Interfata diagnoza ELM327 ,OBD 2 , foloseste cineva ?

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

luigi
simpatizant
Mesaje: 33
Membru din: Vin 18-Mar-2016 22:55
Localitate: Roma

Interfata diagnoza ELM327 ,OBD 2 , foloseste cineva ?

Mesajde luigi » Lun 23-Oct-2017 21:15

as vrea ,de la cineva care foloseste acest aparat , niste sfaturi , informatii, indicatii , modele care merita banii , ...
multumesc

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Re: Interfata diagnoza ELM327 ,OBD 2 , foloseste cineva ?

Mesajde julaikos » Lun 23-Oct-2017 22:23

ce pot sa-ti spun din start,e ca daca ai iphone,sau planuiesti sa folosesti cu deviceuri apple,sa iei cu wifi,cele cu bluetooth nu se imperecheaza din cauza unui protocol de securitate al apple...
eu am folosit la c4 ceva de genu si e ok,dar ca sa fie decent e bine sa si cumperi o aplicatie care sa nu fie doar in varianta demo :)
Daca munca era buna o luau boierii de mult!

luigi
simpatizant
Mesaje: 33
Membru din: Vin 18-Mar-2016 22:55
Localitate: Roma

Re: Interfata diagnoza ELM327 ,OBD 2 , foloseste cineva ?

Mesajde luigi » Mar 24-Oct-2017 10:12

am un android 4.4.2 ,pe care nu l mai folosesc , ca sotia a zis ca nu mai merge bine ,si l as tine permanent in masina ,cu toate ca mi este cam frica sa nu mi sparga baietii masina pt 10 euro ,cit ar lua pe telefon ......
as vrea mai mult pt a vedea presiunea uleiului ,si temperatura apei , ....ca pina si la Dacie aveam ceasurile astea ......
de exemplu imi plac cum sunt puse pe bord ceasurile astea doua ( ulei si apa )la Smart ul ala cu doua locuri .....

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Interfata diagnoza ELM327 ,OBD 2 , foloseste cineva ?

Mesajde james kilowatt » Mar 24-Oct-2017 11:11

ELM327 + aplicatia Torque de android merg pe Android 2.3, 4.xx, 5xx, 6xx si 7xx :) Testate de subsemnatul.
La C1 ai acces la majoritatea parametrilor mai putin la debitul de aer, pentru simplul motiv ca nu are senzor MAF. Presiune la ulei nu cred ca este (insa nu bag mana in foc, s-ar putea sa ma insel).
Temperatura la apa este sigur. Ai si lambda, MAT, MAP, engine load si absolute engine load, voltaj, turatie, cred (fara sa bag mana in foc) avans la aprindere, etc.
Vorbesc de motorul pe benzina.

luigi
simpatizant
Mesaje: 33
Membru din: Vin 18-Mar-2016 22:55
Localitate: Roma

Re: Interfata diagnoza ELM327 ,OBD 2 , foloseste cineva ?

Mesajde luigi » Mar 24-Oct-2017 14:30

exact presiunea uleiului as fi vrut sa stiu ,asa pentru mine , ca motorul meu are 125 000 km si pe vremea cind aveam Dacia am observat ca imi scadea presiunea uleiului cind se uza setul motor ( presupunind ca pompa de ulei este buna si uleiul cel recomandat ) ....
mie mi se pare ca mi maninca ulei , cam 600 g la 1000 km , parca nici Dacia nu minca asa , dar am inteles ca motoarele astea cu 4 supape pe cilindru sunt mai consumatoare ca cele cu 2 supape ...
Aratind asa multi parametri , cred ca , aparatul asta arata si presiunea uleiului ......oricum o sa cumpăr unul , am vazut pe Amazon cu 15 euro ,cu recenzii bune ,un pic sub 5 stele .....
Si ceea ce ma îngrijorează nu este consumul de ulei cit faptul ca se poate imbicsi ( asa am citit pe internet )sau chiar distruge catalizatorul care costa enorm .....poate si sondele se pot strica, si sunt scumpe si astea ...

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Interfata diagnoza ELM327 ,OBD 2 , foloseste cineva ?

Mesajde james kilowatt » Mar 24-Oct-2017 14:43

Tu vorbesti de motorul pe benzina sau diesel?
Al meu benzinar nu consuma ulei masurabil.
E posibil sa nu aiba senzor de presiune la ulei, caz in care sa nu ai ce citi indiferent de scula pe care o cumperi. O sa verific acasa. S-ar putea sa fie nevoie sa caut PIDs suplimentari, sa nu fie in lista by default.

luigi
simpatizant
Mesaje: 33
Membru din: Vin 18-Mar-2016 22:55
Localitate: Roma

Re: Interfata diagnoza ELM327 ,OBD 2 , foloseste cineva ?

Mesajde luigi » Mar 24-Oct-2017 21:42

motorul este cel pe benzina , eu folosesc 5 W40 Castrol Edge si l schimb la 8000 km .....dar nu stiu ce folosea primul propietar , avea 95 000km cind am luat o eu ....
intr o zi m am uitat la teava de esapament a masinii vecinului si la el are o culoare ,, gri maroniu ,, si la mine cam neagra si incerc. sa vad ce se intimpla ....
daca as sti presiunea uleiului ,asa putea sa zic ,ca la o presiune mica ori este pompa ori setul motor de vina ,sau supapele au joc ,si fiind 4 cosumul devibe insemnat .......
de ex. poate minca ulei si cind garnitura de chiuloasa este un pic ,, impuscata,,...
multumesc anticipat pt. ajutor

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Re: Interfata diagnoza ELM327 ,OBD 2 , foloseste cineva ?

Mesajde julaikos » Mar 24-Oct-2017 22:06

Setul motor,daca te referi la piston/segmenti/supape nu are nici o treaba cu presiunea uleiului din motor,acolo de vina sunt cuzinetii...
Nu prea exista masini echipate cu sonde care masoara presiunea uleiului,99% au doar un manocontact care aprinde becul cand scade presiunea foarte mult si cam atat...daca vrei sa vezi presiunea trebuie sa iei un ceas suplimentar care vine cu sonda,si sa montezi sonda pe bloc intr-un loc de unde sa poata citi presiunea uleiului(de obicei tot langa acel manocontact se poate baga si sonda printr-un adaptor)
Daca munca era buna o luau boierii de mult!

luigi
simpatizant
Mesaje: 33
Membru din: Vin 18-Mar-2016 22:55
Localitate: Roma

Re: Interfata diagnoza ELM327 ,OBD 2 , foloseste cineva ?

Mesajde luigi » Mar 24-Oct-2017 23:32

ai dreptate setul motor ( cilindri, pistoane ,segmenti ) nu influenteaza presiunea uleiului , doar consumul de ulei creste, cum este cazul meu, .. dar coroborat cu presiunea de ulei mica ma face sa cred ca motorul necesita o mica reparatie ...
la motoarele astea noi nu mai stiu cum este , inainte aveau sonda de presiune , .....daca ar fi mai simpluț montajul unei sonde linga monocontactul care zici tu , eu as face .....altfel devine complicat pt ca tre sa dai gaura filetata exact in rampa principala ....deci un atelier dotat cu ce este nevoie ...
eu vreau sa cumpar diagnoza aia ca citeste mai multi parametrii , ca sa stiu cum sta motorul .....
cred ca nu ar fi rau daca m as duce sa masor presiune compresiei pe fiecare cilindru ........

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Re: Interfata diagnoza ELM327 ,OBD 2 , foloseste cineva ?

Mesajde julaikos » Sâm 28-Oct-2017 09:01

Da, nu ar fi rau sa masori si compresia motorului ;)

Ceas de presiune se poate monta sigur in locul unde este pus senzorul de presiune de ulei pentru bec,doar ca trebuie sa-l gasesti pe bloc,si sa ai loc pe langa el sa de desfasori cu o adaptare in care sa bagi atat sonda de presiune pentru ceas,cat si senzorul pentru bec :)
Daca munca era buna o luau boierii de mult!

luigi
simpatizant
Mesaje: 33
Membru din: Vin 18-Mar-2016 22:55
Localitate: Roma

Re: Interfata diagnoza ELM327 ,OBD 2 , foloseste cineva ?

Mesajde luigi » Sâm 28-Oct-2017 22:22

m am gindit ca trebuie masurata presiunea in cilindrii , si ma documentam sa cumpar un compresometru cu banii care i as da la service ..
am vazut pe Amazon cu 20 euro ......
m am mai uitat pe internet la diagnozele astea ELM 327 ,si totusi niciunul din vinzatori nu scrie ca ar masura si presiunea uleiului,....
motorul nu l cunosc bine ca nu am avut timp sa i fac reparatii mai complexe ........si nici macar o carte nu am ca nu gasesc ......plus ca motoarele de azi nu mai sunt ca cel de Dacia , care i schimbam setul in fata blocului ......

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Re: Interfata diagnoza ELM327 ,OBD 2 , foloseste cineva ?

Mesajde julaikos » Dum 29-Oct-2017 21:12

sincer nici la dacie nu e bine sa-i schimbi setul in fata blocului :))
cat despre ce poate sa masoare elmul ala,el de fapt nu masoara nimic,doar citeste niste informatii,daca electronica masinii are in dotare si presiune de ulei,ti-o afiseaza,daca nu,nu :)
Daca munca era buna o luau boierii de mult!

luigi
simpatizant
Mesaje: 33
Membru din: Vin 18-Mar-2016 22:55
Localitate: Roma

Re: Interfata diagnoza ELM327 ,OBD 2 , foloseste cineva ?

Mesajde luigi » Dum 29-Oct-2017 23:06

motorul de Dacia ,era simplu, rudimentar , fara electronica multa ...de ex. eu cind am facut motorul am avut nevoie sa merg la un atelier doar pt. a ansambla biela , boltul, si pistonul, care se face prin presare la cald ..........acum este mai complicata partea electronica ,.. mecanica s a mai modificat dar este abordabila , ...
cind aveam Dacia eu ma orientam cu ajutorul presiunii de ulei , in cea ce priveste uzura arborelui motor , in sensul ca atunci cind observam ca presiunea imi scadea pe la 1 ....1 si ceva , stiam ca trebuie sa ma pregatesc de o reparatie , .
Cuzinetii arborelui motor , daca era nevoie rectificarea palierelor , si daca tot desfaceam motorul , macar schimbam segmentii daca nu, setul .
Acum nu stiu dupa ce sa ma orientez .
singura idee care o am acum este sa masor presiunea in cilindrii , sa vad daca s diferente mari ....
Cred ca nu s multe masini care consuma ulei, ca am vazut comentarii putine ...

Avatar utilizator
redandrei
pasionat
Mesaje: 214
Membru din: Mie 22-Apr-2009 18:36
Localitate: Craiova
Masina: Citroen C1 1.0 68 cp (2007) 285.000 km
2: Citroen C4 1.6i 109 cp (2007) 85.000 km + C5 2013
3: Citroen C6 2.7 HDI 204CP (2006) 286.000 km

Re: Interfata diagnoza ELM327 ,OBD 2 , foloseste cineva ?

Mesajde redandrei » Lun 11-Dec-2017 15:28

---

luigi
simpatizant
Mesaje: 33
Membru din: Vin 18-Mar-2016 22:55
Localitate: Roma

Re: Interfata diagnoza ELM327 ,OBD 2 , foloseste cineva ?

Mesajde luigi » Mie 10-Ian-2018 20:44

scuze , de ceva timp mi s a stricat tableta ,ma tot uit cum sa mi iau alta ca telefonul asta e asa mic ca abia l vad ...
si pozele abia le vad ...


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv