cutie viteze-probleme mars arier

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze

Moderator: Echipa Tehnica

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

cutie viteze-probleme mars arier

Mesajde leo » Joi 22-Iul-2010 20:26

este vorba despre problema pe care am simtit-o de cand am luat masina dar nu i-am dat prea mare importanta:cand incerc sa intru in treapta de mers inapoi,cateodata,simt ca nu intra bine...scot,incerc sa bag iar,se intampla la fel...o rezolv in urmatorul fel:tinand cu mana schimbatorul un pic fortzat spre treapta de mers inapoi incep sa ridic ambreajul incet-incet...cand aproape cupleaza...intra...
de la un timp a inceput sa caraie urat...oricum,alt procedeu de-a intra in treapta respectiva nu am gasit...dar ce fac cu caraitu'?
stiu ca la dacia erau inelele alea sincroane care se puteau schimba...
ce poate fi si ce se poate face?
multumesc in avans...

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Lun 26-Iul-2010 12:08

in Italia s-ar putea sa fie scumpa o interventie in cutie. mai bine gasesti una second si o schimbi, ar trebui sa coste mai putin decit o reparatie a actualei
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

Mesajde leo » Lun 26-Iul-2010 14:08

da,asa e...deja am inceput sa caut una sh,am trimis niste mesaje...de desfacut singur nici nu se pune problema,a?am si manualul de la haynes...ca si una sh dac-o iau si are vreo buba...

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Lun 26-Iul-2010 16:55

treapta de mers inapoi nu este sincronizata; daca spui ca intra greu si caraie, cred ca problema este de fapt la ambreiaj, care nu decupleaza bine; ambreiajul tine jos sau sus?
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

Mesajde leo » Lun 26-Iul-2010 16:59

tine pe la mijloc,reglez pedala dupa carte,la 14 cm de podea.am schimbat tot ansamblul nu cu mult timp in urma,e aproape nou...dar problema asta a fost de cand am luat masina doar ca nu caraia si,parca-parca intra totusi mai usor decat acum...

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mar 27-Iul-2010 01:10

ce marca ai pus?
si mie, la ambele masini, intra oarecum greu cateodata, adica: dau dreapta, si cand sa trag in jos parca se propteste in ceva, dar daca iau piciorul de pe ambreiaj, apoi calc la loc, intra usor; cand a inceput sa caraie la xm, am schimbat tot setul de ambreiaj, apoi a inceput sa intre bine, dar tot asa, cateodata, nu vrea sa intre, dar nu caraie;
daca caraie, este clar ca axul central al cutiei nu se opreste, pt ca daca ar fi oprit, nu ar avea ce sa caraie; eu tot ambreiajul il suspectez.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

Mesajde leo » Mar 27-Iul-2010 05:55

am pus ”valeo”
si la mine se intampla exact cum ai spus ca face la tine...si dac-ar fi axul central ce-i de facut?adica ,se poate repara...?problema exista inainte de a schimba ambreiajul...

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mar 27-Iul-2010 08:49

nu ai ce sa repari ... daca nu caraie nu pare nimic in neregula; daca mai caraie e de la ambreiaj...
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

DaCiaN
simpatizant
Mesaje: 86
Membru din: Joi 26-Iul-2007 22:21
Localitate: Iasi, Romania

Mesajde DaCiaN » Mie 28-Iul-2010 13:19

si a mea face aproximativ la fel de mai bine de 3 ani. Cand nu vrea sa intre in mars'arier, nu fortez deloc. doar bag in prima treapta de viteze si apoi revin la treapta de mers inapoi. Fac aceasta miscare cu piciorul tot timpul apasat pe ambreiaj. Uneori daca masina este in panta cu roata in vreo bordura, dau drumu usor la ambreiaj putin in prima treapta si apoi merge si in spate. Poate ai noroc sa mearga si la tine si sa nu trebuiasca sa schimbi cutia.
BAFTA
Respectul se castiga, nu se impune ...

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

Mesajde leo » Vin 30-Iul-2010 21:18

exact asa se intampla la mine si folosesc aceeasi metoda ca tine si merge...bine,am scris ”un pic fortat” in sensul ca tin schimbatorul cu mana inspre pozitia treptei de mers inapoi,nu trag de el sa-l rup...doar ca a inceput sa caraie...
chestia ciudata e ca de cand am expus problema pe forum nu a mai carait,si parca a intrat in viteza din prima...ca atunci cand te doare o masea si cand te hotarasti sa mergi la medic inceteaza...


Înapoi la “Mecanica - ZX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187740
    Total subiecte 18608
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11695
    Cel mai nou membru Tony 77