lichid hidraulic

sfere, dozatoare, pompe, LHM, etc Âşi tren de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

gabrielallforJesus
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Dum 15-Feb-2009 21:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

lichid hidraulic

Mesajde gabrielallforJesus » Mie 06-Mai-2009 14:45

ce lichid hidraulic folositi si care este mai bun? am fost la un magazin si aveam nev de 1 l si am luat zhm nu am gasit lhm iar tipul de acolo mi-a zis ca e ok. din cate stiu zhm este pentru servo. in fine am inteles ca sunt cam la fel si ca lhm-ul ar rezista la presiuni mai mari. am completat cu litrul asta de zhm observand insa ca are un grad de vascozitate mai mic. imi poate afecta chestia asta cu ceva sistemul hidraulic sau e ok?

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mie 06-Mai-2009 19:12

nu stiu ce e aia zhm, dar mai bine pui lhm ca e cel mai sigur. se gaseste la orice peco OMV.vezi ca ti-am trimis un PM.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mie 06-Mai-2009 19:41

si eu sunt curios ce e ala zhm :roll: :roll: :roll:
lhm e destul de usor de gasit ..omv cea mai rapida si sigura sursa :wink: E undeva in jur de 27 lei litrul la OMV.(l-au scumpit ca era mai ieftin)

Acum sunt si eu curios.. cum e zhm-ul acela?Ce culoare? :roll: Daca zici ca e subtire e cat de cat ok pt ca si lhm e f f subtire.Totusi, foloseste numai lhm..ai sa vezi ce se intampla daca pui alt ulei.. :cry:

Daca ai completat, inseamna ca ti-a pierdut pe undeva...nu?Sau ti s-a spart vreo sfera.. E una din cele doua variante. Studiaza bine problema.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

gabrielallforJesus
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Dum 15-Feb-2009 21:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde gabrielallforJesus » Mie 06-Mai-2009 22:38

zhm e incolor si subtire fata de lhm-ul castrol sa zic... nu stiu care e diferenta dar oricum tot lichid hidraulic mineral e asta e cert. de pierdut pierde trebuie sa vad exact pe unde pierde cam juma de litru la luna

Avatar utilizator
iwa
pasionat
Mesaje: 259
Membru din: Joi 31-Ian-2008 09:39
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde iwa » Joi 07-Mai-2009 00:27

Am gasit ceva pe la Aral:
http://www.aral-lubricants.com/lubrican ... =produktDB

Se pare ca este lichidul hidraulic folosit de Mercedes.
De asemenea am gasit urmatoarea descriere:
"Hydraulic fluid based on mineral oil with high viscosity index and excellent temperature behavior. Employment as steering gear oil, to the level control and brake assistance."
--
I @m the B0Rg`
Blog RPR - www.oltcit.eu

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Dum 20-Sep-2009 23:53

hei to'arasu, ce s-a mai ales de fostul meu xm? :lol:
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

gabrielallforJesus
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Dum 15-Feb-2009 21:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

salut

Mesajde gabrielallforJesus » Lun 21-Sep-2009 02:40

sal, uite i-am pus niste jante aliaj le-am luat de la alt xm, vopsit eleron si o aripa pe care o pun astazi si mai am de vopsit jentile in alb. merge bine acum am mai rezolvat cu scurgerile schimbat 2 sfere la service la ciocarlan aici in buc. i-am facut rost si de cablu de kilometraj + senzorul de viteza ca se lasa nasol in curbe si nu se intarea suspensia acum merge mult mai bine. mai trebuie sa ii pun cablul de frana de mana + sa vad daca reusesc sa vopsesc si capota + plafonul sunt cam matuite. in rest merge bine am facut cat de cat si evacuarea care era rupta de la buza de acolo unde intra in saxofon. nu se mai aude rau dar mai rasufla pe undeva pana ma duc cu ea la service sa ii iau un traseu nou sa mi-l puna. trebuie sa rezolv neaparat si cu pragurile am luat un prag de la mihai sandor de pe forum si sa il sudez ca aste sunt gaurite si le tot mananca rugina nu mai pot sa stau cu ele asa.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Lun 21-Sep-2009 09:54

e... ma bucur ca inca are cineva grija de ea; ala a fost xm-ul la care am tinut cel mai mult; nu stiu de ce, poate din cauza trapei... poate ne mai pui si noua poze cu ea sa mai vad si eu in ce stare este; pana la urma ai pastrat gpl-ul sau l-ai dat jos detot?
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

gabrielallforJesus
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Dum 15-Feb-2009 21:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde gabrielallforJesus » Lun 21-Sep-2009 11:02

amdat jos gpl-ul urmeaza sa ii pun unul omologat dar dupa ce mai rezolv din restul problemelor


Înapoi la “Hidraulica - XM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv