diesel vs. benzina

consum, cum schimbam pt un consum decent, etc...

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
AndreiOniceanu
simpatizant
Mesaje: 67
Membru din: Sâm 30-Iul-2005 12:20
Localitate: Constanta

diesel vs. benzina

Mesajde AndreiOniceanu » Mar 10-Iun-2008 07:59

scurt si la obiect:

12.000 km pe an dintre care 8.000 km in oras

ce sa aleg? 1.6HDi FAP diesel sau 1.6i benzina?

principalul criteriu de selectie ar fi consumul, nu neaparat performantele motorului. se merita diferenta pentru diesel?

Avatar utilizator
AndreiOniceanu
simpatizant
Mesaje: 67
Membru din: Sâm 30-Iul-2005 12:20
Localitate: Constanta

completare

Mesajde AndreiOniceanu » Mar 10-Iun-2008 08:01

sa nu uit... versiunea diesel are si ESP, diferenta intre ele este de aprox. 2.200 EUR.

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Mar 10-Iun-2008 08:15

La cati km spui tu ca faci pe an, diesel-ul nu prea merita investitia. Nu uita ca acum cea mai ieftina motorina e mai scumpa decat cea mai ieftina benzina :evil:

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mar 10-Iun-2008 10:32

benzina clar. si intretinerea e mai ieftina si carburantul. ar fi meritat diesel daca faceai 40k/an doar sosea
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 11-Iun-2008 11:06

Votez si eu pentru benzina. In plus, deja motorina e mai scumpa decit benzina :evil:
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
ram84
pasionat
Mesaje: 365
Membru din: Sâm 06-Ian-2007 18:56
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

Mesajde ram84 » Mie 11-Iun-2008 11:39

Benzina :D
In Bucuresti mersul cu metroul/pe jos este obligatoriu :)

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mie 11-Iun-2008 13:29

desi sunt singurul poate, trebuie sa te gandesti si daca tii masina mult sau o dai mai departe in timp scurt. motoarele diesel sunt mai fiabile in timp si daca doresti sa vinzi masina in cativa ani (multi sau putini, nu conteaza) dieselul se va vinde mai repede, mai usor si deprecierea totala va fi mai mica. mai trebuie sa tii cont si de comportamentul dieselului care e diferit de comportamentul benzinarului. Daca nu vorbim de un benzinar mare (2.0 pe o masina gen c4) mie mi se pare ca comportamentul HDiului e mult mai bun. Repet: nu se discuta, depinde ce iti place.

Pe scurt: eu as alege diesel.
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 11-Iun-2008 14:07

Referior la depreciere: 2200 de euro nu cred ca pot fi recuperati vreodata.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mie 11-Iun-2008 15:08

mbc scrie:desi sunt singurul poate, trebuie sa te gandesti si daca tii masina mult sau o dai mai departe in timp scurt. motoarele diesel sunt mai fiabile in timp si daca doresti sa vinzi masina in cativa ani (multi sau putini, nu conteaza) dieselul se va vinde mai repede, mai usor si deprecierea totala va fi mai mica. mai trebuie sa tii cont si de comportamentul dieselului care e diferit de comportamentul benzinarului. Daca nu vorbim de un benzinar mare (2.0 pe o masina gen c4) mie mi se pare ca comportamentul HDiului e mult mai bun. Repet: nu se discuta, depinde ce iti place.

Pe scurt: eu as alege diesel.


Stii cum e asta cu valoarea de revanzare mai mare? Exact la fel ca astia cu Passaturi TDI care zic ca peste nspe ani iau 12 000 -13 000 pe un TEDEI care de nou e vreo 25!!
E mai mare valoarea de revanzare pt ca si masina a costat mai mult!
La cati km faci tu pe an, la cat costa motorina acum mergi linistit pe benzina..
Ca sa iti faci o idee de consumuri, arunca un ochi aici: http://www.clubc4.ro/viewforum.php?f=16

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Joi 12-Iun-2008 09:23

Diferenta de pret intre un 1.6i si un 1.6hdi (la acelasi nivel de echipare) se amortizeaza doar din consum dupa aproximativ 70k km pentru masinileinca in garantie. Daca masina iese din garantie si pe la diesel iti pica ceva (desi se intimpla mai greu, insa mai usor decit la benzina)... deja totul e in favoarea benzinei.

Avatar utilizator
AndreiOniceanu
simpatizant
Mesaje: 67
Membru din: Sâm 30-Iul-2005 12:20
Localitate: Constanta

Mesajde AndreiOniceanu » Sâm 14-Iun-2008 07:17

ok, m-am hotarat la benzina... ramane sa ma hotarasc daca iau sedanul sau berlina...

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Sâm 14-Iun-2008 09:36

ia-ti hatch-ul (berlina), pt. ca in cazul sedanului o sa ai neplacuta surpriza sa constati ca nu iti incap in portbagaj obiecte voluminoase. volumul mare al portbagajului la sedan e doar in teorie. in practica, vad cum sta treaba la un vecin: are Logan, dar cand a fost nevoie sa isi cumpere un aragaz, tot cu Matizul si-a facut treaba datorita deschiderii mari a hayonului. :wink:

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Sâm 14-Iun-2008 12:30

faza cu hatch-ul s-a dovedit eficienta si la mine cand mi-am cumparat tv si sistem audio in aceeasi zi si la un moment dat au fost ambele in masina. Nu are rost sa specific ca intr-un sedan nu incapeau de nici o culoare. Deci cu bancheta rabatata a incaput un LG tv de 94 cm, un sistem Logitech Z5500 si 2 cauciucuri (care le-am uitat in portbagaj). daca stateam sa le aranjez frumos poate mai intrau si alte chestii dar nu am avut nevoie. La sedan e 100% util volumul pentru multe genti de voiaj (nu integral geamantane) care se pot inghesui si pune in toate pozitiile.

Sa nu uitam ca, desi aspectul e o chestie personala si variaza mult, majoritatea spun ca hatch-ul arata mai bine decat berlina. Si eu zic acelasi lucru.
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Dum 15-Iun-2008 18:55

AndreiOniceanu scrie:ok, m-am hotarat la benzina... ramane sa ma hotarasc daca iau sedanul sau berlina...


Ia berlina, adica varianta in 2 volume (hatch). Portbagajul poate ca e mai mare la versiunea chinezeasca (sau pe unde o fi facuta), dar gura de acces, clar e mai mica.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Dum 15-Iun-2008 22:56

iegzact :wink:


Înapoi la “Consum C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv