cum montez proiectoare saxo

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

FlorinAlex
just curious
Mesaje: 19
Membru din: Dum 10-Apr-2011 08:19
Localitate: Drobeta Turnu Severin

cum montez proiectoare saxo

Mesajde FlorinAlex » Mar 02-Aug-2011 18:49

am un saxo din 2000 si vreau sai montez un set de proiectoare de ceata de pe un saxo din 99 (pentru ca altele nu am gasit) inca nu leam achizitionat . se poate face asa ceva ? daca da .... cum ? cateva instructiuni de la cei care au mai facut asta :)
Imagine


o alta "problema" ar fi plasticul galbui din far, numi place cum arata din punt de vedere estetic ... se poate da jos ? eventual daca exista vreo metoda prin care sa devina alb-transparent cu vreo solutie ceva ? cum ?
Imagine

Imagine

multumesc anticipat

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mar 02-Aug-2011 19:37

Nu taia bara aia aiurea! daca e sa fie, cumpara-ti bara pentru modelul tau, varianta cu proiectoare si cumpara-ti proiectoare pentru varianta ta. Nu face improvizatii pentru ca nu o sa iasa calumea si o sa regreti mai tarziu, lasand la o parte ca daca te prinde garcea si iti pune gand rau, ai pus-o.

Daca e sa ma intrebi pe mine, proiectoarele fata sunt cam inutile. Daca nu ai destula lumina noaptea, ia-ti ale faruri aftermarket si o sa fii mult mai multumit de rezultat..
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
bereczky_sandor
pasionat
Mesaje: 550
Membru din: Sâm 16-Apr-2011 17:40
Localitate: Tirgu Mures
Contact:

Mesajde bereczky_sandor » Mar 02-Aug-2011 21:08

cum zice si mbc, cumparati proiectoare pentru modelul tau. In legatura cu instalatul, trebuie sa ai blocul de lumini potrivit (sau cum o fi la saxo) iar cablajul la citroen din cate stiu de multe ori este deja facut, la xantia mea am gasit cablul in bara dreapta care vine la proiectoare. :)

raicasilviu
simpatizant
Mesaje: 55
Membru din: Mar 31-Mar-2009 19:11
Localitate: cluj

Mesajde raicasilviu » Vin 28-Oct-2011 09:58

Poti sa tai linistit cu un pendulat bara si in locasul respectiv vei gasi pe interior si locasuri de prindere pentru proiector si mufele sunt gata trase acolo. eu am facut treaba asta si mi-a iesit super. Atentie cand vei taia bara sa o tai putim mai mica gaura respectiva cu vreo 3 mm si sa iei mai apoi la pila. Ca sa tai cu pendularul ai nevoie mai intai sa dai o gaura de vreo 8 mm mai spre mijloc. Proiectoare gasesti sunt la fel pentru toate Citroen-urile saxo atat cele de 1.1 cat si pentru cele de 1.4 vts sau 1.6 vts
Saxo VTS 1.4 75CP


Înapoi la “Electrica - Saxo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv