Eroare consum computer de bord

consum, cum schimbam pt un consum decent, etc...

Moderator: Echipa Tehnica

Kerekash_KRK
simpatizant
Mesaje: 93
Membru din: Joi 14-Sep-2006 10:16
Localitate: Bucuresti

Eroare consum computer de bord

Mesajde Kerekash_KRK » Lun 04-Dec-2006 21:20

Am observat acum un lucru cam ciudatel asa... Sa o iau cu inceputul
Pe afisajul de bord imi arata ca mai benzina pentru 150 KM(3 liniute) cu consum mediu atunci de 11.0. Am alimentat 33 de litrii si am resetat computeru. Am mers si acum imi arata ca mai mai tine benzina pentru 105 KM, distanta parcursa de 280 KM si consumul mediu de 10.9.
E o diferenta destul de mare intre aceste date.
Deci cu alte cuvinte am consumat cam 38 de litrii pentru 280 de Km si consumul mediu imi spune ca e 10.9? Dar de fapt dupa calcule consumul e putin peste 13 litrii?
Gresesc undeva? sau ce parere aveti?

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Eroare consum computer de bord

Mesajde mituc » Lun 04-Dec-2006 21:25

Kerekash_KRK scrie:Dar de fapt dupa calcule consumul e putin peste 13 litrii?
Gresesc undeva? sau ce parere aveti?


Tu de fapt nu gresesti nicaieri, insa nici el nu prea grestste. Pentru a-ti calcula citi km mai faci cu gazul din rezervor el face o medie a ultimilor N km, unde N=100 parca. Deci daca tu ai facut un pli, ai mers 300km numai la vale cu consum 0 si deodata incepi sa mergi ca la raliu cu consum de 30l/100 ai sa vezi ca-tispune ca mai faci 150km cu ce mai ai.

Deci cam la fel si la tine, poate ai mers mai lejer (sau in afara) primii n sute de km iar pe ultima suta a fost mai frig sau ai dat pedale mai puternic.

Avatar utilizator
silvius
pasionat
Mesaje: 619
Membru din: Dum 13-Aug-2006 23:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde silvius » Lun 04-Dec-2006 21:32

mda, nu e nici o eroare din partea nimanui.
computerul iti calculeaza in f de vit. medie de deplasare, plus in f de cat ii dai tu blana, demaraje, faze, chestii. De ex. mergi k la balamuc bara la bara vineri cand iti pui benzinica. Seara o sa iti spuna ca mai ai de ex. pt. 400 de km. Apoi sambata pleci la drum, liniste, nu tu ambuteiaje, si chestii, automat o sa iti urce nr. de km de autonomie, dak ii dai talpi normal o sa iti scada
alarma, clima, cd, praguri, navigatie, so on... - B-08-BBK[img:824728406b]http://www.tour-romania.info/citroen/avatarmare.jpg[/img:824728406b]

Kerekash_KRK
simpatizant
Mesaje: 93
Membru din: Joi 14-Sep-2006 10:16
Localitate: Bucuresti

Mesajde Kerekash_KRK » Lun 04-Dec-2006 21:47

Media de km la inceput a fost 19 si acum e 18 deci diferenta mare nu este. Lasand la o parte cat mai am de facut. Dar totusi de la 9 liniute mai am doua, distanta 280 km, vit medie 18, consum mediu aratat de computer 10.9.

Avatar utilizator
T.rac3Er
pasionat
Mesaje: 644
Membru din: Mar 08-Aug-2006 12:22
Localitate: bucuresti

Mesajde T.rac3Er » Mar 05-Dec-2006 08:33

nu e eroare...e o medie ponderata, care toto timpul este actualizata...iti dai seama, daca aveai 11% cand ai alimentat, si ai iesit la drum lung unde ai 6%, treptat treptat iti va creste...
eu am sesizat o faza...seara, am plecat cu titi-ul in oras, la plimbarica...drumul precedent, cand m-am intors de la servici a fost trafic dezastru, cum ziceti voi bucurestenii ca e in ora de varf...ei si computerul imi afisa ca mai am de parcurs 105km...cand am oprit masina, dupa ce am parcurs 10km, imi afisa ca mai am de parcurs nu 95km ci 115km :D
..e bestial sa mergi cu masina si sa vezi ca nu numai autonomia e aceeasi ci creste 8)
[img:177922ea83]http://img221.imageshack.us/img221/4179/cityracercp1.jpg[/img:177922ea83]

OPUS Workshop
:: LED designs ::

regedit
pasionat
Mesaje: 381
Membru din: Sâm 15-Apr-2006 20:01
Localitate: la volan

Mesajde regedit » Mie 06-Dec-2006 09:19

o medie ponderata cu ce ?!

oameni buni, indicatorul de km left se bazeaza pe consumul instantaneu (o medie - simpla zic eu pe ultimul km sau asa ceva sa nu oscileze la fel de tare ca la instantaneu) si este relativ normal sa iti spuna cam cati km mai ai de mers in actualul regim de mers.

Avatar utilizator
T.rac3Er
pasionat
Mesaje: 644
Membru din: Mar 08-Aug-2006 12:22
Localitate: bucuresti

Mesajde T.rac3Er » Mie 06-Dec-2006 09:55

ur funny...stii cumva ce e cu media ponderata? ma refer la matematica. pe baza consumului instant si a kilometrilor parcursi cu acel consum..daca vei cauta cu atentie parca s-a mai discutat problema asta pe undeva aici pe forum. un alt user chiar pusese formula pt medie ponderata. cred ca se discuta atunci de viteza medie :roll:
pot sa iti demonstrez ca merg un kilometru blana (instant 15%) si totusi el sa imi calculeze distanta ramasa ca pt sa sicem sub 10%...pt ca pe ultimii 10km am mers cu 5%...
9km parcusi cu 5%, si 1km parcurs cu 15% cat e media???
putin offtopic: cred ca ultimele posturi trebuia sa le mai regandesti...ai mai dat o replica superficiala si in alta parte :wink:
[img:177922ea83]http://img221.imageshack.us/img221/4179/cityracercp1.jpg[/img:177922ea83]



OPUS Workshop

:: LED designs ::

regedit
pasionat
Mesaje: 381
Membru din: Sâm 15-Apr-2006 20:01
Localitate: la volan

Mesajde regedit » Mie 06-Dec-2006 18:36

te-am intrebat ponderat cu ce ...si nu prea ai reusit sa imi raspunzi la intrebare. te-ai arata insa atacat de faptul ca am intrebat. ponderarea este la distanta sau la numarul de litri consumati ?!

Avatar utilizator
T.rac3Er
pasionat
Mesaje: 644
Membru din: Mar 08-Aug-2006 12:22
Localitate: bucuresti

Mesajde T.rac3Er » Mie 06-Dec-2006 21:04

consumul mediu afisat de computer este o medie ponderata. poate nu m-am exprimat clar. nu inteleg ce zici prin "ponderata cu ce"
Media ponderatĂŁ a numerelor a Âşi b cu ponderile (pozitive) m Âşi n este ma+nb / m+n
unde avem a consum instant 1, m numarul de kilometrii parcursi cu acest consum si b consum instant 2, n numarul de kilomtrii parcuri cu acest consum......si nu ne oprim doar la a si b, ci este o multime mult mai mare, pt ca si consumul variaza...dar asta e formula de baza pt calcularea consumului mediu...pe baza acestui consum, si a combustibilului rams in reyervor se calculeaza simplu cati km mai parcurgi....
si nu m-am atacat
[img:177922ea83]http://img221.imageshack.us/img221/4179/cityracercp1.jpg[/img:177922ea83]



OPUS Workshop

:: LED designs ::

Avatar utilizator
Alex Motan
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Lun 11-Sep-2006 22:20
Localitate: Bucuresti,Galati

Mesajde Alex Motan » Joi 07-Dec-2006 12:37

Nu e Domle' nici o eroare. El iti face autonomia in functie de conditiile de rulare nimic altceva. Daca mergi cu 1-a pe Magheru o sa iti arate autonomie 50 km cu 3 liniute, la fel si daca o calci ca nebunu iar daca vei merge lejer cu ea dupa aceea autonomia va creste fara indoiala. Problema este ca ea scade mai mult decat creste :evil: :evil:

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Joi 07-Dec-2006 12:59

Apropos de autonomie...asta iarna aveam vreo 4 liniute si vreo 300km autonomie. M-am dus in poligon la "sanius", si dupa cateva piruete, imi arata doar liniutele alea ca si cum nu mai aveam benzina :D.
Si-a revenit dupa ce am plecat si am inceput sa merg incet...

Arise
pasionat
Mesaje: 720
Membru din: Mar 20-Sep-2005 09:05
Localitate: Pitesti

Mesajde Arise » Joi 07-Dec-2006 21:49

Ai dat-o cu capu de toti peretii... :lol:

regedit
pasionat
Mesaje: 381
Membru din: Sâm 15-Apr-2006 20:01
Localitate: la volan

Mesajde regedit » Vin 08-Dec-2006 08:43

Matrixu scrie:Apropos de autonomie...asta iarna aveam vreo 4 liniute si vreo 300km autonomie. M-am dus in poligon la "sanius", si dupa cateva piruete, imi arata doar liniutele alea ca si cum nu mai aveam benzina :D.
Si-a revenit dupa ce am plecat si am inceput sa merg incet...


ai pus benzina pe peretii laterali ai rezervorului ;)

Mircea
simpatizant
Mesaje: 27
Membru din: Vin 07-Ian-2005 15:07
Localitate: Bucuresti

Mesajde Mircea » Lun 22-Ian-2007 11:26

Imi dau si eu cu parerea, ca unul care am realizat un computer de bord, inclusiv cu aceasta functie de calcul autonomie (Nr Km care mai pot fi parcursi cu combustibilul disponibil). Nu este vorba de Citroen C4 (as vrea eu).
In sistemul respectiv sunt disponibile
consumul mediu si
consumul instantaneu
dar pt calculul autonomiei este utilizata o alta marime (inrudita cu acestea dar totusi diferita de ele) anume consumul mediu pe o o anumita distanta imediat parcursa.
De exemplu consumul mediu realizat in ultimii cativa Km parcursi este o marime ce poate fi utilizata pentru calcul autonomie. Ca exemplu ne gandim la ultimii 5 Km parcursi.
Considerand ca este asa, automomia va fi recalculata la fiecare 5 Km parcursi sau chiar la fiecare 1 Km parcurs (softul poate sa memoreze cantitatea de benzina consumata pt fiecare kilometru si sa aiba o politica de a "da afara" din suma benzina aferenta kilometrului celui mai vechi si de a introduce in suma benzina aferanta kilometrului celui mai recent deci sa-i aiba in permanenta pe toti de 5 dar cu updatare la fiecare kilometru).

Daca la un moment dat omul vede afisat pe LCD ca mai poate parcurge 300 Km si tine minte asta (“…imi ajunge benzina pana la Arad…”) iar apoi nu se mai uita la board computer si constata ca dupa 200 Km nu mai are benzina asta nu inseamna nimic, nu inseamna ca board computerul a gresit. Este vorba de modificarea consumului din cauza stilului de condus, vitezei cu care se merge, alte cauze.
Sigur ca in practica se poate gandi un sistem de avertizare, inclusiv acustica (fara sa devina ceva stressant) pe masura ce combustibilul se diminueaza.

O situatie normala, omeneasca, este aceea in care omul se cam ingrijoreaza ca nu prea mai are fuel si conduce mai economic. Aceasta va conduce la o autonomie (recalculata) mai mare dar rezulta clar de aici ca nu trebuie utilizat consumul mediu pentru motivul ca poate fi "batatorit" si sa nu se schimbe aproape deloc cand omul incepe sa conduca mai cu mila. Deci consumul mediu variaza prea lent pentru calcul autonomie.
Bineinteles ca nici consumul instantaneu (ca atare) nu este bun pentru calcul autonomie pentru motivul ca variaza prea rapid.
Este buna o varianta intermediara intre acestea, anume consumul mediu pe ultimii cativa Km parcursi.

Avatar utilizator
laurentiu-m
just curious
Mesaje: 18
Membru din: Mie 28-Feb-2007 20:37
Localitate: radauti

consum

Mesajde laurentiu-m » Mar 08-Mai-2007 22:52

am observat ca la un drum de cca 500 de km consumul mediu dat de c4 a fost undeva la 7 l.dar cand am facut plinul au intrat doar 30 l, adik o medie de 6l/100km in conditiile in care am avut o medie de 70km/h. plinul a fost pana-n buza cu benzina de petrom de 95.la intoarcere am pus super 98 de rompetrol si in aceleasi conditii de trafic am consumat la aceeias distanta 37l.e normal ca o benzina mai proasta sa tina mai mult?!


Înapoi la “Consum C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv