Presiune roti

cum schimbam un bec, cum dam bara jos si multe altele - fara a apela la service

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Re: presiune in pneuri

Mesajde mituc » Joi 22-Mar-2007 07:48

Tudor-Paul scrie:si eu tot asa am luat-o ...de cu 2.5 fata si 2.5 spate poate ciumpalacii aia de la service o fi zis ca aeru ii pe gratis si de aia le-o umflat asa tare


Nu are sens sa umflati mai tare pneurile. Ca solicitati mai tare masina nu-i bai, dar va solicitati voi coloana.
Apoi cauciucurile se duc mai repede si daca-s umflate prea tare, insa spre deosebire de atunci cind sintumflate prea putin si se duc pe exterior, acum ca-s umflate prea tare se duc pe mijloc. Vezi aici: http://www.carbibles.com/tyre_bible.html - si anume cauta dupa "Diagnosing problems from tyre wear"

SAMmy
pasionat
Mesaje: 431
Membru din: Mie 11-Oct-2006 23:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde SAMmy » Joi 22-Mar-2007 16:52

ai dreptate, dar cea ce nu spui tu e ca in momentul in care producatorul trece cifrele alea pe usa/whatever, le trece pentru situatii generale, deci atat timp cat nu exagerezi, le poti modifica usor... se acepta +/- 0.1 deci in intervalul 2.5 / 2.2, 2.3 / 2.0 esti ok, cu conditia sa ai o motivatie buna pentru care bagi plus/minus... si cu conditia sa le verifici...
Citroën C6 Exclusive
Citroën C4 Coupé VTR

rad0
simpatizant
Mesaje: 32
Membru din: Lun 19-Mar-2007 19:40
Localitate: craiova

Mesajde rad0 » Joi 22-Mar-2007 19:25

parerea mea ..ca sa imbini utilul cu placutul e sa ai 2.2 fata si 2 spate...tocmai am vorbit cu un prieten care isi da jantele pe 17 la schimb pe unele de 16 ..pt ca s-a saturat de schimbat bucse si capete de bara etc...daca am trai in germania probabil si eu mi-as lua un 18 :twisted:

radutescu
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Joi 26-Noi-2009 01:24
Localitate: bucuresti

Mesajde radutescu » Mar 04-Mai-2010 23:12

parerea mea este ca presiune in cauciucuri se face si in functie de jenti si cauciucuri. eu am senzori de presiune in pneuri si pana nu bag presiune indicata pe stalpul de la sofer nu imi dispare eroare de pe bord, in plus sunt si o prostie senzori astea. daca nu bagi presiunea exacta nu se stinge eroarea de pe bord.

Avatar utilizator
vlad c4
pasionat
Mesaje: 159
Membru din: Lun 20-Apr-2009 12:31
Localitate: Turda

Mesajde vlad c4 » Mie 05-Mai-2010 06:05

De ce sint o prostie daca fac ceea ce trebuie sa faca. Ei trebuie sa te aertizeze ca nu ai presiunea exacta si o face intocmai. Ca tu nu vrei sa mergi cu acea presiune e partea a 2-a si problema ta nu a senzorilor. Daca chiar vrei sa scapi de ei dezactiveaza-i cu Lexia.

RollerMAN
pasionat
Mesaje: 152
Membru din: Dum 27-Iul-2008 21:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde RollerMAN » Joi 06-Mai-2010 08:44

Si eu am senzori de presiune si te asigur ca nu trebuie sa ai EXACT presiunea de pe stalpi.
Eu am trecut 2.5 fata cu 2.4 spate si pot pune 2.1 pe fata...cu 2.0 pe spate fara sa urle senzorii.
Diferenta de presiune apare altfel .....daca faci presiunea dupa ce ai mers cu masina o sa ai o presiune mai mare, insa a 2 a zi de dimineata presiunea va fi mai mica decat ai pus-o tu fix cat aia de pe stalpi...si logic ca urla senzorii

Pune-i azot ca sa iti ramana aceeasi presiune tot timpul si alege si tu o diferenta mai mica de presiune fata de cea data pe stalp daca vrei neaparat sa mergi cu presiune mai mica.

Oricum nu vad de ce ai merge cu alta presiune decat cea data de producator. Crezi ca stii tu mai bine decat inginerii de la citroen...?
C4 By Loeb 2.0 180+ HP
Alpine 9855r , Genesis Profile 4 Ultra, Genesis Series III Stereo 60 , Genesis Audiophile A16.02 , Ground Zero GZRB25x, Standartplast soundproofing


Înapoi la “Tips/Tricks C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv