Intervale service - ce si cum??

Forum de discutii generale despre Citroen Saxo. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
esox
simpatizant
Mesaje: 77
Membru din: Mar 16-Sep-2008 21:23
Localitate: Deva

Mesajde esox » Joi 26-Feb-2009 14:04

pai productia la Saxo a fost oprita in 2003....

Distributia eu zic ca daca o schimbi la 100.000 e ok. Mie fostul proprietar mi-a spus ca a fost schimbata la 80.000, dar nu stiu daca sa-l cred, oricum nu avea nicmic care sa demonstreze lucrul asta, asa ca acum ca am trecut cu el de 100.000 ma gandesc sa merg undeva sa verifice daca a fost sau nu schimbata.
A BAD DAY OF FISHING IS BETTER THAN A GREAT DAY AT WORK !!
Imagine

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Joi 26-Feb-2009 14:15

Pai cureaua se vede daca este uzata, sau cauciucul imbatranit, te poti uita si tu.

Avatar utilizator
esox
simpatizant
Mesaje: 77
Membru din: Mar 16-Sep-2008 21:23
Localitate: Deva

Mesajde esox » Joi 26-Feb-2009 14:58

Chiar cezi ca se poate observa chiar asa usor uzura pentru un ochi neexperimentat???

De exemplu la Golf am cureaua de aprox. 70.000 si daca ma uit la ea nu arata deloc uzata... da conform manualului la 90.000 tre' sa o schimb. In plus la Citroen nu stiu daca la schimbarea curelei se schimba doar cureaua sau mai se schimba si rolele intanzatoare... etc. Prefer sa cer parerea cuiva care se ocupa cu schimbari de distributii, o persoana care a vazut multe curele la viata lor... deci au mai multe termene de comparatie :lol: :lol:

Oricum, distributia nu e o urgenta, acum sunt pe lista ulei + filtru + filtru carburant plus cauciucuri noi.

Apropo... ziceai ca ai luat on-line ceva cauciucuri la pret super, daca nu cer prea mult baga si mie pe privat.
A BAD DAY OF FISHING IS BETTER THAN A GREAT DAY AT WORK !!

Imagine

Avatar utilizator
christistanciu
pasionat
Mesaje: 283
Membru din: Dum 19-Mar-2006 00:17
Localitate: Lugoj-Timis
Contact:

Mesajde christistanciu » Joi 26-Feb-2009 21:19

Sunt unele lucruri cu care trebuie sa fi perseverent, parerea mea. Distributia este unul dintre lucrurile importante la o masina. Daca se rupe, se repara motorul, dar cu costuri mari si nu e sigur ca cel ce il repara poate sa il faca sa mearga "brici", e posibil sa ramana cu unele sechele.
Chestia cu uitatul la cureaua si sa iti dai cu parerea daca mai merge sau nu, mi se pare cam relativa. Asa ca regula mea este: cumpar masina SH, prima prioritate schimb cureaua de distributie, apoi raman perseverent cu schimbarea ei la nr de kilometri dati de fabricant. In cazul nostru la 60 000. Nu stiu ce au francezii cu Europa de Est dar pentru masinile ce circula la ei dau garantie de 120000 de km, pentru noi se da numai 60000 garantie. Situatia e similara si la Renault.
Fiecare are grija de masina lui cum crede de cuvinta.
Visez la un C4 WRC...Imagine


Înapoi la “Citroen Saxo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973