Probleme directionare aer conditionat

probleme de natura tehnica, precum si cele rezultate in urma diverselor incidente

Moderator: Echipa Tehnica

PVL84
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Joi 24-Aug-2017 20:40
Localitate: Bucharest
Masina: Citroen C4

Probleme directionare aer conditionat

Mesajde PVL84 » Joi 24-Aug-2017 20:59

De cateva zile intampin o problema la Citoren C4, 1,6, 109 cp, 2007, daca directionez fluxul de aer la picioare sau pe parbriz nu functioneaza ... fluxul de aer a ramas blocat pe directia de mijloc.
Aerul conditionat functioneaza foarte bine, cald/rece, viteza ventilatorului functioneaza foarte bine, clima stanga/dreapta foarte bine, chiar si daca apas auto functioneaza ... problema este ca a ramas blocata doar pe linia orizontala chiar si pe auto ... nu mai baga deloc pe la picioare, deloc pe la parbriz ... ce pot face?
Multumesc

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Re: Probleme directionare aer conditionat

Mesajde julaikos » Sâm 26-Aug-2017 08:33

Si eu am aceeasi problema insa nu am avut timp sa o rezolv;exista un kit de reparatie pentru acele parghii care cedeaza in timp
https://www.pieseauto.ro/aeroterma/citr ... 61649.html
daca apuc sa repar la mine o sa fac si poze
Daca munca era buna o luau boierii de mult!

Druu
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Joi 21-Iun-2018 17:10
Localitate: Martinesti
Masina: Citroen C4

Re: Probleme directionare aer conditionat

Mesajde Druu » Joi 21-Iun-2018 17:24

Recent am cumparat un C4, 1.6hdi, cu AC automat, 2 zone. Dupa ce am cumparat-o am observat, ca nu pot regla directia fluxului de ear. Fluxul de aer a ramas blocat in pozitia parbriz+picioare. Am dus-o in service, mecanicul spunne ca are defect mecanic (nici o eroare in calculator). L-a lipit, dar nu a garantat sa tina (mi-a spus ca trebuie schimbat toata unitatea din bord, 1200 +500 ron piesa + manopera). Dupa vrea 2 saptamani s-a si blocat iarasi, de data asta pe directia de mijloc. Vreau sa-l desfac, sa ma uit ce-i acolo. Nu ma poate ajuta cineva cu documentatie tehnica- cum se desface... Odata m-am apucat sa-l desfac, dar m-am blocat, n-am reusit sa scot torpedoul, desi am demontat o groaza de plasticuri.
@julaikos: nu stii, trebuie demontat tot bordul, ca sa ai acces la acele parghii?


Înapoi la “Probleme C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv