schimbare dreapta-stanga

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze

Moderator: Echipa Tehnica

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

schimbare dreapta-stanga

Mesajde leo » Sâm 26-Apr-2008 15:53

pentru ca zx-ul meu are volanul pe dreapta si am auzit ca nu-l pot inmatricula asa,ar fi o solutie sa schimb tot sistemul pe partea stanga?un prieten a reusit sa schimbe la un golf 3 si a zis ca e "munk drq".dar se merita?nu m-ar ajunge mai mult decat as da pe alt citroen?sau ce alte solutii as avea?chiar e adevarat ca nu-l pot inmatricula asa? :?

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Sâm 26-Apr-2008 17:00

poti sa il inmatriculezi, trebuie sa reglezi farurile diferit doar.
teoretic se poate, dar din punctul meu de vedere nu merita. de ce? mai bine iti iei alta zx din franta
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
cit_a
pasionat
Mesaje: 624
Membru din: Sâm 03-Mar-2007 12:17
Localitate: DEVA.

Mesajde cit_a » Sâm 26-Apr-2008 17:03

mai sigur e sa mergi pe baietzii de RAR , au mai fost discutii pe tema asta cu volanul pe dreapta si balanta arata undeva la cca 50% asa ca dute si vezi care-i realiatate si sa ne zici si noua cum e :?:

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Sâm 26-Apr-2008 17:07

am vazut zilele astea o masina cu volanul pe dreapta inmatriculata, deci nu vad de ce ar fi probleme. Inmatriculata permanent.
"If in doubt, flat out!"

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

Mesajde leo » Sâm 26-Apr-2008 18:09

ar fi super sa mearga,probabil pe la sfarsitul lui august voi veni in tara cu ocazia intalnirii "citroen-istilor"(sau cand va fi...)si atunci voi incerca.pe cine-am intrebat a zis ca nu o inmatriculeaza nimeni,nici cu mama shpagii...ma rog,la tulcea e posibil sa fie asa ca mi-a dat mie niste exemple politia ca parca nu-mi mai trebuie nimic...vom vedea...

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

Mesajde leo » Dum 05-Apr-2009 10:51

cit_a scrie:mai sigur e sa mergi pe baietzii de RAR , au mai fost discutii pe tema asta cu volanul pe dreapta si balanta arata undeva la cca 50% asa ca dute si vezi care-i realiatate si sa ne zici si noua cum e :?:

deci da,se inmatriculeaza masini cu volanul pe partea dreapta.omu' de la RAR mi-a zis ca nu are importanta pe ce parte-i volanu' daca masina corespunde din punct de vedere tehnic,mai ales farurile pe care a trebuit sa le schimb.gata.

Avatar utilizator
SilQ
simpatizant
Mesaje: 75
Membru din: Joi 08-Oct-2009 19:59
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde SilQ » Mar 01-Dec-2009 17:44

leo, care e diferenta dintre farurile cu volan pe dreapta si cele cu volan pe stanga ?

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

Mesajde leo » Mar 01-Dec-2009 19:36

e diferenta la unghiu' de refractie(parca asa-i zice...).daca aprinzi farurile spre un zid sa zicem la o distanta de ...hai 5m,o sa vezi ca farul stang formeaza o liniuța dreapta,pe cand farul drept formeaza un fel de codița in sus,asta ca sa vezi gușteri' de pe marginea dreapta a drumului si sa nu-i orbești pe cei care vin din fața prin partea stanga.la masinile cu volan pe partea dreapta e taman invers,ele fiind ”proiectate” sa mearga pe partea stanga a drumului.in cazu' asta farul din stanga formeaza liniuța aia in sus.deci atunci cand mergi cu o asemenea masina pe partea dreapta a drumului liniuta aia perversa orbeste tot ce vine din fata prin stanga ta...io stiu ce-am patit cand am venit cu ea din irlanda si dup-aia cat am tras cu aceeasi problema la RAR.si nu se pot nici regla,a trebuit sa cumpar altele pt masini cu volan pe partea stanga....hai ca cre'ca te-am ametit,stanga -dreapta,dreapta-stanga... :D

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mar 01-Dec-2009 22:26

profilul luminii pentru masinile cu volan pe stinga (ca la noi) arata cam asa -/ , iar la celelalte cam asa \- practic codita de lumina care bate in sus e in partea cealalta. uita-te la o masina din stg si din dr cu farurile aprinse si ai sa intelegi ce vad ceilalti. inafara de solutia schimbarii farurilor mai e si cea a acoperirii unei anumite zone de pe sticla ca sa nu orbesti pe ceilalti. uite o mostra de cum arata fascicolul pentru masinile cu volan pe stg

Imagine
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
SilQ
simpatizant
Mesaje: 75
Membru din: Joi 08-Oct-2009 19:59
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde SilQ » Mar 01-Dec-2009 23:36

:)) e ok m-am lamurit si eu, ms, bn ca ai reusit sa cumperi altele


Înapoi la “Mecanica - ZX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187740
    Total subiecte 18608
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11695
    Cel mai nou membru Tony 77