lipsa lumini in bord

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

florin30
simpatizant
Mesaje: 73
Membru din: Lun 07-Sep-2009 17:51
Localitate: slatina

lipsa lumini in bord

Mesajde florin30 » Dum 17-Mar-2013 14:21

Salut baieti! Noua mea achizitie: o xantia 1998 td, problema este ca nu merg becurile din bord (complet stins), desi ceasul merge, se regleaza si intensitatea lumini. Am verificat sigurantele de sub bord si toate sunt ok, de unde ar fi problema? Merci frumos

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Dum 17-Mar-2013 16:11

La care lumini te referi? La cele din panoul de instrumente sau cele de pe consola? Ceasul are bec de iluminare separat. Panoul de comenzi ale climei are Âşi ea becuri separate. Teoretic, dacĂŁ panoul de instrumente se ilumineazĂŁ ĂŽn celelalte sunt becurile arse.

benny_merty
pasionat
Mesaje: 1050
Membru din: Joi 07-Iul-2011 20:21
Localitate: Sibiu Cisnadie

Mesajde benny_merty » Dum 17-Mar-2013 16:53

Verifica contacte mufe la ceasuri bord sau becuri arse.Pentru aceasta operatie va trebui dat jos tabloul cu ceasuri. :shock:

florin30
simpatizant
Mesaje: 73
Membru din: Lun 07-Sep-2009 17:51
Localitate: slatina

Mesajde florin30 » Dum 17-Mar-2013 18:32

ma refer la luminile din consola/cele care lumineaza bordul pt. ca martorii merg toti(se aprind). Ce sa fac?

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Mesajde kady28 » Dum 17-Mar-2013 18:42

Trebuie sa scoti panoul cu ceasuri din bord ca sa verifici becurile.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Dum 17-Mar-2013 19:03

ma... cam putin probabil sa fie chiar toate becurile arse, inclusiv cele de la grupul de caldura. mi se pare ca a fost dat jos bordul la masina asta pentru ca s-a umblat la radiatorul de caldura. este posibil sa fie taiat vreun fir pe undeva. cand mai ajungi la mine, o scobim atunci daca nu ii dai intre timp de cap.
apropo, sa stii ca am tot cautat dupa sfera, dar nu dau de ea. sigur nu ai luat-o? am cautat-o si in fata masinii, si pe lateral, si prin curte sa nu fi dat cu ea la fier... si nu am gasit-o. ma mai uit odata deseara.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Mesajde kady28 » Dum 17-Mar-2013 22:05

Nic este probabilitate mare sa fie becurile duse :roll: Eu cand am luat masina doar un singur bec mai mergea la iluminare bord, ceasul cu termometru nici nu credeam ca are bec iar la clima era bezna totala. Nu cred ca fusese vreodata umblat la becuri dar dupa ce le-am schimbat parca ma uitam la pomu de Craciun :lol:

Catalin Radu
pasionat
Mesaje: 368
Membru din: Mie 14-Dec-2011 14:08
Localitate: Ploiesti

Mesajde Catalin Radu » Lun 18-Mar-2013 12:40

la fel am patit eu..tot bordul, afara de ceas, butonul de ceata, dezaburire luneta si butonul de avarii, era stins...cand am demontat consola centrala, intr-adevar, erau becurile arse...deci, verifica-le pe alea intai.

florin30
simpatizant
Mesaje: 73
Membru din: Lun 07-Sep-2009 17:51
Localitate: slatina

Salut baieti

Mesajde florin30 » Mie 03-Apr-2013 22:49

Problema a fost rezolvata, becurile duse. Multam baieti si drumuri bune!

bogdan777
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Mie 02-Oct-2013 23:45
Localitate: ITALIA

LUMINI in bord

Mesajde bogdan777 » Joi 03-Oct-2013 00:42

salutare tuturor!!! sunt proaspat posesor de citroen xantia 2.0 hdi 110 caluti. am urmatoarea problema: nu-mi functioneaza luminile la grupul de caldura, iar luminile din bord sunt foarte slabe. daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi cum se pot schimba si cu sfaturi cum se demonteaza ceasurile din bord. multumesc anticipat!

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Mesajde kady28 » Joi 03-Oct-2013 07:43

Bine ai venit!
Intensitatea iluminarii ceasurilor din bord, a ceasului cu temperatura exterioara si a panoului de la clima se regleaza dintr-un buton rotativ de sub volan. Invarte de buton si vezi daca se cunoaste cum se modifica intensitatea luminii.
De fapt ala e un reostat..o rezistenta variabila si daca nu e data luminozitatea pe maxim chiar se incalzeste umpic :wink:

In legatura cu lumina din consola de aer acolo trebuie sa o demontezi, ea este iluminata de 2 becuri . Scoti casetofonul, scrumiera, rama de plastic din jurul consolei.Dupa ce reusesti sa eliberezi consola, ii dai jos capacul si ajungi la becuri.

Pentru a schimba becurile din bord trebuie sa dai jos grila cu butoane (AC, avarie...etc). Trebuie sa dai jos casetofonul masinii ca sunt niste suruburi pe acolo, capacul de deasupra volanului...ala care acopera blocul de lumini si stergatoare pt. care e prins cu 2 suruburi, si mai este un plastic in stanga care e prins cu un surub pe la usa panoului de sigurante. Daca reusesti sa scoti grila ceasurile din bord ies foarte usor...sunt prinse cu trei suruburi, unul sus si doua jos.Tocmai de asta trebuie sa scoti grila, ca sa ajungi la cele 2 suruburi de jos de la ceasuri.

Cam asta e in mare...spor!

bogdan777
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Mie 02-Oct-2013 23:45
Localitate: ITALIA

Mesajde bogdan777 » Joi 03-Oct-2013 22:39

kady28 scrie:Bine ai venit!
Intensitatea iluminarii ceasurilor din bord, a ceasului cu temperatura exterioara si a panoului de la clima se regleaza dintr-un buton rotativ de sub volan. Invarte de buton si vezi daca se cunoaste cum se modifica intensitatea luminii.
De fapt ala e un reostat..o rezistenta variabila si daca nu e data luminozitatea pe maxim chiar se incalzeste umpic :wink:

In legatura cu lumina din consola de aer acolo trebuie sa o demontezi, ea este iluminata de 2 becuri . Scoti casetofonul, scrumiera, rama de plastic din jurul consolei.Dupa ce reusesti sa eliberezi consola, ii dai jos capacul si ajungi la becuri.

Pentru a schimba becurile din bord trebuie sa dai jos grila cu butoane (AC, avarie...etc). Trebuie sa dai jos casetofonul masinii ca sunt niste suruburi pe acolo, capacul de deasupra volanului...ala care acopera blocul de lumini si stergatoare pt. care e prins cu 2 suruburi, si mai este un plastic in stanga care e prins cu un surub pe la usa panoului de sigurante. Daca reusesti sa scoti grila ceasurile din bord ies foarte usor...sunt prinse cu trei suruburi, unul sus si doua jos.Tocmai de asta trebuie sa scoti grila, ca sa ajungi la cele 2 suruburi de jos de la ceasuri.

Cam asta e in mare...spor!
salut, mersi mult pt sfaturi, sambata am sa ma apuc de treaba. dupa ce termin am sa va spun cum a decurs toata tarasenia:). numai bine!!!

bogdan777
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Mie 02-Oct-2013 23:45
Localitate: ITALIA

Mesajde bogdan777 » Lun 04-Noi-2013 00:12

Salutare tuturor!!! cer scuze ca postez asa tarziu dar abia acum am rezolvat problema. am reusit sa schimb becul ars de la grupul de caldura. toata "tarasenia" a decurs bine, cu putina indemanare si o surubelnita cu cap torx de 20 am rezolvat treaba. restul becurilor functioneaza. kady28 iti multumesc pt pontul cu butonul rotativ, stiam ca ar trebui sa fie m-am uitat dupa el in prima fazain bord dar nu mi-a dat in cap sa ma uit sub volan :D. inca o data multumesc pt sfaturi! toate cele bune!!!

matrix one
simpatizant
Mesaje: 32
Membru din: Sâm 18-Apr-2015 20:58
Localitate: alexandria
Masina: citroen xantia

Mesajde matrix one » Mar 05-Mai-2015 23:06

SALUT
Se gasesc becurile acelea micute de la panoul de climatizare?
becurile de la climatizare, lumineaza si scrumiera?
ms

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mar 05-Mai-2015 23:27

salut. la craiova le-am gasit la un magazin de piese auto, 3-4 lei / bucata...
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]


Înapoi la “Electrica - Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv