miros de benzina nearsa

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze

Moderator: Echipa Tehnica

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

miros de benzina nearsa

Mesajde leo » Lun 09-Noi-2009 10:48

cu toate ca nu sunt un membru f activ al forumului am curaju' de-a va deranja din nou cu doua intrebari banale,poate,in speranta ca acel dintre dvs care stie despre ce-i vorba va gasi bunavointa de-a ma ajuta cu un sfat,o parere(cam suna a cliseu,nu? :wink: ).deci este normal ca stand cu picioru' pe frana tragand frana de mana pedala de frana sa coboare un pic?asta a fost prima si a doua:motorul merge rotund,nu se ineaca,nu se balbaie,totu-i bine,doar ca atunci cand sunt in spatele masinii parca-parca se simte miros de benzina nearsa...deci totu' merge ceas,am pus bujii noi bosh cu 4 chestii din-alea( :oops: nus'cum se cheama)in loc de una,mirosul ala oricum se simtea si inainte.deci,care credeti ca ar fi cauza?

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Lun 09-Noi-2009 13:21

Daca este ca la xsara, tragerea franei de mana cu pedala de frana apasata duce la reglarea automata a franei de mana. Daca uiti vreodata si pleci cu frana de mana trasa, apoi nu mai tine f bine, asta e sistemul. cu masina stationand, apesi pedala de frana si tragi frana de mana, vei constata ca ulterior va tine iar frana de mana. Deci ce se simte este normal.
Despre mirosul de benzina nearsa, ai carburator sau injectie?
Accelerezi, virezi simti usor cum derapeaza, pulsul se acelereaza, adrenalinĂŁ.. si toate grijile dispar...
Cei care au nevoie pot apela cu incredere pentru Studii Geotehnice, foraje...

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

Mesajde leo » Lun 09-Noi-2009 17:56

deci s-ar putea asta sa fie chichita cu frana de mana de ma tot dadeau aia inapoi de la RAR...de fapt nu stiu,o fi ca la xsara,n-o fi...ca tare au mai chinuit aia masina si frana de mana tot nu s-a incadrat in parametrii care trebuia.
nu e pe carburator,e pe injectia aia juma'juma',cre'ca-i zice monopunct... oricum e ciudat mirosul pt ca motorul se-aude f bine.ar putea avea legatura cu faptul ca filtrele de benzina si de aer nu le-am schimbat intr-un an jumate niciodata?(nu prea cred,a?)

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Lun 09-Noi-2009 20:40

pai asta ar fi primul pas, si pe viitor la 15.000km dar nu mai mult de un an.
Accelerezi, virezi simti usor cum derapeaza, pulsul se acelereaza, adrenalinĂŁ.. si toate grijile dispar...

Cei care au nevoie pot apela cu incredere pentru Studii Geotehnice, foraje...


Înapoi la “Mecanica - ZX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187740
    Total subiecte 18608
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11695
    Cel mai nou membru Tony 77