Apa in portbagaj Help!

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Andreidew
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Vin 03-Noi-2017 09:05
Localitate: Iasi
Masina: Citroen c1
2: Da
3: Nu

Apa in portbagaj Help!

Mesajde Andreidew » Vin 03-Noi-2017 09:11

Cand ploua afara, se aduna apa in podeaua din spate dreapta. Dupa o ploaie zdravana , am gasit roata de rezerva acoperita cu apa, iar asta imi da de banuit ca toata apa din masina vine undeva din spatele masinii. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi , ce ar trebui sa verific?. Multumesc ! Orice sfat e binevenit.

luigi
simpatizant
Mesaje: 33
Membru din: Vin 18-Mar-2016 22:55
Localitate: Roma

Re: Apa in portbagaj Help!

Mesajde luigi » Vin 03-Noi-2017 20:40

eu va spun ce mi s a intimplat mie sicum am rezolvat ..prima posibilitate este sa patrunda pe la garnitura gaurii de trecere a firelor de curent spre becurile stopurilor din spate .....poate din cauza uzurii garniturii ,sau neatentiei la montarea stopului ...
deoarece garnitura ,care si noua i proasta , nu se gaseste ,singura rezolvare este cu silicon ...
eu am pus silicon pe garnitura cea veche si cu atentie am montat stopul , dupa care am pus si pe interior , dar trebuie mai intâi demontat un plastic , ....nu se demonteaza greu si vezi si firele care trec spre becuri ...
nu mai stiu cum naiba se cheama sistemul ala de cuplare al firelor cu stopul ...
la mine mai intra apa si pe la stopul de frina suplimentar ,fixat pe caroserie ,sus ...( C1 din 2006 )....plasticul ala rosu fiind ingust si lung ,si prea subtire , la lungimea aia , se curbeaza cind stringi cele doua suruburi de fixare ....
am rezolvat o tot cu silicon in culoarea masinii ...
nu stiu la masinile mai noi care ar fi problema

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Apa in portbagaj Help!

Mesajde james kilowatt » Sâm 04-Noi-2017 08:57

Alta posibilitate (foarte frecventa) e al treilea stop, cel de pe haion. E etansat cu muci, însă din fericire foarte ușor de rezolvat cu silicon.
Si încă una, care a fost motiv de recall in unele tari sunt gurile de ventilație din spatele barei de protecție. Se pot înlocui cu modelul nou sau etansa cu silicon însă ca să ajungi la ele trebuie sa dai jos bara.

luigi
simpatizant
Mesaje: 33
Membru din: Vin 18-Mar-2016 22:55
Localitate: Roma

Re: Apa in portbagaj Help!

Mesajde luigi » Mar 07-Noi-2017 22:53

Andreidew scrie:Cand ploua afara, se aduna apa in podeaua din spate dreapta. Dupa o ploaie zdravana , am gasit roata de rezerva acoperita cu apa, iar asta imi da de banuit ca toata apa din masina vine undeva din spatele masinii. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi , ce ar trebui sa verific?. Multumesc ! Orice sfat e binevenit.

,,https://youtu.be/hQZzO-3m4w4

Andreidew
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Vin 03-Noi-2017 09:05
Localitate: Iasi
Masina: Citroen c1
2: Da
3: Nu

Re: Apa in portbagaj Help!

Mesajde Andreidew » Vin 10-Noi-2017 11:11

am rezolvat etasand cu silicon stopurile(toate 3 ) si gurile de aerisire de dupa bara . M-a ajuta ft mult video acesta https://www.youtube.com/watch?v=hQZzO-3m4w4. Multumesc de raspuns colegilor!


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv