Scurgeri de ulei din motor

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
cristi_s
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Mar 04-Aug-2009 07:57
Localitate: Brasov

Scurgeri de ulei din motor

Mesajde cristi_s » Vin 15-Apr-2011 18:04

Salutare. De ceva vreme, ma confrunt, la masina din semnatura (adica XM 2.0i serie 1 din 1990) cu o problema destul de enervanta. Pierde ulei din motor pe undeva prin partea din dreapta, cam in dreptul furtunelor care ies din pompa de apa (gasesc mereu pline de ulei furtunele alea). Suficient cat sa lase pete dupa oprire. Am tot studiat pe unde ar putea pierde. Initial am crezut ca e de la simeringuri, am schimbat simeringurile de la arborele cotit si de la arborele cu came (erau tari ca ebonita si se vedea mustind ulei pe la cel de la arborele cu came). Acum am verificat si nu mai musteste pe acolo (ramane de verificat pe la arborele cotit, dar nu cred). Uitandu-ma cu o oglinda (+ contorsionism si toate cele :D) in partea dispre evacuare, mi se pare ca curge pe undeva pe la imbinarea dintre chiulasa si blocul motor (desi mi se pare cam ciudat sa curga asa de mult daca e garnitura de chiulasa arsa). In fine, am mai gasit niste capace rotunde in zona aia, nu stiu daca au legatura cu canalizatia de racire din bloc sau cu cea de ungere, ma gandesc ca ar putea sa curga si pe acolo. Garnitura de la capacul de culbutori este perfect uscata, la fel si teaca jojei de ulei de sus pana jos. Garnitura baii de ulei este schimbata de curand cu una noua.
Ceva pareri? V-ati mai confruntat cu asa ceva?
Nici macar Chuck Norris nu poate repara un XM ca sa fie functional 100
https://www.youtube.com/watch?v=ZkvdX-R8VSo

prodygal
simpatizant
Mesaje: 92
Membru din: Dum 20-Iun-2010 10:21
Localitate: focsani, VN

Mesajde prodygal » Vin 15-Apr-2011 19:21

stii ce e interesant ca io kiar acum ma pregateamsa deskid un subiect cu aceiasi problema la o xantia 1.9 td..m-as bucura sa raspunda cineva care are mai multa exparienta
daca nu vezi...... nu crezi?

merida
pasionat
Mesaje: 120
Membru din: Mie 14-Feb-2007 14:20
Localitate: Brasov
Contact:

Mesajde merida » Vin 15-Apr-2011 21:02

si eu am aceasi problema.cica de undeva de la distributie imi curge mie.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 15-Apr-2011 22:36

din pacate poate sa curga pe la garnitura de chiuloasa... mi se pare ca exact in zona aia este canalul de presiune, si daca e zapacita garnitura poate sa iese si afara ceva ulei pe acolo. din ce retin, canalul de presinue este in partea din spate, coltul cu distributia. o sa ma uit maine ca am o chiuloasa desfacuta si va anunt ce si cum. daca e asa, cred ca stiti cu totii ce implica rezolvarea :lol:
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
cristi_s
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Mar 04-Aug-2009 07:57
Localitate: Brasov

Mesajde cristi_s » Sâm 16-Apr-2011 08:09

dj01fad scrie:din pacate poate sa curga pe la garnitura de chiuloasa... mi se pare ca exact in zona aia este canalul de presiune, si daca e zapacita garnitura poate sa iese si afara ceva ulei pe acolo. din ce retin, canalul de presinue este in partea din spate, coltul cu distributia.


Dap, exact aia e zona unde sunt scurgerile si pleaca exact de la planul de separatie, mai sus e uscat. Cum motorul e inclinat spre spate, cam greu sa curga in sus. Asa ca, e clar, la garnituri, voinicii mei. :evil: Cu ocazia asta poate ii fac si o rodare de supape si schimb de simeringuri de supape, desi am vazut ca nu da cu fum. :roll:

@merida: daca e pe la distributie, e treaba de cateva ore. Spre surprinderea mea, nu a fost chinuiala deloc. Am schimbat ambele simeringuri in vreo 3-4 ore, cu bibileala de rigoare, schimbat distributie, curatat luna totul, montat cu Loctite, tot tacamul.

Multzam de info, Nic.
Nici macar Chuck Norris nu poate repara un XM ca sa fie functional 100

https://www.youtube.com/watch?v=ZkvdX-R8VSo

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Sâm 16-Apr-2011 09:24

da... si mie imi curge pe acolo, dar ii dau pace, nu am chef sa demontez motorul pentru atata lucru. atata timp cat nu curge rau si doar semuieste, nu ma deranjaza. mie imi pierde/consuma cam 1l la 1000 km, dar am simeringurile de la supape facute praf, pt ca un dement (ala de la care am luat troaca) a schimbat supapele, si cu toate ca a vazut ca simeringurile sunt facute marmelada, le-a lasat acolo pt ca nu mai avea bani :shock:
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
cristi_s
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Mar 04-Aug-2009 07:57
Localitate: Brasov

Mesajde cristi_s » Sâm 16-Apr-2011 11:13

Mie imi pierde destul de mult, lasa pete tot mai mari. :roll: Asta este, saptamana viitoare dau comanda de garnitura si ce o mai trebui. :roll: Aparent nu e foarte complicat de demontat, cam totul pare accesibil. :roll: :roll: :roll:
Nici macar Chuck Norris nu poate repara un XM ca sa fie functional 100

https://www.youtube.com/watch?v=ZkvdX-R8VSo

bebe944
pasionat
Mesaje: 314
Membru din: Joi 10-Feb-2011 18:53
Localitate: Bayern - DE

Mesajde bebe944 » Lun 18-Apr-2011 10:14

Tare faza cu lipsa de bani dar ...romaneasca.Trebuia sa se imprumute si sa faca treaba ca lumea.Multi au impresia ca masina doar se exploateaza si li se pare scump si un schimb de ulei :D Le recomandam bicicleta :D

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Lun 18-Apr-2011 16:01

bebe, de cand mi-a dat mie masina, se deplaseaza cu o bicicleta, asa ca... am impresia ca a intuit cum sta treaba :lol:
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Catalin Radu
pasionat
Mesaje: 368
Membru din: Mie 14-Dec-2011 14:08
Localitate: Ploiesti

Mesajde Catalin Radu » Vin 13-Iul-2012 10:19

apoi cat dadea pe un set de simeringuri supape??? eu am dat vreo 20 si ceva de lei facute de Victor Reinz....

Catalin Radu
pasionat
Mesaje: 368
Membru din: Mie 14-Dec-2011 14:08
Localitate: Ploiesti

Mesajde Catalin Radu » Vin 13-Iul-2012 10:20

:lol: :oops: dap..acuma am vazut ca m-am trezit si eu dupa un an...


Înapoi la “Mecanica - XM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv