Problema frana

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze

Moderator: Echipa Tehnica

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

Mesajde leo » Mie 26-Mai-2010 21:00

ce ai mai facut cu frana pe spate?ai rezolvat-o schimband sabotii si cilindrii?
pt ca la mine,chiar dupa inlocuirea astora tot nu sunt pe deplin multumit de frana de mine...am o banuiala c-ar fi cablul nasol...

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

Mesajde leo » Vin 28-Mar-2014 23:05

fratilor mai am oleaca si-o iau razna...m-am dus si io la mecanic ca tot omu sa-mi rezolve frana pe spate...schimba ala sabotii,cilindrii receptori...”fa o proba”...fac o proba...nasol,nu tine.ma rog,povestea-i mai lunga..
INTREBAREA: e normal ca pistonasele de la cilindrul receptor sa se retraga in cilindru cand nu se mai face presiune pe pedala de frana?ca ala a ramas perplex cand a vazut ca intre cele doua pistonase nu exista nici un arc,ca el n-a vazut pana acum asa ceva...si a bagat omu' arcuri...e normal...?

ANDREI_JOY
pasionat
Mesaje: 272
Membru din: Joi 03-Aug-2006 15:55
Localitate: Bucuresti

Mesajde ANDREI_JOY » Sâm 29-Mar-2014 18:11

Este normal sa se retraga, inseamna ca nu sunt blocate pistonasele si functioneaza, era mai nasol daca nu se retrageau, si pe fata daca o sa-i faci pedale sa vezi ca se retrage si pistonasul etrierului un pic inapoi dupa ce eliberezi pedala de frana.
Saxo 1.5D 57 ponei an 2003

florinel321
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Joi 10-Apr-2014 23:13
Localitate: CALARASI

frane citroen zx

Mesajde florinel321 » Joi 10-Apr-2014 23:37

salut tuturor. am si eu un citroen zx 1.4i si nu imi merge frana.franeaza doar pe o parte ca nu sunt in x si nu stiu care e problema, va rog ajutati-ma daca v-ati confruntat careva cu o astfel de problema. daca apas frana tine un pic si dupa aceea scapa. daca apas tare pe ea la capatul cursei pedalei se franeaza de tot rotile de pe stanga dar cele de pe dreapta fata si spate deloc. care ar fi problema stie careva?

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

Mesajde leo » Dum 13-Apr-2014 12:06

eu unu' nu m-am confruntat cu situatia asta dar ti-as recomanda sa faci o aerisire ”ca la mama ei” la toate rotile si eventual verifica uzura ferodourilor daca e la fel pe ambele parti...verifica si etrierul pe fata sa nu fie blocat pistonul si cilindrul receptor daca functioneaza corect pe spate...dar in primul rand fa aerisirea si vezi daca-ti da lichid de frana afara...lasa sa iasa ceva mai mult dar ai grija sa completezi in vas...

florinel321
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Joi 10-Apr-2014 23:13
Localitate: CALARASI

Mesajde florinel321 » Dum 13-Apr-2014 12:18

leo scrie:eu unu' nu m-am confruntat cu situatia asta dar ti-as recomanda sa faci o aerisire ”ca la mama ei” la toate rotile si eventual verifica uzura ferodourilor daca e la fel pe ambele parti...verifica si etrierul pe fata sa nu fie blocat pistonul si cilindrul receptor daca functioneaza corect pe spate...dar in primul rand fa aerisirea si vezi daca-ti da lichid de frana afara...lasa sa iasa ceva mai mult dar ai grija sa completezi in vas...



leo am facut aerisire de 3 ori la toate rotile,pana la urma pe spate arunca ulei pe la garnitura cilindrului receptor.dar daca nu desfaceam acolo nu aveam cum sa imi dau seama pt ca atunci cand faceai aerisirea arunca bine la toate.sper sa fie de ajutor si pt alti acest msj

florinel321
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Joi 10-Apr-2014 23:13
Localitate: CALARASI

Mesajde florinel321 » Lun 14-Apr-2014 14:31

as vrea sa adaug ca am schimbar cilindri la amandoua rotile de pe spate si nici o diferenta ba mai rau acum,pe fata stanga tine bn frana si daca o apesi la fund se blocheaza roata dar pe dreapta fata nu imi tine deloc si astept sa imi vina astazi garniturile ca sa le pot schimba si pe acelea dar tot nu stiu care e pb la cele de pe spate de nu imi tine.va rog sa imi dati careva un sfat,cei care ati patit asa ceva.

florinel321
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Joi 10-Apr-2014 23:13
Localitate: CALARASI

Re: frane citroen zx

Mesajde florinel321 » Vin 02-Mai-2014 12:12

florinel321 scrie:salut tuturor. am si eu un citroen zx 1.4i si nu imi merge frana.franeaza doar pe o parte ca nu sunt in x si nu stiu care e problema, va rog ajutati-ma daca v-ati confruntat careva cu o astfel de problema. daca apas frana tine un pic si dupa aceea scapa. daca apas tare pe ea la capatul cursei pedalei se franeaza de tot rotile de pe stanga dar cele de pe dreapta fata si spate deloc. care ar fi problema stie careva?

salur tuturor, corectez la ce am spus"ca nu sunt in x dar adv este ca sunt in x si imi tine roata de pe stanga fata si de pe dreapta spate celelalte nu imi tine deloc".
Problema este ca am schimbat si pompa si tot degeaba,si cilindri la cele de pe spate si garnituri la etrierul de pe fata dreapta(la cea care nu tine) dar tot degeaba ca tot nu imi tine.Chiar nu stiu ce sa ii mai fac pentru ca mecanicul nu stie unde este buba.are cineva idee care ar fi cauza ca o iau dreaq razna.va rog mult ajutatima,astept raspuns urgent.


Înapoi la “Mecanica - ZX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187740
    Total subiecte 18608
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11695
    Cel mai nou membru Tony 77