Iluminat bord

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

vio-zx
simpatizant
Mesaje: 56
Membru din: Joi 15-Noi-2007 17:45
Localitate: Alba Iulia

Iluminat bord

Mesajde vio-zx » Vin 27-Noi-2009 21:50

Salutare !
Are cineva idee cum pot sa schimb afisajul de la citroenul meu zx din verde palid intr-un verde mai verde sau un albastru ?
Si de asemenea daca stiti cum asi putea sa fac sa se lumineze si acele de la Kilometraj si de la ditamai ceasul din bord?
Am vazut pe alte autoturisme modificari care mi-au atras atentia si m-au incantat. Unii au pus Led-uri colorate sau becuri colorate, altii au schimbat cadrane...A facut cineva astfel de operatiuni?Aveti poze ? Modalitati de modificare? Idei?Sfaturi?

Stima.

vio-zx
simpatizant
Mesaje: 56
Membru din: Joi 15-Noi-2007 17:45
Localitate: Alba Iulia

Mesajde vio-zx » Sâm 28-Noi-2009 10:17

Mi-ar place ceva de genul asta...
Imagine
Dar pana a ajunge aici sunt convins ca e multa munca...Poza am luat-o parca de pe un forum francez de pe care nu am inteles mare lucru.Mi-ar place si fondul original, negru dar cu cifrele albastre sau un verde mai puternic , si acele sa fie luminate alb sau rosu.

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

Mesajde leo » Dum 29-Noi-2009 11:00

afisasul?te referi la...ce-i in spatele acelor sau...ca si io ma gandesc la asta de ceva timp si chiar ca asta din poza as fi vrut.tu ai desfacut sa vezi cum e si ce se poate face?ca io inca nu,tot nu reusesc sa-mi fac timp.tare-as fi curios daca acele se pot lumina separat,cu toate ca nu cred...o sa-mi fac timp sa desfac sa vad si-ti zic si tie da acu's putin racit...chiar vreau sa vad cu ce idei o sa vina cineva...

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Dum 29-Noi-2009 12:11

in poze e vorba de o folie care se gaseste ca atare si se aplica peste cea originala. se gaseste sigur in Fr, aici cred ca e imposibil de gasit, fiind proprie fiecarui model
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

vio-zx
simpatizant
Mesaje: 56
Membru din: Joi 15-Noi-2007 17:45
Localitate: Alba Iulia

Mesajde vio-zx » Dum 29-Noi-2009 14:11

Eu am gasit ceva model de cadrane, dar nici unul nu are ceas ca al meu. Toate au turometru.
De desfacut am desfacut bordul si am schimbat ceva becuri arse, nu e greu, dar, asi vrea o schimbare... Mai ziceau unii pe alte forum-uri ca le-au facut la scanner apoi transferate in corel, listate si apoi plastifiate... Hmmm. Nu cred ca ar fi prea bine.
Eu ma gandeam sa cumpar cateva led-uri albe sau albastre si sa le pun cate o rezistenta si apoi sa le lipesc direct in locul fasungurilor ce tin becurile actuale.Cred ca asa ar fi mai bine. Cat despre iluminatul acelor, cred ca ar trebui ace de la alte masini, care sunt deja luminate sa poata trece lumina prin ele. Ma mai gandesc. Pana una alta am gasit ceva poze.

Imagine

Imagine


Nu prea da bine alb... asa mi se pare, in schimb pe albastru... Ia uitati aici ce a facut meseriasul asta :arrow:
http://xud9te.free.fr/Download/Sauvegar ... s%20zx.pdf

:roll: E sooper. :D
Asta-i viata...
Imagine

vio-zx
simpatizant
Mesaje: 56
Membru din: Joi 15-Noi-2007 17:45
Localitate: Alba Iulia

Mesajde vio-zx » Dum 29-Noi-2009 14:39

Ce ziceti ?
Asta-i viata...

Imagine

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

Mesajde leo » Dum 29-Noi-2009 17:46

m-ai spart cu imag alea,incep sa ma oftic...p-asta ai vazut-o? io nu,pana azi...si mai sunt si alteleee....
http://www.youtube.com/watch?v=WirgvD3g ... re=related

vio-zx
simpatizant
Mesaje: 56
Membru din: Joi 15-Noi-2007 17:45
Localitate: Alba Iulia

Mesajde vio-zx » Dum 29-Noi-2009 18:41

Iti faci asa ceva? Eu nu credca asi putea...
Ma multumesc si cu mult mai simplu...
Asta-i viata...

Imagine

DaCiaN
simpatizant
Mesaje: 86
Membru din: Joi 26-Iul-2007 22:21
Localitate: Iasi, Romania

Mesajde DaCiaN » Dum 29-Noi-2009 19:55

acum vreo 2 ani am fost nevoit sa demontez tot bordul sa schimb radiatorul de incalzire, si tin minte ca partea cu ceasurile se demonteaza relativ usor.
in spate erau niste becuri simple, care cel mai probabil ar putea fi inlocuite cu unele altfel colorate.
eventual schimbat fundlul ceasurilor.

cel mai bine e sa probati mai intai pe un bord de rezerva.
Respectul se castiga, nu se impune ...

vio-zx
simpatizant
Mesaje: 56
Membru din: Joi 15-Noi-2007 17:45
Localitate: Alba Iulia

Mesajde vio-zx » Dum 29-Noi-2009 22:22

DaCiaN scrie:acum vreo 2 ani am fost nevoit sa demontez tot bordul sa schimb radiatorul de incalzire, si tin minte ca partea cu ceasurile se demonteaza relativ usor.
in spate erau niste becuri simple, care cel mai probabil ar putea fi inlocuite cu unele altfel colorate.
eventual schimbat fundlul ceasurilor.

cel mai bine e sa probati mai intai pe un bord de rezerva.


La partea cu proba pe alt bord iti dau dreptate. :D

Vreau sa spun ca , nu beculetele din bord sunt cele ce fac bordul verde, culoarea este data de acel plastic pe care sunt scrise cifrele,de pe care nu cred ca se poate inlatura acel verde. :mrgreen: :cry: Ce s-ar intampla daca asi pune beculete sau led-uri rosii? Rosu + Verde = Albastru... sau nu :?: :razz:

Si cu ce asi putea schimba "fundul'' ceasurilor?

Dar indicatorul (acul) de viteza cu ce l-as putea inlocui?S-ar potrivii de pe o alta masina? Ma refer la unul prin care sa treaca lumina colorata,( gen ford focus sau passat) si care sa indice totusi viteza corect?
Asta-i viata...

Imagine

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

Mesajde leo » Mar 01-Dec-2009 13:29

uite ce am gasit la un magazin de chinezarii:

Imagine

am stricat unul incercand sa-l adaptez si am dat de piesa aia ”lichita” pe unul din craci.cunostintele mele vaaaaagi de electronica nu ma ajuta absolut deloc,asa ca spuneti-mi si mie va rog:ce este?este indispensabila?dac-o scot(piesa...),se vor mai aprinde ledurile?

vio-zx
simpatizant
Mesaje: 56
Membru din: Joi 15-Noi-2007 17:45
Localitate: Alba Iulia

Mesajde vio-zx » Mar 01-Dec-2009 15:00

Daca scoti chestia aia, nu va mai merge LED-ul la 12V. Ala e un fel de adaptor pentru a nu intra mai mult curent la Led decat trebuie. Asa cred eu.
Ai cumva si ambalajul la acel Led ? Posteaza sa vad sa eu.
La ce anume magazin de chinezarii l-ai gasit ?
Asta-i viata...

Imagine

Avatar utilizator
hippo
pasionat
Mesaje: 669
Membru din: Joi 06-Noi-2008 07:31
Localitate: Timisoara

Mesajde hippo » Mar 01-Dec-2009 17:42

Este vorba despre o rezistenta care limiteaza curentul. Daca renunti la ea, vei arde instant led-ul
Toti ziceau ca asta nu se poate face; si a venit unul care habar n-avea ce zic toti, si a facut-o... ;)

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

Mesajde leo » Mar 01-Dec-2009 20:35

in semnatura nu e scris dar pt o perioada nedeterminata ma situez la salerno-italia si aici intr-un magazin ”cu-toate-prostiile” chinezesc am gasit astea.sunt albe si albastre
Imagine
ia uite ce am facut eu azi aproape toata ziua.si nici nu prea mi-a placut cum a iesit,adica a iesit bine bine dar lumina e un pic cam slaba...deci asta e chestia din spatele panoului reglaj aer si temperatura:
Imagine
ledurile se gasesc in seturi de cate doua buc si au costat 1euro/set

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mar 01-Dec-2009 22:29

iti vind un pont, led-urile cu cap bombat creeaza un fascicol directionat, concentrat. ca sa imprastie lumina poti sa le pilesti pur si simplu, poti ajunge chiar ffff aproape de electroz,i pentru ca lumina sa se imprastie cit mai mult
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available


Înapoi la “Electrica - ZX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv