cum pot imbunatatii performantele unui zx de1.4?

Forum de discutii generale despre Citroen ZX. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

mitza120
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Dum 07-Feb-2010 23:39
Localitate: craiova

cum pot imbunatatii performantele unui zx de1.4?

Mesajde mitza120 » Dum 07-Feb-2010 23:54

salut
de curand mi-am luat un zx de1.4 intamplator si m-am indragostit de masina asta!!
cum se incalzeste vremea vreau sa o bag in reparatie capitala si totodata sa o transform un pic......si tocmai de asta vreau sa va rog daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi si idei in privinta asta!
Va multumesc si astept sugestiile voastre

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Lun 08-Feb-2010 10:25

recomandarea mea este sa iti iei, inainte de a o baga in reparatie capitala, o alta masina cu motor mai tare. Teoretic poti sa faci cate ceva si cu motorul de 1.4 dar ma indoiesc ca merita. Nu stiu daca sunt ZX-ul cu TD, dar ar putea sa fie satisfacator pentru tine. NU baga banii in masina daca nu te satisface.
In alta ordine de idei poti sa vorbesti cu un mecanic sa vezi daca merita sa inlocuiesti motorul cu unul de 1.6 sau mai puternic.

Avatar utilizator
cos76
pasionat
Mesaje: 239
Membru din: Joi 30-Noi-2006 20:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde cos76 » Lun 08-Feb-2010 11:00

Am avut si eu acum vreo 10 ani un ZX de 1.4 - 75 Cp. Era din '92. Nu pot sa spun ca avea cine stie ce performante, dar era OK pt vremea ei. Prea multe nu poti face, doar daca schimbi motorul de 1.4 cu ceva mare asa cum spunea colegul "mbc". Insa nu cred ca merita raportat la taxe si birocratia legata de schimbarea motorului. Pana la urma tu esti cel care hotarasti.
PSA car forever/Passion pour Peugeot et Citroen

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

Mesajde leo » Lun 08-Feb-2010 18:56

da,si eu m-am indragostit de masina asa.inainte de a o cumpara aveam o retinere pentru citroen,de fapt pentru masinile frantuzesti,in general.dar acum,dupa 2 ani de la achizitie,pot sa zic ca sunt foarte multumit de ea,probleme mari nu mi-a facut,am schimbat numai ”consumabilile” si...nu as schimba motorul ala,care este la fel ca cel de pe masina ta...pentru mine e suficient de puternic dar daca vrei performante mai mari nu poti decat sa-l schimi cum s-a zis si mai sus(ori mtoru' ori masina...)sau sa te multumesti cu ”oleaca de putere in plus” pe care ti-ar da-o cateva mici modificari-adaugiri,cum ar fi...o toba finala sport,sa zicem.mai sunt ele mici chichite care se pot face,nu sunt prea in masura sa vorbesc eu despre ele,ca un necunoscator ce ma aflu...

mitza120
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Dum 07-Feb-2010 23:39
Localitate: craiova

Mesajde mitza120 » Lun 08-Feb-2010 20:03

nu vreau alta masina fiindca mai am una destul de sportiva.
ce ma impresionat la zx au fost sprinturile destul de impulsive in comparatie cu alte masini mai bine cotate cum ar fi opel astra 1.6.
in plus am fost nevoit sa-i schimb cutia de viteze din cauza unor probleme cu cea veche,iar acum cu o cutie de peugeot 206 sport diferenta este remarcabila!
oricum voiam sa-i schimb linia de tobe impreuna cu galeriile de evacuare,filtrul de aer impreuna cu tubulatura aferenta si restul mai asteptam sugestii......stiu ca se mai face o modificare la axul cu came,dar pe aici nu stie nimeni cu.
toti care au pretentia ca fac tuning,inteleg sa puna plastice si triplecu led pe masini,dar la motoare nu se baga nimeni!
iar in privinta schimbarii motorului....l-as schimaba doar cu unul de golf III pe benzina,insa modificarile care trebuie sa le faci sunt foarte mari la sistemul de prindere al cutiei de vite si la tampoanele motorului.
oricum daca mai aude cineva,ceva despre modificarile care se pot aduce la un zx,v-as fi foarte recunoscator sa mi le spuneti si mie......

marryuss
pasionat
Mesaje: 107
Membru din: Joi 14-Dec-2006 09:45
Localitate: bacau

Mesajde marryuss » Lun 08-Feb-2010 20:18

eu as lasa masina asa cum este. As avea grija sa fie cat mai ingrijita la interior si exterior. As schimba evacuarea si cam atat.
Asta cu ingrijitul este valabil si pentru subsemnatul :oops:

marryuss
pasionat
Mesaje: 107
Membru din: Joi 14-Dec-2006 09:45
Localitate: bacau

Mesajde marryuss » Lun 08-Feb-2010 20:23

mitza120 scrie:iar in privinta schimbarii motorului....l-as schimaba doar cu unul de golf III pe benzina,insa modificarile care trebuie sa le faci sunt foarte mari la sistemul de prindere al cutiei de vite si la tampoanele motorului.


Daca vrei sa schimbi motorul incearca cu un 2.0 de zx (cred ca mai sunt xantii cu nr de km acceptabili) decat sa pui motor de la o alta marca. Un motor mai mare implica su un upgrade la frane (discuri ventilate pe fata, discuri pe puntea spate) si deja e deranj mare la RAR

mitza120
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Dum 07-Feb-2010 23:39
Localitate: craiova

Mesajde mitza120 » Lun 08-Feb-2010 22:05

schimbatul motorului nu facea parte din planurile mele.
oricum daca stie cineva de unde pot lua ol linie de tobe sport pt zx astept sa-mi spuneti si mie

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

Mesajde leo » Mar 09-Feb-2010 18:21

eu nu stiu de unde poti lua tobele ale,dar voiam sa te rog sa-mi spui despre cutia aia de peugeot 206 pe care ai pus-o...a trebuit ceva,modificari,adaugiri sau s-a potrivit perfect...?ai spus ”sport”...la ce te-ai referit?cutia e ”sport” sau peugeotul de pe care-ai luat-o era model sport :oops: .cre'ca e o intrebare cam prosteasca,a?

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mie 10-Feb-2010 08:03

http://www.ultimatespecs.com/index.php? ... 0&car=4234

oricum o invarti, 13,7 secunde pana la suta nu e "sportiv" sau "puternic".

O cutie mai scurta iti da un mic avantaj la sprint (care, in functie de motor poate fi mare) dar ai grija pentru ca la viteze mari o sa ai consum mai mare nejustificat pentru ca in treapta a 5-a motorul va fi mai turat decat in mod normal. Nu stiu daca e tocmai modificarea pe care ai vrea sa o faci la masina ta

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

Mesajde leo » Mie 10-Feb-2010 09:20

merci mbc,ai dreptate,nu e modificarea care mi-as dori-o...la cat sunt eu de econom... :oops:

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mie 10-Feb-2010 10:11

pai stai asa atunci... daca vrei economie, nici nu te gandi la un motor de 1.6 daramite la 2.0 !! Lasa-l pe asta sau ia-ti o masina diesel.

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Mie 10-Feb-2010 11:06

Daca insisti, cel mai mult poti imbunatati performantele cu un motor mai mare. Eu am un Zx cu motor de 1.8 (101 cp). Merge binisor :wink: si nu are nici o imbunatatire fata de standard.

mitza120
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Dum 07-Feb-2010 23:39
Localitate: craiova

Mesajde mitza120 » Mie 10-Feb-2010 18:25

leo scrie:eu nu stiu de unde poti lua tobele ale,dar voiam sa te rog sa-mi spui despre cutia aia de peugeot 206 pe care ai pus-o...a trebuit ceva,modificari,adaugiri sau s-a potrivit perfect...?ai spus ”sport”...la ce te-ai referit?cutia e ”sport” sau peugeotul de pe care-ai luat-o era model sport :oops: .cre'ca e o intrebare cam prosteasca,a?


scuza-ma ca nu ti-am raspuns mai repede,dar am avut o gramada de treaba!
referitor la cutie,este a unui peugeot 206 de 109cp din 2002. singura modificare care trebuie sa o faci aste la sistemul de prindere al timoneriei la cutie.restul se potriveste perfect!
iar referitor la ce spunembc,nu este adevarat....dimpotriva,cutia mai buna usureaza functionarea motorului deoarece raportul turatie/forta se modifica.
discutia este putin mai lunga,dar cel mai potrivit exemplu este atunci cand tunezi motorul cu cip sau supraalimentare,primul ansamblu care cedeaza este cutia de viteze!

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Joi 11-Feb-2010 09:06

mitza120 scrie:iar referitor la ce spunembc,nu este adevarat....dimpotriva,cutia mai buna usureaza functionarea motorului deoarece raportul turatie/forta se modifica.
discutia este putin mai lunga,dar cel mai potrivit exemplu este atunci cand tunezi motorul cu cip sau supraalimentare,primul ansamblu care cedeaza este cutia de viteze!


eu am spus cu totul altceva, reciteste te rog ce am scris.
Ca sa ai o accelerare mai buna cu un motor dat, daca e vorba sa schimbi cutia, singura varianta este o cutie cu rapoarte mai apropiate pentru a tine motorul cat de mult in plaja de turatii unde este mai performant. Avand rapoartele mai apropiate si un numar finit de viteze (5) in ultima treapta vei avea o turatie mai mare a motorului la o viteza data decat inainte. De aici rezulta 2 posibile probleme: consum mai mare la viteze mari si nevoia de a schimba mai des treapta de viteza la viteze mici. Pe de alta parte, banuiesc ca o cutie de viteze de la un model superior este mai lunga pentru ca motorul are o putere mai mare.

revenind la discutia noastra, cum usureaza motorul o cutie luata de pe un model superior? Sunt ungerile mai bune sau ce? Aici nu vorbim de un motor care sa rupa cutia.


Înapoi la “Citroen ZX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv