A fost in moarte clinica, dar acum a renascut

Forum de discutii generale despre Citroen C5 I-II (2001-2008). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
taviciobanu
pasionat
Mesaje: 375
Membru din: Lun 27-Feb-2012 12:47
Localitate: Tg-Jiu
Masina: Citroen C5/2003 var.I 2.0i 16v benzina NEW! +GPL
2: Golf V 2004 1.4 16v benzina

A fost in moarte clinica, dar acum a renascut

Mesajde taviciobanu » Joi 01-Apr-2021 17:30

Salutari dragi colegi!
Pe 31 ianuarie am patit-o. La 100 la ora s-a rupt o rola de la cureaua de accesorii, cureaua a luat-o razna si s-ncalecat peste rolele distributiei. A naibii curea de distributie nici macar nu s-a rupt, doar a alunecat peste role, canelurile pur si simplu s-au umplut cu plastic topit din cureaua de accesorii, asa ca cea de distributie s-anvartit cum a vrut ea...
N-a scapat nici o supapa. Toate 16, all in!
Nu mai zic,ramas in drum, ploaie, vant si frig, platforma, etc.
Am stat sa ma gandesc. S-o dau la gunoi sau s-o resuscitez? Dupa vreo 2 zile m-am hotarat: la REMAT cu ea! Mi-am luat un Golf 5 si mi-am vazut de treaba.
Dupa cateva zile am inceput sa suspin.Nu-mi venea s-o arunc asa la gunoi. M-am intors la garajul unde o lasasem si i-am rugat pe baieti sa-mi dea o parere sincera. Prima seara au dat jos chiulasa si au turnat la nivel ulei peste pistoane. Dupa vreo 3-4 zile surpriza: nu cursese nici o molecula!
Eh, ala a fost momentul cand m-am hotarat:baieti pe ea! Dupa 60 de zile, multa munca in timpul liber si 1950 lei cheltuiti e ca noua. Distributie, pompa de apa, tacheti, intizatoare, semeringuri, garnituri, role, toate nou noute, a prins o alta viata. Aseara i-am facut un interior-exterior indelung si complet.Azi nu mi-a mai ramas decat sa-i pun un odorizant.
Incredibil de frumos trage motorul acum, se simt din plin piesele noi. N-am putut pur si simplu s-o arunc la gunoi....Se cheama ca-s sentimental?
Imagine

Imagine

Imagine
Trust Me I’m An Engineer

Avatar utilizator
urzica
pasionat
Mesaje: 797
Membru din: Mie 10-Oct-2007 15:39
Localitate: Medgidia
Masina: CITROEN C5 II HDI 1997 cc 2007

Re: A fost in moarte clinica, dar acum a renascut

Mesajde urzica » Mie 07-Apr-2021 20:05

=D> =D> =D> =D> =D>

Constantinp
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Vin 20-Noi-2020 13:17
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5 || 1.6 hdi 2006

Re: A fost in moarte clinica, dar acum a renascut

Mesajde Constantinp » Mar 04-Mai-2021 13:15

Foarte bine ai facut,acum ai piese noi pe motor si daca il servisezi corect te va tine lejer 500.000 km.Bafta.


Înapoi la “Citroen C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv