Plansa bord

Forum de discutii generale despre Citroen C5 I-II (2001-2008). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

videosuzy
pasionat
Mesaje: 407
Membru din: Dum 30-Iul-2006 00:29
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5, benzină 2.0, Hydractive 3+

Plansa bord

Mesajde videosuzy » Mie 06-Sep-2017 10:51

Doresc sa inlocuiec plansa de bord actuala cu o plansa de bord cu locas pentru navigatie. Din cate am inteles acel ecran color este de fapt navigatia propriu-zisa si ar avea un cod RT. Ce model este? RT3, RT4? Exista careva care a facut astfel de "upgrade" si ce mai implica acest lucru? Informatiile care ajung acum la afisajul central, cel ingust de culoare verde, pot ajunge si la ecranul color? Daca sunt posesori de Citroen C5/V1 cu astfel de dotare, ma puteti ajuta cu informatii suplimentare? Multumesc.
Astept raspuns cu interes.
Cand voi muri, vreau sa mor linistit in somn, ca si bunica. Nu vreau sa mor tipand ca ceilalti pasageri din masina.

iulian.arg
pasionat
Mesaje: 725
Membru din: Mie 31-Iul-2013 12:31
Localitate: Iasi
Masina: C5 III 2012 break 1.6 THP aut6 Exclusive
2: ex: C5 III 2009 break 2.0i Man5 GPL Prins VSI 2.0
3: ex: C5 II 2007 break 2.0 HDI Aut6

Re: Plansa bord

Mesajde iulian.arg » Mie 06-Sep-2017 11:17

Treaba e mult mai complicata decat crezi.
Unitatea de navigatie nu e integrata in ecran ci e cea din consola centrala (cd-player-ul).
Pe langa asta iti trebuie si unitatea de comanda dintre scaune, cea care vine in locul paharelor.
Iti mai trebuie si receptor gps si cablajele aferente tuturor unitatilor astora.
Tot efortul asta pentru o navigatie veche de aproape 20 de ani. Merita? Avand in vedere ca nici navigatiile actuale nu-s in stare de mare lucru, nu stiu la ce te poti astepta la o navigatie de 20 de ani.
Efortul e imens pentru un banal ecran color in bord.
C5 III break 2.0i 2009 H3+ man5; GPL Prins VSI 2.0

Citroen ServiceBox download link: http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?f=16&t=24814

videosuzy
pasionat
Mesaje: 407
Membru din: Dum 30-Iul-2006 00:29
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5, benzină 2.0, Hydractive 3+

Re: Plansa bord

Mesajde videosuzy » Mie 06-Sep-2017 12:06

Nu merita. Singurul of pe care il am e ca nu pot adapta in locul unde e clima o unitate 2DIN multimedia. Am una 1DIN insa e a treia la care se strica sistemul mecanic de retractare al ecranului. M-am saturat sa stau cu tableta de 7 inchi ca sa am waze si cu monitorul peste gurile de la clima. M-am gandit si la o unitate multimedia 1DIN cu Android 6 insa e foarte scumpa. E dubla ca pret fata de acelasi model 2 DIN. Asta era motivul pentru care doream acea plansa de bord. O alta varianta ar fi sa gasesc pe cineva priceput care sa-mi refaca partea de sus unde e afisajul mic de asa maniera incat sa pot integra un monitor al sistemului multimedia sau macar o tableta de 6 inchi. Stiu, cer mult pentru unii dar daca mai spun ca am pe masina dvr cu 8 canale la care am montate 5 camere (bord, grila din fata, numar spate si pe capota in locul antenei unde am incastrat camera intr-o antena de BMW) o sa spuneti ca "nu sunt pe treaba mea". Poate ca asa e :)
Cand voi muri, vreau sa mor linistit in somn, ca si bunica. Nu vreau sa mor tipand ca ceilalti pasageri din masina.


Înapoi la “Citroen C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv