie sa ii fac legaturile de la electrica si cauciucurile.
Mai departe mici retusuri... ca sa zic ca nici volanul nu e schimbat. Nu am avut Torx bun pt a-l desface pe cel vechi :)

George RTL
pasionat
Mesaje: 149
Membru din: Joi 04-Iun-2015 00:05
Localitate: Ploiesti

salut

Mesajde George RTL » Mar 24-Noi-2015 16:05

Foarte interesant proiectul,asteptam si pozele de la interior,ma bucur sa vad ca mai sunt si alti oameni pasionati,care nu vor neaparat masini noi,masini cu km putini,orice masina poate fi frumoasa,poate fi restaurata,felicitari pt munca depusa,eu detin mai multe masini,diverse marci,am de la Citro un c3 si o xsara tot coupe dar aurie,fab 2001,tin mult la toate masinile mele,insa si mai mult la cele la care am munci la fel ca si tine,un bmw seria 5 din 94 si un opel calibra din 93,la care inca lucrez,ptk au fost f proaste la tabla,din februarie am tot demontat si am gasit cate un punct mic de rugina peste tot!! Uneori te lasa nervii si mi-e frica si mie tot de vopsit,chiar daca o duc la un atelier specializat,vreau ca rezultat sa se apropie macar de nota 9!!
Astept o noua postare cu jantele si cu interiorul!!! Felicitari inca odata pt munca depusa!!

julius.d
simpatizant
Mesaje: 47
Membru din: Mar 19-Iul-2011 09:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde julius.d » Mie 02-Dec-2015 14:34

Salutare Prieteni

revin dupa ceva vreme cu un nou set de poze pe care am reusit (pe unele) sa le fac ieri... impreuna cu niste comparatii de genul Before/After
se pare ca nici acum nu pot spune ca este gata... mai e ceva de lucru la ea.... oare o sa spun vreodata "este gata"?

vreau sa va multumesc pentru sfaturi, ajutor, rabdare, apreciere...etc sper ca la randu-mi sa pot sa ajut si eu pe cineva... in cazul in care m-am lovit de o anume problema... si mai mult decat atat... daca am si rezolvat-o

in continuare va las sa vedeti pozele... din nou cu multumiri :)


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Before/After


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

@George RTL - Salut, multam de aprecieri... genial Calibra-ul... si foarte tare ca (la fel ca si tine) si eu mai gasesc oameni (sau ma gasesc ei pe mine) care fac asta.... recunosc ca la mine este prima data... si am gresit cu multe... dar asta e farmecul, data viitoare stiu exact ce si cum am de facut. mi-a placut la nebunie sa lucrez la ea, am urat ca anumite faze ce nu tineau de mine nu au iesit asa cum am vrut... intr-adevar am avut zile de-mi venea sa-mi smulg parul din cap... si da... sunt unul dintre oamenii care prefera o masina mai veche, restaurata si ingrijita fata de una noua...
Nu cred ca ma opresc aici... voi termina... sper... la un moment dat Xsara cu totul apoi am in plan un Opel Kadett C in 2 usi sedan pe care probabil il voi lua intr-o stare nu prea buna... dar mi-ar placea sa restaurez unul.... desi nu stiu prea bine acum cum as sta la capitolul piese pt el... o sa vad eu...
desi am fost un mare fan BMW cand eram mic... parca mi-ar placea sa vad niste poze cu Calibra... faci un post cu treaba asta? sau este si l-am ratat? :)
Spor si tie la treburi ;)

George RTL
pasionat
Mesaje: 149
Membru din: Joi 04-Iun-2015 00:05
Localitate: Ploiesti

salut

Mesajde George RTL » Joi 03-Dec-2015 12:28

nu cred k pot sa fac un post cu opel pe forumul citroen,masina nu este gata,mai este mult de munca,va fi restaurata in intregime si la fel ca si tine incerc sa imbunatatzesc la interior si sa montez aer conditionat,in rest masina are cam toate dotarile posibile,motorul va fi refacut si vopsit,cromat cat se poate,este mult de munca,investitia in sine nu este f mare.
Atasez mai jos 2 poze cu bmw-ul meu restaurat,before and after!!
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Înapoi la “Masina mea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv