[Tut..]Inlocuirea burdufului stanga de la caseta de directie

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
christistanciu
pasionat
Mesaje: 283
Membru din: Dum 19-Mar-2006 00:17
Localitate: Lugoj-Timis
Contact:

[Tut..]Inlocuirea burdufului stanga de la caseta de directie

Mesajde christistanciu » Dum 29-Mar-2009 14:19

mihai.coman a deschis topicul "cand dau inapoi se aude cva vreme boc boc" eu cred ca acel sunet care se aude la mine venea de la caseta de directie, intrucat nu il auzeam decat in cazul in care aveam virat volanul la maxim spre stanga.
Am inceput sa verific tot felul de piste si am constatat ca eu merg de nu se stie cata vreme fara burduful protector de la caseta de directie. Acesta are rolul de a nu lasa nisipul si mizeria sa intre inauntru.

Imagine

Asa ca am hotarat sa spal bine de nisip cu spray de desfacut suruburi, am pus vaselina si am pus un burduf nou.

Imagine

Daca din cauza asta mi se auzea mie boc boc cand dadeam inapoi am sa vad peste o vreme.
Cert e ca nu am avut burduful care a costat 25 de lei noi si mai bine l-am pus decat sa se duca naibii caseta de directie care costa cam mult.
Visez la un C4 WRC...Imagine

florin trifan
pasionat
Mesaje: 117
Membru din: Lun 29-Sep-2008 21:44
Localitate: galati

Mesajde florin trifan » Vin 17-Apr-2009 18:45

sal.si mie imi este rupt burduful de la caseta de directie dar nu acela care l-ai schimbat tu este celalalt si am fost sa-l cumpar dar nu stiu ce marimi are k aia a zis k sunt 2 modele si problema k masina este departe si nu am cum sa masor.eu ma gandeam sa adaptez unul de dacie si apoi sa caut cel care trebuie k masina este la rar si mi-a zis sa schimb si burduful ala
Daca ma poti ajuta sa-mi spui ce cote ar avea cu aproximatie ti-as ramane recunoscator.
Multumesc frumos

Avatar utilizator
christistanciu
pasionat
Mesaje: 283
Membru din: Dum 19-Mar-2006 00:17
Localitate: Lugoj-Timis
Contact:

Mesajde christistanciu » Dum 19-Apr-2009 15:21

nu pot sa-ti dau nici un fel de cote, dar daca ai seria de sasiu trebuie sa iti spuna exact de ce ai nevoie cei de la magazin. la mine a functionat acest sistem. cele doua marimi cred ca vin de la diferenta de ani, probabil saxo model 1 are un fel iar saxo modelul 2 alt fel. cu toate ca nici asta nu poate fi o garantie ca in anul in care a iesit saxo 2 inca se foloseau diverse subansambluri de saxo 1.
Visez la un C4 WRC...Imagine

florin trifan
pasionat
Mesaje: 117
Membru din: Lun 29-Sep-2008 21:44
Localitate: galati

Mesajde florin trifan » Vin 24-Apr-2009 15:13

Sal.Tocmai ce mi-am schimbat burduful dreapta de la caseta de directie,am gasit original dar il aducea in 7 zile si costa 55 ron dar din cauza timpului k ma grabeam am luat unul de dacie si l-am pus este putin mai lung si sta cam naspa cand iau dreapta de volan in rest este perfect.acum sa vad car rezista.


Înapoi la “Mecanica - Saxo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv