revizie masina= distrugere masina!

revizii, si campaniile de rechemare

Moderator: Echipa Tehnica

sorin2010
pasionat
Mesaje: 456
Membru din: Vin 05-Mar-2010 17:37
Localitate: Romania

:)

Mesajde sorin2010 » Vin 03-Dec-2010 21:21

Dragi mei, cand am zis ca e interzis accesul persoanelor neautorizate intr-o statie itp nu am zis ca se si respecta acest lucru,dar e important de stiut ca,clientul trebuie sa stea intr-un spatiu special amenajat.
stiu foarte bine cum se lucreaza acolo,am stat ani intr-o reprezentanta care avea si statie itp.
si mai strigator la cer e ca unii clienti isi tureaza singuri motorul,dar traim in romania si nu ma surprinde.

Emil Paunas
pasionat
Mesaje: 173
Membru din: Mar 04-Mar-2008 20:00
Localitate: TARGOVISTE, DB

Mesajde Emil Paunas » Sâm 04-Dec-2010 00:00

chiar ieri am facut controlul tehnic la un jumpy in charleroi, belgia. Oamenii foarte amabili, vorbesti cu ei, stai langa masina, noxele se masoara ca la noi, adica relanti si apoi o talpa, maxim 5 secunde. in rest mult mai stricti, mult mai atenti, si cu toate astea controlul se face in fiecare an sau la fiecare vanzare a masinii, deci chiar si de doua ori in 2 zile consecutive. si se reia procedura completa. asa ca sa fim multumiti, in romania e paradis din punctul asta de vedere. a, si aici se testeaza inclusiv centurile de siguranta. cand intri pe flux ai obligatia sa ai toate centurile cuplate si inspectorul trage de ele. destul de brutal. niste barbari! :lol:

xxla20
pasionat
Mesaje: 136
Membru din: Mie 04-Feb-2009 12:18
Localitate: satu mare

ct

Mesajde xxla20 » Sâm 04-Dec-2010 18:10

da, asa cum se poate vedea pe site-ul al carui link l-am postat intr-un mesaj anterior, si la francezi iti testeaza centurile asa cum a spus colegul inainte, idem pt cazurile in care masina se vinde cu exceptia cazurilor in care ultimul control a fost facut cu 6 luni in urma, daca a fost facut cu 6 luni in urma, francezii nu mai solicita un nou control la vanzare-cumparare, dar asa cum ai spus, o talpa de 5 secunde, nu de 1 minut, doua sau trei intr-una. am mai auzit o tampenie la un amic, cica avea fap si la control i-a iesit mai putin CO decat era prevazut, iar distinsii i-au tinut-o turata la maximum mai bine de 5 minute si-n cele din urma au renuntat, emisiile ramanand la fel, sub limita prevazuta. facand o analogie, m-am gandit ca la noi, turand in continuu la maximum masina, se urmareste fie atingerea acelei limite, fie depasirea ei(bineinteles, ma refer la teste facute cu rea-credinta), dar daca ajunge sa turezi masin 5 secunde la maximum, nu vad de ce-ai tura-o minute intregi. in fine, cred ca putem noi sa tot discutam, ca tot nu schimba nimeni nimic, ce-i drept, din postura unora care au avut incidente din cauza starii tehnice, controlul tehnic ar trebui sa fie cat mai serios posibil. nici mie nu mi-ar conveni sa fiu izbit de unul din spate caruia nu-i functioneaza franele, sau multe altele care puteau fi evitate daca masina era supusa unui control riguros, pana la urma totul este(sau ar trebui sa fie) pentru siguranta noastra.
anvelope si jante de vanzare 0740306576
dezmembrari.

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Lun 06-Dec-2010 00:48

Sa ne intelegem. Nici la noi nu este obligatoriu sa iti tina masina la turatii mari mult timp. teoretic aparatul piuie de incheiere a testului dupa cateva secunde (poate nu 5 dar in nici un caz mai mul de 30). problema este ca daca mecanicul nu stie sa tina motorul la turatie constanta aparatul nu isi inchide testul si implicit motorul sa turat mai mult timp. Sau cine stie poate si la francezi sunt mecanici mai slabi dar aparatura e mai performanta si nu are nevoie decat de o secunda la respectiva turatie.
Accelerezi, virezi simti usor cum derapeaza, pulsul se acelereaza, adrenalinĂŁ.. si toate grijile dispar...
Cei care au nevoie pot apela cu incredere pentru Studii Geotehnice, foraje...


Înapoi la “Revizii si rechemari”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv