Ce bucsarai?

Problemele suspensiei Âşi a trenului de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

log_it
simpatizant
Mesaje: 32
Membru din: Mie 13-Iul-2011 22:29
Localitate: Timisoara

Ce bucsarai?

Mesajde log_it » Sâm 03-Aug-2013 11:47

A venit vremea sa schimb si eu bucsele, pe drumuri de tara si la orice mica denivelare masina suna ca o galeata cu suruburi... Voi ce producatori ati pus/recomandati. Vreau sa pun ceva bun, care sa ma tina o vreme, chiar daca ma costa, deoarece am de facut in fiecare weekend un drum de tara de 10km. Acum vreo 4 ani am schimbat bucsele de brate si pivotii, dar dupa 2-3 saptamani a inceput iarasi sa bata, la inceput incet, apoi...
Suportii motor banuiesc ca sunt facuti tot de producatorii de bucsi, deci o sa ma orientez la fel.

iulianperte
simpatizant
Mesaje: 47
Membru din: Vin 04-Noi-2011 01:05
Localitate: Oradea

salut

Mesajde iulianperte » Sâm 03-Aug-2013 12:34

de suporții motor nu stiu ce marca sunt, eu zic bucșile sa le pui Febi, eu asa am pus si n-am probleme, le-am schimbat si eu de ceva vreme!!! Spor la treabĂŁ :)

log_it
simpatizant
Mesaje: 32
Membru din: Mie 13-Iul-2011 22:29
Localitate: Timisoara

Mesajde log_it » Sâm 03-Aug-2013 13:36

Cam de cata vreme/km? Si pe ce fel de drumuri umbli?
Mersi.

iulianperte
simpatizant
Mesaje: 47
Membru din: Vin 04-Noi-2011 01:05
Localitate: Oradea

sal

Mesajde iulianperte » Mar 06-Aug-2013 21:34

Cam de jumatate de an!!! Circul 95% din cazuri pe sosea!!! Parerea mea e ca nu dai gres cu ele.... acum asta depinde de u!!! Salutari. :D

ANDREI_JOY
pasionat
Mesaje: 272
Membru din: Joi 03-Aug-2006 15:55
Localitate: Bucuresti

Mesajde ANDREI_JOY » Mar 13-Aug-2013 12:58

Bucsi sunt 4 pe bara stabilizatoare - eu n-am ajuns la o concluzie legata de firma, am pus Birth scartaiau (la mine este si bara stabilizatoare ruginita) si am mai pus inca un rand dar nu mai stiu ce firma, si facea si mai rau.Din ce mi-am mai zis cineva cu un peugeot 106 care este tot pe acelasi principiu cu saxo, ca este bine sa cauti bucsi mai moi, si eu am vazut o diferenta intre bucsi, unele erau mai tari gen plastic iar unele mai moi gen cauciuc.

La bascule mai sunt cate 2 bucsi pe fiecare bascula ( care trebuie avuta mare grija in prmul rand la cele mari care se prind de caroserie, ele se preseaza pe bascula intr-o anumita pozitie nu la voia intamplari pentru ca altfel nu o sa tina, iar cea mica care trece un surub pe interiorul ei se strange cand masina este la pozitia de mers, NU cu ea fiind pe elevator/cric.
Ca firme nu stiu sa-ti spun ca eu am schimbat o bascula, si am pus MOOG care vine echipata cu tot cu pivot si bucsi.

Capete de bar sunt 2 la numar si o bieleta - eu am mers pe firma Lemforder care cica ar fi top-ul cel mai inalt in materie de chestii din astea.

Si bocaneli mai poate sa vina si de pe spate de la punte (boala cu rulmetii).
Saxo 1.5D 57 ponei an 2003


Înapoi la “Suspensie - Saxo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv