Martor in bord

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

danny29
pasionat
Mesaje: 294
Membru din: Lun 23-Iul-2012 10:17
Localitate: ardeal

Mesajde danny29 » Vin 22-Feb-2013 21:32

care martor iti sta aprins, cel de la apa sau cel de jos, daca e cel de jos poate sa fie aprinderea de vina sau evacuarea, sonda lambda, sau catalizator daca ai, asa am patit e la o astra caravan, daca ai sonda lambda poate sa ai prea mari noxele in evacuare si din cauza asta iti face figuri.

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Vin 22-Feb-2013 23:06

dany omul a spus ca aia de jos
cum zicea dan ai sonda lambda?
dar mai am o intrebare
uleiul,combstibilul sunt ok?
daca alea sunt varza,ulei ieftin,combustibil de la colt...innebunesc noxele

danny29
pasionat
Mesaje: 294
Membru din: Lun 23-Iul-2012 10:17
Localitate: ardeal

Mesajde danny29 » Sâm 23-Feb-2013 07:14

daca are sonda lambda chiar aia poate sa fie stricata, si referitor la filtru, eu nu as pune asa ceva in compartimentul motor, pe cand aveam o dacie tot asa imi zice unu sa imi pun un filtru de la pompa de benzina pana la carburator, zis si facut, am bagat filtru dinala de hartie transparent, am bagat benzina cu apa odata si sa infundat filtru, atat o bagat pompa de mio sarit furtunu afara si era sa iau foc, niciodata nu se pune dupa pompa, se pune tot timpu pe absortie nu pe presiune.tre sa faca un test motor, la opel era ca daca faci masa intre 2 chestii iti palpaia de cateva ori chasteia stiai ce e, u stiu la citroen cu este, poate ca poata sa puna lexia pe ea.

lucisavu
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Joi 25-Mar-2010 12:19
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde lucisavu » Lun 04-Mar-2013 09:02

leo scrie:mi se pare ciudat ca nu ai filtru...poate nu te-ai uitat unde trebuie,la mine e sub masina undeva la nivelul portierei dreapta/spate...

Ai avut dreptate filtrul e acolo unde ai spus tu ca o sa fie. Mersi de sfat.
Nu prea vad cum poate fi schimbat, daca o sa fie nevoie.

lucisavu
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Joi 25-Mar-2010 12:19
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde lucisavu » Lun 04-Mar-2013 09:09

Rica scrie:dany omul a spus ca aia de jos
cum zicea dan ai sonda lambda?
dar mai am o intrebare
uleiul,combstibilul sunt ok?
daca alea sunt varza,ulei ieftin,combustibil de la colt...innebunesc noxele


Cred ca va trebui sa merg la un mecaninc sa verific sonda lambda. Am mai cautat si eu pe net si din cate am observat unul dintre simtome ale defectarii sondei lamda e consumul crescut de carburant. Deci tot ce e posibil. Sper sa reusuesc sa fac acest lucru cat mai repede.

Cat despre
ulei: il fac in fiecare an in luna august indiferent de nr de km
combustibil: alimentez numai de la Rompetrol, OMV, Petrom si mai nou GazProm, evit sa intru in pompe obscure

Apropo...am incercat cu aditiv pentru benzina (2+2 motoare cu carburator) si becul s-a aprins mult mai tarziu decat in mod normal. Are vre-o relevanta asta?

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

Mesajde leo » Lun 04-Mar-2013 19:05

lucisavu scrie:
leo scrie:mi se pare ciudat ca nu ai filtru...poate nu te-ai uitat unde trebuie,la mine e sub masina undeva la nivelul portierei dreapta/spate...

Ai avut dreptate filtrul e acolo unde ai spus tu ca o sa fie. Mersi de sfat.
Nu prea vad cum poate fi schimbat, daca o sa fie nevoie.

ar fi bine sa-l schimbi,nu e greu deloc,mai ales ca pe filtrul nou iti indica printr-o sageata cum tre' sa-l pui...trebuie doar sa ai grija sa nu rupi clema care-l tine fixat acolo(eu am rupt-o cand am umblat dar se mentine si fara ea...) si sa intrerupi furtunasele cumva sa nu te faci totuna de benzina...cred ca primul pas asta ar trebui sa fie,sa schimbi filtrul de benzina si cel de aer...bafta...

Titus Alexander
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Mie 13-Noi-2013 11:35
Localitate: Alba iulia

Mesajde Titus Alexander » Mie 13-Noi-2013 12:11

sa stii ca si mie mi se aprinde martorul ala insa nu imi fac probleme, s-ar putea sa fie de la benzina...mie mi se aprinde cand ii turata in 6k si ii iau contactul si il pun din nou( poate te intrebi si dc fac asta ) poc poc:))


Înapoi la “Electrica - ZX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973