Volan stramb

probleme de natura tehnica, precum si cele rezultate in urma diverselor incidente

Moderator: Echipa Tehnica

AA Andrei
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Mie 20-Dec-2017 08:33
Localitate: Deva
Masina: Citroen C4 Cactus

Volan stramb

Mesajde AA Andrei » Joi 22-Feb-2018 22:34

Buna seara, din pacate primul meu post pe forum survine in urma unui accident. Am un Citroen C4 Cactus, cu doar 25000 km. De craciun am avut un accident "semi-usor" , aripa indoita,usa indoita, janta zgariata, niste ornamente. Am hotarat sa las masina intrun resseler Peugeot sau ce naiba o fi, ca sunt foarte neseriosi, ma rog nu prea are asta importanta.

Au schimbat ceva brat, bucse pe la roata, incan u am vazut fisa cu tot ce a fost avariat pe dedesup. In urma reparatilor, iau masina in proba si observ ca volanul are o eroare de vreo 15 grade spre dreapta, ei spun ca au facut geometria, eu spun ca nu e normal, o mai baga la o geometrie , acum sunt vreo 10 grade stanga, deci nu o reusesc nicicum. Imi lasa masina si imi spun sa merg eu in alt loc unde se fac geometrii, cica ar avea echipament mai profi ... Acum am si eu cateva intrebari.

1.Ce alta problema mai da problema asta ? volan stramb.
2.E posibil ca dupa un schimb de cauciuri sa se strambe volanul ? Inainte de accident am pus cauciucuri de iarna si parca aveam impresia ca volanul nu mai e tocmai drept, darn u am bagat seama tare, era seara iar la scurt timp am avut accidentul.

P.S. Nu mi se pare sa traga nici stanga sau dreapta, volanul sta stramb ca sa mearga masina dreapta, in caz contrar ies cu ea de pe drum.

Multumesc

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Volan stramb

Mesajde james kilowatt » Vin 23-Feb-2018 13:08

La 2 raspunsul este "NU".

Eu as merge la un atelier specializat in geometrie si le-as cere masuratoarea si rapoartele complete, cu geometria fata-spate, inainte si dupa un eventual reglaj. In mod normal trebuiau sa ti le dea oricum. Iar masuratoarea aia trebuie sa aiba 4 unghiuri in fata - convergenta, cadere, fuga si inclinarea axei pivotilor.

De exemplu daca ai o portfuzeta stramba iar Dorel nu s-a prins iti poate "trage" geometria sa iasa convergenta si sa mearga relativ drept masina, insa nu e OK, de exemplu e posibil ca la capetele de cursa roata sa atinga pe undeva. Plus ca masina care merge drept cu volanul stramb risca sa zapaceasca sistemul ESP.

Pe de alta parte poate pur si simplu au montat volanul (colacul) stramb.... stiu eu, or fi vrut sa umble la airbag si au montat volanul aiurea.

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Re: Volan stramb

Mesajde julaikos » Sâm 24-Feb-2018 22:56

la 2 eu as schimbat raspunsul in posibil,mai ales daca nu sunt cumparate noi cauciucurile,fiindca uneori au uzura inegala implicit si felul cum se comporta este diferit(stanga de dreapta) rezultand intr-un mic dezechilibru care se compenseaza prin pozitia volanului(chiar daca masina merge tot drept)
Daca munca era buna o luau boierii de mult!

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Volan stramb

Mesajde james kilowatt » Dum 25-Feb-2018 09:14

True. Nu m-am gândit ca cineva ar pune pneuri sh pe o mașină nouă...

AA Andrei
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Mie 20-Dec-2017 08:33
Localitate: Deva
Masina: Citroen C4 Cactus

Re: Volan stramb

Mesajde AA Andrei » Lun 09-Apr-2018 21:48

Ma scuza-ti ca raspund dupa o gramada de timp. Am pus cauciucurile de vara intre timp, cele cu care a venit echipata masina, am mai facut o geometrie (4g) am fisa cu valori, a fost facuta cu boloboc la volan, tot nu sta drept, dar e o imbunatatire vizibila, trebuie sa te uiti atent ca sa iti dai seama ca nu e perfect drept.

Am trecut peste asta, insa pe autostrada la 120-130-140 + simt o trepidare in volan, nu e deranjanta dar se simte, tind sa cred ca nu e de la drum pentru ca am fost pe o portiune lunga de autostrada si problema persista. Zilele aceatea mai verific o data echilibrarea rotilor si jantele ( sa nu fie strambe) . Ce alte cauza mai pot da aceste trepidatii? Sa incerc sa inversez jantele de pe spate pe fata? Multumesc

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Re: Volan stramb

Mesajde julaikos » Mie 18-Apr-2018 21:14

La echilibrare o sa gasesti vinovatul...
Daca munca era buna o luau boierii de mult!


Înapoi la “Probleme C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv