ScârÞâit strident la frânare uºoarã

Problemele suspensiei Âşi a trenului de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

motrocel
pasionat
Mesaje: 323
Membru din: Mar 05-Oct-2010 21:56
Localitate: BAIA MARE

ScârÞâit strident la frânare uºoarã

Mesajde motrocel » Dum 03-Mar-2013 11:39

Am o problemĂŁ care multora li s-ar pĂŁrea minorĂŁ...

Am schimbat acum cca 6 luni discurile pe faÞã la xsara. Am pus ZIMMERMANN aºa cum povãÞuia un coleg de pe forum. Am pus atunci ºi plãcuÞe TRW (care nu sunt de mai multe calitãÞi, granulaÞii ca ºi FERODO). Dupã vreo 3 luni de mers OK am auzit cã scârÞâie strident frânele la (subliniez) frânarea uºoarã. Am zis cã plãcuÞele au inserÞie prea mare de metal ºi am fãcut rost de altele originale cu sigla PEUGEOT pe ele. Când le-am dat jos pe cele TRW am vãzut cã discurile erau mai uzate ca ºi plãcuÞele. Mã rog ..... am pus plãcuÞele originale ºi tot scârÞâie. Mi-e ºi ruºine sã pun frânã În faÞa blocului cã toatã lumea Întoarce capul. Altfel maºina e foarte bunã ºi sunt foarte mulÞumit de ea.

Cum sĂŁ rezolv problema?

ViperDodo
pasionat
Mesaje: 844
Membru din: Mie 10-Sep-2008 14:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ViperDodo » Dum 03-Mar-2013 11:50

lasa placutele sa-si faca damblaua! or sa-si revina la un moment dat dupa ce se macina compozitia aia cu metal!
in zilele astea, rar gasesti placute facute cum trebuie! ai putea sa te duci la reprezentanta si sa-ti iei placute "de origine" care sincer au mult mai putine sanse sa scartaie!
culme e ca TRW folosesc si eu mereu, la diverse masini si n-am avut probleme pana acum cu nici un set!
Citroen BX 17. TD '89

motrocel
pasionat
Mesaje: 323
Membru din: Mar 05-Oct-2010 21:56
Localitate: BAIA MARE

Mesajde motrocel » Dum 03-Mar-2013 12:22

ViperDodo scrie:lasa placutele sa-si faca damblaua! or sa-si revina la un moment dat dupa ce se macina compozitia aia cu metal!
in zilele astea, rar gasesti placute facute cum trebuie! ai putea sa te duci la reprezentanta si sa-ti iei placute "de origine" care sincer au mult mai putine sanse sa scartaie!
culme e ca TRW folosesc si eu mereu, la diverse masini si n-am avut probleme pana acum cu nici un set!


Nici eu nu am avut probleme pana acum cu TRW.
Nu cumva problema e de la materialul discurilor pe care le-am schimbat?
Am tot aºteptat vreo 3 luni sã se ducã scârÞâitul ºi ...nimic.

ViperDodo
pasionat
Mesaje: 844
Membru din: Mie 10-Sep-2008 14:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ViperDodo » Dum 03-Mar-2013 12:27

de la discuri nu cred sa fie problema!cu toate ca zici ca s-au tocit destul de mult!cel putin nu-mi explic si nici n-am auzit pana acu ca de la ele sa scartaie!
vezi sa nu cumva sa ai ceva la franele de pe spate! aveam un prieten cu un golf cu problema asta...scartaia in draci la viteze mici la franare slaba! era de pe spate.
eu am discuri ferodo....(de obicei asta-i combinatia mea, ferodo+trw)
in 20.000 km nu am grad de uzura la ele...sau daca e e cam 1 mm!
Citroen BX 17. TD '89

toro
pasionat
Mesaje: 1207
Membru din: Mar 29-Iul-2008 15:49
Localitate: Brasov
Masina: C.Xsara II 2004 16i - Coupe 110 cp.
2: Ford Ranger Pick-Up 2.0 EcoBlue- Double Cab.(2018)

Mesajde toro » Dum 03-Mar-2013 19:33

Vezi sa nu ai vreo pietricica intre disc si placute. In comert se gaseste un spray de curatit ,plus umple porii din placute. Acei porii produc acele sunete stridente . Atentie ! .. dupa ce pulverizezi cu acel spray nu o sa ai frane optime pentru cativa metri si normal ar fii sa franezi repetat de cateva ori. Dispare tiuitul.
Peace on earth ... War under the blanket !

gcd
simpatizant
Mesaje: 48
Membru din: Mie 02-Mar-2011 10:21
Localitate: BUCURESTI

Mesajde gcd » Dum 03-Mar-2013 19:43

m am confruntat cu o problema similara si am rezolvat o schombind placutele cu unele noi marca ATE ,costa ceva mai mult dar problema a disparut.

toro
pasionat
Mesaje: 1207
Membru din: Mar 29-Iul-2008 15:49
Localitate: Brasov
Masina: C.Xsara II 2004 16i - Coupe 110 cp.
2: Ford Ranger Pick-Up 2.0 EcoBlue- Double Cab.(2018)

Mesajde toro » Dum 03-Mar-2013 19:50

... e greu sau imposibil sa nimeresti discurii si placute de aceiasi duritate . Placutele sunt mai moi ca discul deoarece daca ar fii mai dure ar duce la uzura rapida a discurilor. Cum am scris mai sus ,acele vibratii se aud din cauza porilor din placute si disc . Posibil in timp sa dispara dar spray-ul pe care il recomand face ca acei porii sa se astupe si in consecinta si disparitia vibratiilor.
Peace on earth ... War under the blanket !


Înapoi la “Suspensie - Xsara”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv