[Tutorial]Înlocuirea bujiilor la saxo 1,1

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
christistanciu
pasionat
Mesaje: 283
Membru din: Dum 19-Mar-2006 00:17
Localitate: Lugoj-Timis
Contact:

[Tutorial]Înlocuirea bujiilor la saxo 1,1

Mesajde christistanciu » Mie 04-Mar-2009 21:01

Pentru cei ce doresc sĂŁ schimbe singuri bujiile Âşi nu Âştiu cum, am postat urmĂŁtoarele explicaĂžii Âşi poze pentru cĂŁ nu este chiar complicatĂŁ aceastĂŁ operaĂžie.

În spatele capacului de la chiulasã se aflã aprinderea ce are o mufã de culoare gri, aceastã mufã trebuie desfãcutã
Imagine
Imagine

Apoi sunt douĂŁ Âşuruburi cu care este fixatĂŁ aprinderea pe blocul motor unul in dreapta, pe care e prins Âşi un condensator

Imagine
Imagine

ºi unul În stânga

Imagine
Imagine

Cu grijĂŁ se extrage aprinderea de pe bujii, drept ĂŽn sus! nu ĂŽn lateral, nu ĂŽnainte de a scoate un furtun de aer ce este cam incomod pt aceastĂŁ operaĂžie. Furtunul cred cĂŁ e de pe la injecĂžie Âşi se vede ĂŽn imagine ĂŽntre primul Âşi al doi-lea manÂşon de bujii.

Imagine
Imagine

ªi gata, se vãd bujiile. E necesarã o cheie de 16 tubularã cu articulaÞie, destul de lungã, pentru cã bujiile sunt bãgate cam adânc ºi nu se pot manevra cu o cheie normala de bujii mici.

Imagine
Imagine

Bujiile mele au fost lucrate destul de frumos, au avut puþinã mizerie pe ele dar cred cã e normal asta dupã 60000 de km. Înainte au fost Champion, acum am cumpãrat Beru cu 25 de lei bucata, au fost cele mai scumpe pe care le aveau în stoc.

Imagine
Imagine
Visez la un C4 WRC...Imagine

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Joi 05-Mar-2009 09:39

Interesant si foarte sugestiv explicat. cred ca ar mai fi fost utila cel mult o poza de ansamblu a motorului cu punctarea pe ea a punctelor in care trebuie umblat.
Cei care prefera sa economiseasca bani, daca bujiile arata bine, le pot curata cu un smirghel fin si o perie de sarma.
Bineinteles solutia recomandata este schimbul lor.

Avatar utilizator
christistanciu
pasionat
Mesaje: 283
Membru din: Dum 19-Mar-2006 00:17
Localitate: Lugoj-Timis
Contact:

Mesajde christistanciu » Joi 05-Mar-2009 18:04

nici o problema, iata poza care arata unde e mufa gri de pe blocul de aprindere.
Imagine
Imagine
Visez la un C4 WRC...Imagine

rus radu florin
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Sâm 21-Mar-2009 18:01
Localitate: avrig , sibiu

schimbarea bujiilor la saxo 1.1

Mesajde rus radu florin » Mar 07-Apr-2009 13:13

Zilele trecute m-am lovit de problema bujiilor si nu m-as fi descurcat fara sfaturile lui Christi, pentru care ii multumesc. Dar intrebarea mea este "Unde gasim un tabel de echivalenta a diferitelor marci de bujii ?" Fiecare producator isi personalizeaza codificarea parametrilor (ex: bosch w6dc = beru 14-6du = champion n8y = ngk bp7es). Tabelul meu de echivalenta nu mai corespunde fiind din revista autoturism anii '93-'94.
SB35AXO

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mar 07-Apr-2009 15:28

in principiu au la orice magazin de piese un tabel cu echivalente, adica daca te duci cu codul pe o marca vor gasi o echivalenta sa iti dea. eu iti recomand NGK daca vrei niste bujii bune


Înapoi la “Mecanica - Saxo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv