siguranta proiectoare

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

marryuss
pasionat
Mesaje: 107
Membru din: Joi 14-Dec-2006 09:45
Localitate: bacau

siguranta proiectoare

Mesajde marryuss » Joi 19-Feb-2009 20:27

Dupa ce am inlocuit becurile de la proiectoare, am urmatoarea problema. Daca aprind proiectoarele, dupa un timp se arde siguranta (30A) Prima oara au mers cam 15 min dupa care s-a prajit. A doua oara au mers cam 5 min si s-a prajit iar. Am desfacut proiectoarele iar (am crezut ca atinge ceva pe acolo) am refacut izolatia papucilor, pus proiectoarele inapoi si efectul este 0. Siguranta a murit dupa 5 min. O parere despre ce ar putea fi?

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Joi 19-Feb-2009 23:07

poate ai inlocuit becurile la proiectoare cu unele mai puternice :?:

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Vin 20-Feb-2009 07:38

Incearca cu alte becuri.

marryuss
pasionat
Mesaje: 107
Membru din: Joi 14-Dec-2006 09:45
Localitate: bacau

Mesajde marryuss » Vin 20-Feb-2009 18:18

razzwan scrie:poate ai inlocuit becurile la proiectoare cu unele mai puternice :?:

Nu. Am pus becuri de 55.
Am sa schimb becurile sa vad ce se intampla. Ma duc sa-mi iau niste becuri mai bune si vad ce si cum

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Sâm 21-Feb-2009 16:30

inainte sa iei altele incearca sa le pui pe rind sa mearga, poate e o problema doar la unul sau la un cablaj undeva. si daca erau de 100 W, mai mult de 17A nu aveai cu ambele mergind

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Dum 22-Feb-2009 15:24

P = U x I ..
adica puterea este egala cu produsul dintre tensiunea descarcata pe consumator inmultita cu intensitatea.

Deci daca vrei sa vezi daca "tine" o siguranta, atunci I = P / U

in cazul tau ai 110 W / 12 V = 9A .. numai ca asta e caz teoretic pentru ca mai ai si pierderi pe traseu, si trebuie sa depasesti si regimul tranzitoriu. deci puterea becurilor nu poate da chiar atat de multa bataie de cap dpdv al puterii ..
mai degraba ceva "scurgeri" pe undeva.. ceva face scurt-circuit. verifa cu cate un bec cu ti-a recomandat deja khan. sau daca ai cum, schimba becurile

spor la treba!
Dan
Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!
Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

marryuss
pasionat
Mesaje: 107
Membru din: Joi 14-Dec-2006 09:45
Localitate: bacau

Mesajde marryuss » Lun 23-Feb-2009 06:33

Am schimbat becurile, si rezultatul este nul. Am vazut sub masina ca atarna un cablu cu o mufa. Am urmarit putin traseul cablului si am vazut ca era cablul de la proiectoare. Cand se mai incalzeste afara o sa verific si traseul.

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Lun 23-Feb-2009 09:08

foarte bine .. nu te juca cu instalatia electrica ..

mai bine nu folosesti proiectoarele decat sa iei foc ..:(
Dan

Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!

Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

marryuss
pasionat
Mesaje: 107
Membru din: Joi 14-Dec-2006 09:45
Localitate: bacau

Mesajde marryuss » Lun 23-Feb-2009 15:37

acuma mai am o intrebare. In pauza de masa la servici m-am uitat putin pe sub masina la fire si pareau ok. Sub capota pe langa siguranta de la proiectoare (de fapt sunt 4 sigurante de 30A) sunt si doua relee. Cand am miscat de releele respective la unul dintre ele i-a iesit capacul. Intreb si eu Nu ar putea fi buba si de acolo ? Asta ca sa nu ma apuc sa cumpar releul si sa-l schimb degeaba.

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Lun 23-Feb-2009 15:46

pai fa un test .. pune-l pe celalat la proiectoare si vezi ce se intampla ..


poate fi in contact imperfect care sa-ti genereze un tranzitoriu, o rezistenta falsa in circuit prin care sa pierzi puterea ..:(

trebuie verificat .. doar teoria nu ajunge
Dan

Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!

Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

marryuss
pasionat
Mesaje: 107
Membru din: Joi 14-Dec-2006 09:45
Localitate: bacau

Mesajde marryuss » Lun 23-Feb-2009 21:24

am shimbat releele intre ele si am pus o siguranta de 25A. cand am aprins proiectoarele s-a ars siguranta instantaneu. O sa verific maine cu aparatul de masura sa vad daca am scurt pe instalatie. Daca e posibil sa fie de la contact imperfect, atunci o sa inlocuiesc papucii de la becuri. Firele de la poiectoare (ma refer la cele din locasul proiectorului) au izolatia cam coapta, cred ca din cauza caldurii care o degaja becurile. O sa vad daca trebuie schimbate.

marryuss
pasionat
Mesaje: 107
Membru din: Joi 14-Dec-2006 09:45
Localitate: bacau

Mesajde marryuss » Lun 02-Mar-2009 14:59

Astazi am zis sa ma cert cu proiectoarele. Am desfacut mufele din spatele proiectoarelor. La proiectorul din dreapta (partea soferului) mufa era oxidata. Am dat cu spray de contacte, nici un efect. Am renuntat la mufa respectiva (am taiat-o) am pus papuci, am schimbat siguranta, am aprins proiectoarele si mergea. Acuma tre sa repet figura si cu cealalta mufa, pentru ca in momentul in care am cuplat proiectorul celalalt...buba


Înapoi la “Electrica - ZX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv