"Noul" meu AX cu probleme...ceva pareri ?!

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze

Moderator: Echipa Tehnica

pici
just curious
Mesaje: 18
Membru din: Vin 16-Mar-2007 23:52
Localitate: Bucuresti

"Noul" meu AX cu probleme...ceva pareri ?!

Mesajde pici » Vin 11-Mai-2007 23:33

In sfarsit am gasit un ax pe buzunarul meu insa are o problema (AX 954 cmc, 36 KW, injectie mono-punct, calculator, an 94'). Motorul se tureaza singur si daca incerc sa accelerez se ineaca si se opreste. Am schimbat bujiile, am incercat sa pun fisele in ordinea 1-3-4-2 (cum scrie la carte) insa nu am reusit sa-mi dau seama care este cilindrul numarul 1 :D (poate ma lamureste cineva) si bineinteles orice varianta care am incercat nu a fost buna. Dupa cum am nimerit eu o ordine acolo ea momentan merge "rotund" in configuratia 1-3-2-4 in ordinea acelor de ceasornic incepand de la fisa din dreapta sus si cilindrul 1 fiind ultimul din dreapta cum stai cu fata la masina :? (sper ca v-am lamurit :D) . Am desfacut regulatorul de alimentare si membrana pare intacta, bineinteles l-am strans la loc. injectorul inca nu l-am desfacut ca nu am cheie (tubulara hexagonala) pe marime , poate reusesc duminica sa fac rost de una. Filtre de aer nu mai are de nici un fel si am inteles ca nu a mai avut de mult timp. In orice caz orice as face nu se intampla nicio schimbare in bine. Astept pareri , idei si bine ar fi si niste schite ceva ca multe piese nici nu stiu unde sa le caut sau cum arata :D. Multam frumos ! Mentionez ca sunt noob in AX :D deci luati-ma usor

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Sâm 12-Mai-2007 00:42

de obicei, pistonul 1 este cel de langa distributie;
in legatura cu turatul, vezi sa nu fie socul automat blocat, oricum este o problema pe electronica...
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

sorin.
pasionat
Mesaje: 1107
Membru din: Lun 01-Aug-2005 19:30
Localitate: craiova

Mesajde sorin. » Sâm 12-Mai-2007 06:54

De obicei pistonul 1 este langa volanta.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Sâm 12-Mai-2007 10:19

OFF: sorine am fost total de acord asupra acestui fapt :lol:
ON: incearca sa procuri de undeva documentatie pentru masina, ca babeste nu prea o diclesti usor. google is your friend :D
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

pici
just curious
Mesaje: 18
Membru din: Vin 16-Mar-2007 23:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde pici » Dum 13-Mai-2007 11:03

Am reusit sa fac o copie dupa o carte Haynes unde arata tot despre AX, numai ca este in engleza si unele cuvinte nu le pot traduce din cauza faptului ca sunt asa numitele STAS, zic eu, dar incet incet am mai aflat cate ceva despre AX in general, insa as fi vrut cat mai multe pareri, idei despre "buba" acestui motor. Va multumesc la toti pentru raspunsurile voastre :)

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Dum 13-Mai-2007 16:14

dj01fad scrie:de obicei, pistonul 1 este cel de langa distributie;
in legatura cu turatul, vezi sa nu fie socul automat blocat, oricum este o problema pe electronica...


La BX ala e cilindrul 4. Asa cum zice si Sorin, cilindrul 1 e ala de linga volanta.

@pici: asigura-te ca nu ai vreo garnitura/membrana/etc stricate si motorul se ineaca cu benzina. Bujile cum arata? Distanta la electrozi e buna?
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Dum 13-Mai-2007 20:47

pici scrie:Am reusit sa fac o copie dupa o carte Haynes unde arata tot despre AX, numai ca este in engleza si unele cuvinte nu le pot traduce din cauza faptului ca sunt asa numitele STAS, zic eu, dar incet incet am mai aflat cate ceva despre AX in general, insa as fi vrut cat mai multe pareri, idei despre "buba" acestui motor. Va multumesc la toti pentru raspunsurile voastre :)


Scrie aici cuvintele alea si le traducem impreuna

pici
just curious
Mesaje: 18
Membru din: Vin 16-Mar-2007 23:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde pici » Dum 13-Mai-2007 22:23

Bujiile le-am schimbat sunt noi, acum am reusit sa desfac "carburatorul" ca nu stiu exact cum ii zice at cand motorul e pe injectie :D . Zilele astea o sa ma mai uit dinnou prin carte si o sa selectez ce anume nu reusesc sa traduc si le voi scrie pe forum. in carte am vazut ca in total sunt vreo 6-7 sensozi principali care duc la ECU si daca e cineva dintre voi care poate sa lege toti senzorii astia as vrea sa ma contacteze ptr ca acolo chiar nu stiu ce sa ii fac (un senzor care l-am depistat ca nefind cuplat la ECU este sonda lambda (sper ca nu am spus vreo tampenie :D... adik senzorul de pe galeria de evacuare) .. pot fi si altele dar nu stiu care sunt). Numai Bine :)

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 14-Mai-2007 08:48

Daca senzorul lambda nu e cuplat, o sa creasca consumul, pentru ca masina merge in regim de avarie.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

theo79
simpatizant
Mesaje: 68
Membru din: Dum 09-Apr-2006 18:18
Localitate: radauti

"Noul" meu AX cu probleme...ceva pareri ?!

Mesajde theo79 » Mie 16-Mai-2007 08:23

este cumva vorba despre un AX albastru? cunosc cate ceva despre motorul de 954 cmc.

codrut1986
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Sâm 15-Mar-2014 14:18
Localitate: iasi

salut

Mesajde codrut1986 » Lun 17-Mar-2014 21:10

imi poti trimite si mie o copie dupa cartea care ai gasito si cu cateava traducerii daca ai si vrei multumesc ,este vorba de ax


Înapoi la “Mecanica - AX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv