Apa sub izolatia de burete din interior

Forum de discutii generale despre Citroen XM. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Apa sub izolatia de burete din interior

Mesajde SilverSpider » Mie 21-Mar-2012 20:46

Azi am desfacut mocheta si izolatia de burete la asta care am cumparat-o de curand si, surpriza, era imbibat buretele cu apa.
De unde naiba s-a strans atata apa acolo. Am observat ca la toate xm-urile care le-am desfacut apare aceasi problema. Si la asta din 99, ce naiba, incep sa ma indoiesc de competenta astora care au proiectat Xm-ul. La mine stiu sigur ca are scurgeri pe la radiatorul de caldura ca este umeda mocheta pe laterala exact sub tevile care intra in radiator dar la asta era uscata mocheta si nu se abureste nici parbrizul cand dau drumu la caldura cum se intampla la mine.
Pe unde ar putea sa mai intre? Da, am trapa dar ma indoiesc sa fi intrat pe acolo, dar nu exclud. Sambata o scot sa o spal cu presiune bine pe dedesupt si o sa verific si daca imi curge pe undeva pe la trapa. Oricum o dau jos sa o curat.

Din fericire masina este intr-o conditie foarte buna, ma refer la caroserie, la motor nu stiu sigur ca nu l-am desfacut sa vad care e treaba. Dupa cum se comporta ar fi in regula chiar daca are 300 000+ km. Fostul proprietar zicea ca a schimbat chiuloasa si pompa de injectie cu unele luate de pe un peugeot cu motor identic adus din anglia avariat care, zice el, avea 46 000 km. Am ramas surprins sa vad ca nu are rugina deloc in locurile unde deobicei gasesti rugina, insemnand: la aripi jos unde se strange mizerie, suporturile unde se prinde bara fata si la puntea spate.

Desigur masina este plina de "amprentele mecanicilor" romani care cu un strap, un fir tras din siguranta, suruburi lipsa si alte incurcaturi nu stiu sa lucre.
La naiba! Daca era verde si neatinsa de ramani era perfecta :)

mihai 100
simpatizant
Mesaje: 78
Membru din: Lun 23-Iun-2008 21:34
Localitate: BUCURESTI

apa la mocheta

Mesajde mihai 100 » Mie 08-Mai-2013 21:21

daca nu ai rezolvat pina acum: desfa grila de la parbriz,(exterior) la cele doua capete in coltul parbrizului sint gauri de eliminare a apei , daca alea sint infundate cu diverse,(frunze etc.) apa care se stringe sub grila deverseaza in cabina la picioare. curata si gata .

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Vin 10-Mai-2013 10:11

Nu are cum sa deverseze, decat daca ai gauri de rugina si intra direct in cabina.
Probabil pe la trapa intra apa, inca nu stiu cu siguranta. Din fericire acum nu mai am problema asta. Nu stiu cum am rezolvat-o :))


Înapoi la “Citroen XM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973