2 Probleme la Xantia 1.8i 16v. , 1997 112cp

Forum de discutii generale despre Citroen Xantia. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
MisterClaude
Web Master
Mesaje: 437
Membru din: Vin 16-Dec-2011 09:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen Xantia Activa 2.0 Turbo CT
2: Citroen C4 Coupe, 2.0HDI
3: Citroen Xantia SX 1.8i 16v (RIP)
Contact:

2 Probleme la Xantia 1.8i 16v. , 1997 112cp

Mesajde MisterClaude » Vin 16-Dec-2011 09:15

Salut.
Tocmai mi-am facut cont aici. Sunt bucuros sa vad ca exista un club dedicat Citroen-urilor, in special celor mai old-school.
Acum, problemele mele.
Cum zice si titlul, am un Citroen Xantia 1.8i SX 16v, din 97.
Am masinuta de vreo 2 ani, si nu mi-a facut nici o problema, doar ca toamna asta m-am gandit sa o aduc in Romania, asa ca acum e prima data cand prinde frigurile de iarna de pe la noi.

1. De cand s-a facut frig, frana de motor e foarte puternica.
Chiar si in vitezele 4-5, daca iau piciorul de pe acceleratie, se simte cum franeaza, si incetineste, parca o "tine" ceva.
In vitezele 1-2-3, nu mai zic, daca iau piciorul de pe acceleratie, efectiv franeaza. Nu se aude nici un zgomot, doar ca incetineste foarte tare.
Daca e scoasa din viteza, ruleaza foarte lin, nu o incetineste nimic inafara de inertie.
E foarte frustrant cand plec de la semafor, daca iau piciorul de pe pedala cand e in viteza 1 sau 2, incetineste asa dintr-o data ca ma smuceste si ma duc cu capul inainte. :)
Pana acum nu mi-a facut niciodata asa ceva. N-a trecut ea niciodata in Spania prin frigurile de la noi, dar parca nici asa frig nu a fost iarna asta.
A.. uleiul are doar vreo 6000km, din care 3500 Spania-Romania, in 3 zile. Oare trebuie sa-l schimb ? :)

2. Cum se poate scoate lichidul de parbriz fara sa-l cheltui efectiv?
Nu de alta, dar am pus din greseala antigel in loc de lichid de parbriz, si acu mi-e frica sa-mi spal geamurile :))

Multumesc de rabdare si eventuale sfaturi.
Web design profesionist.

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Vin 16-Dec-2011 09:37

la farana de motor nu stiu ce sa zic
la lichid poti sa il scoti cu un furtun sau scoti furtunul care alimenteaza stropitorile si dai la pompa
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Avatar utilizator
MisterClaude
Web Master
Mesaje: 437
Membru din: Vin 16-Dec-2011 09:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen Xantia Activa 2.0 Turbo CT
2: Citroen C4 Coupe, 2.0HDI
3: Citroen Xantia SX 1.8i 16v (RIP)
Contact:

Mesajde MisterClaude » Vin 16-Dec-2011 09:38

Aha. O sa incerc cu lichidul.
Iar faza cu frana de motor o sa o pun pe seama frigului. Poate trebuie sa schimb uleiuil, etc.
Web design profesionist.

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Vin 16-Dec-2011 09:43

uleiul nu cred ca este vinovat
de schimbat nu cred ca este nevoie
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...

Ce ciudat!

Avatar utilizator
MisterClaude
Web Master
Mesaje: 437
Membru din: Vin 16-Dec-2011 09:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen Xantia Activa 2.0 Turbo CT
2: Citroen C4 Coupe, 2.0HDI
3: Citroen Xantia SX 1.8i 16v (RIP)
Contact:

Mesajde MisterClaude » Vin 16-Dec-2011 09:48

De cand am schimbat uleiul ultima data, a stat un an nemiscata, apoi am adus-o in Romania.
Practic are doar 6000km, dar 3500 i-am facut in 3 zile, si ma gandeam ca tot s-a uzat... Am venit prin octombrie, si de atunci am mai plimbat-o, dar nu mi-a facut probleme. Poate faptul ca a inceput sa se "infraneze" e din cauza frigului, sau poate e doar o coincidenta ca a inceput acum, nu stiu. Dar daca ma duc la service-uri aici ma sigur ma baga-n ceata aia, si ma pun sa-mi schimb cine stie ce chestie care merge.
Apropo.. nici chiar pe drumul Spania-Romania, si nici dupa aia, nu a pierdut ulei deloc. Verific mereu nivelul, si tot timpul e neschimbat.
Web design profesionist.

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Vin 16-Dec-2011 10:00

ca nu pierde sau ca nu consuma e bine
problema e dupa un uleiul isi pierde proprietatile
in conditiile astea schimba-l mai ales ca ai mai facut si cei 6000 cu el
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...

Ce ciudat!

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Mesajde kady28 » Vin 16-Dec-2011 11:38

Daca mergi cu masina bagata in viteza si apesi ambreiaju se infraneaza?..ca daca pe libercand mergi nu se infraneaza e cam ciudat :?:

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Vin 16-Dec-2011 11:48

din cate am inteles i se pare frana de motor sa zic asa prea violenta
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...

Ce ciudat!

Avatar utilizator
MisterClaude
Web Master
Mesaje: 437
Membru din: Vin 16-Dec-2011 09:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen Xantia Activa 2.0 Turbo CT
2: Citroen C4 Coupe, 2.0HDI
3: Citroen Xantia SX 1.8i 16v (RIP)
Contact:

Mesajde MisterClaude » Vin 16-Dec-2011 12:51

kady28 scrie:Daca mergi cu masina bagata in viteza si apesi ambreiaju se infraneaza?..ca daca pe libercand mergi nu se infraneaza e cam ciudat :?:


Daca tin ambreiajul apasat nu se infraneaza. atunci e exact ca pe liber, merge lin. Doar cand e viteza cuplata, cu ambreiajul ne-calcat , atunci se infraneaza. :).
Web design profesionist.

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Mesajde kady28 » Vin 16-Dec-2011 13:14

Daca nu intra greu in viteze cand e frig si merge lin nu cred ca aiba ceva cutia. Motorul cum merge?, daca il accelerezi in gol cum revine la relanti? La mine in a 2-a daca ii dau tare si iau picioru de pe acceleratie se reduce lin...dacia lu tata are frana de motor mai tare decat xantia :lol:

Avatar utilizator
MisterClaude
Web Master
Mesaje: 437
Membru din: Vin 16-Dec-2011 09:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen Xantia Activa 2.0 Turbo CT
2: Citroen C4 Coupe, 2.0HDI
3: Citroen Xantia SX 1.8i 16v (RIP)
Contact:

Mesajde MisterClaude » Vin 16-Dec-2011 13:21

kady28 scrie:Daca nu intra greu in viteze cand e frig si merge lin nu cred ca aiba ceva cutia. Motorul cum merge?, daca il accelerezi in gol cum revine la relanti? La mine in a 2-a daca ii dau tare si iau picioru de pe acceleratie se reduce lin...dacia lu tata are frana de motor mai tare decat xantia :lol:


Motorul merge ok.. accelereaza repede, trage bine...
Daca turez in gol si apoi iau piciorul de pe acceleratie, atunci vorba ta, revine lin...asa cum e normal.
Am spus, atat se comporta "ciudat", cand e in viteza si nu accelerez. Simt cum se infraneaza, parca s-ar invarti greu pinioanele, parca nu ar fi bine "unse" , nu stiu cum sa explic. Nu prea am cunostinte in mecanica.
Si bineinteles, se simte mai tare in vitezele 1-2-3. In 4 si 5 se simte, dar mai greu, ca deh.. e si viteza mai mare atunci.
Nu ma deranjeaza ca e frana de motor puternica, dar e nasol prin oras, ca e aglomeratie si merg mult cu a 2-a, si trebuie sa stau mereu cu piciorul pe ambreiaj, ca daca il iau, si o las intr-a doua, se smuceste asa cand accelerez cate un pic, apoi franeaza :).
Oare daca ma duc la un service cat ma costa o "consultatie" ?
Web design profesionist.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 16-Dec-2011 13:25

dar trebuie sa aibe frana de motor. nu trebuie sa te bage cu capul in volan, dar totusi...
uleiul lasa-l in pace daca a fost o marca buna. de regula eu schimb uleiul la 2 ani si minim 10000km.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
MisterClaude
Web Master
Mesaje: 437
Membru din: Vin 16-Dec-2011 09:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen Xantia Activa 2.0 Turbo CT
2: Citroen C4 Coupe, 2.0HDI
3: Citroen Xantia SX 1.8i 16v (RIP)
Contact:

Mesajde MisterClaude » Vin 16-Dec-2011 13:56

dj01fad scrie:dar trebuie sa aibe frana de motor. nu trebuie sa te bage cu capul in volan, dar totusi...
uleiul lasa-l in pace daca a fost o marca buna. de regula eu schimb uleiul la 2 ani si minim 10000km.


Stiu ca trebuie sa aiba frana de motor buna, era buna si inainte, dar acum parca e prea pronuntata.
Posibil din cauza vremii reci, cine stie.
Uleiul e Gulf, sintetic, 10W40.
Web design profesionist.

Mexik
pasionat
Mesaje: 1334
Membru din: Dum 12-Oct-2008 10:01
Localitate: Brasov
Masina: Citroen c5 hdi
2: Vw t5-2.5tdi
3: Chrysler Grand voyager

Mesajde Mexik » Vin 16-Dec-2011 18:17

am avut acum 8 ani o lada 1500 si ceva asemanator facea cu frana de motor.de demarat era ok demara frumos si lin dar cand reduceai era jale.pana la urma am dat cutia jos si constatat ca era placa de presiune fisurata si soarele placii de presiune in vreo 3 locuri fisurat.

Avatar utilizator
MisterClaude
Web Master
Mesaje: 437
Membru din: Vin 16-Dec-2011 09:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen Xantia Activa 2.0 Turbo CT
2: Citroen C4 Coupe, 2.0HDI
3: Citroen Xantia SX 1.8i 16v (RIP)
Contact:

Mesajde MisterClaude » Vin 16-Dec-2011 19:05

Mexik scrie:am avut acum 8 ani o lada 1500 si ceva asemanator facea cu frana de motor.de demarat era ok demara frumos si lin dar cand reduceai era jale.pana la urma am dat cutia jos si constatat ca era placa de presiune fisurata si soarele placii de presiune in vreo 3 locuri fisurat.


:(
Sper sa nu fie cazul la mine.
Web design profesionist.


Înapoi la “Citroen Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973