stropitori parbriz

Forum de discutii generale despre Citroen C5 I-II (2001-2008). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

niq
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Lun 03-Oct-2011 15:02
Localitate: Bucuresti

stropitori parbriz

Mesajde niq » Joi 06-Dec-2012 11:52

am observat ca nu mai imi arunca apa pe parbriz in partea soferului, ci doar in partea pasagerului, asa ca din start era clar ca nu e pompa, ci ori era furtunul sectionat pe undeva, ori era infundat "motzul" ala care stropea.
asa ca am ridicat capota si mi-am bagat nasul pe acolo. am tras un pic de furtun si iesise.
problema a venit cand am incercat sa bag furtunasul la loc :lol:
nu aveam loc sa bag mana, pentru ca era ascuns furtunasul IN capota.
dupa ce am tras inutil de stropitoare si mi-am rupt degetele prin gaurica minuscula din capota - am descoperit solutia !

am scos motzul cu o lama de cutit bagata sub el (are o siguranta care-l tine in capota), apoi am prins furtunasul cu o coada de soricel si l-am bagat la loc :)

Problem solved !

Pare destul de simplu, dar eu m-am cam chinuit la el. sau poate din cauza ca era frig... in fine, poate ajuta si pe altcineva :)

Avatar utilizator
urzica
pasionat
Mesaje: 797
Membru din: Mie 10-Oct-2007 15:39
Localitate: Medgidia
Masina: CITROEN C5 II HDI 1997 cc 2007

Mesajde urzica » Joi 06-Dec-2012 18:32

Misto :lol:

iuli26
just curious
Mesaje: 14
Membru din: Joi 01-Noi-2012 20:12
Localitate: craiova

Mesajde iuli26 » Dum 16-Dec-2012 11:25

Salut,

Am si eu aceeasi problema , nu mai arunca la sofer decat f putin ... inainte nu imi arunca in dreapta si am bagat furtunasu la loc pt ca era scapat, dar acum e la locul lui si de-abia arunca ... si de cand am schimbat bateria am observat, si am si ramas fara lichid de parbriz totodata cand incerc sa dau pe luneta nu imi stropeste deloc si arunca tot pe fata ....
Aveti vreo idee ce o avea ? E un singur rezervor de lichid de parbriz nu ? ca eu nu mai gasesc altu , si am mai completat pana acum si a mers ...

Merci !

marianmarian
pasionat
Mesaje: 941
Membru din: Mie 15-Dec-2010 19:00
Localitate: cernavoda

Mesajde marianmarian » Dum 16-Dec-2012 13:33

regleaza cu un ac stropitorile. (INFORMATIE INCORECTA, A NU SE LUA IN CONSIDERARE)
verifica traseu de furtun ce duce la stropitori sa nu fie strangulat sub capota.
e un singur rezervor de lichd.

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Dum 16-Dec-2012 15:57

iuli26 scrie:Salut,

Am si eu aceeasi problema , nu mai arunca la sofer decat f putin ... inainte nu imi arunca in dreapta si am bagat furtunasu la loc pt ca era scapat, dar acum e la locul lui si de-abia arunca ... si de cand am schimbat bateria am observat, si am si ramas fara lichid de parbriz totodata cand incerc sa dau pe luneta nu imi stropeste deloc si arunca tot pe fata ....
Aveti vreo idee ce o avea ? E un singur rezervor de lichid de parbriz nu ? ca eu nu mai gasesc altu , si am mai completat pana acum si a mers ...

Merci !


Calea fata-spate este selectata din sensul pompei si din supapele interne.
Astfel, la tine e clar ca una dintre supape este blocata.
Putina mizerie este suficienta pentru asta.
Remediul este demontarea pompei si curatarea ei.
Pompa este prinsa in rezervor, care rezervor se afla in fata rotii dreapta-fata.
Poti ajunge la ea desprinzand un pic scutul in zona aia.

NU bagati ace sau mai stiu ce in duzele de sprituire.
Aceste duze sunt cu pulverizare si nu sunt ca la Dacia sa le poti regla/desfunda cu acul.
Operatia asta se face NUMAI cu aer comprimat sufland in ambele sensuri.



Eu le-am mai desfundat si cu presiune de apa, neavand aer sub presiune.
Ultima oară modificat Vin 21-Dec-2012 21:20 de către mesersmith, modificat de 3 ori în total.

iuli26
just curious
Mesaje: 14
Membru din: Joi 01-Noi-2012 20:12
Localitate: craiova

Mesajde iuli26 » Dum 16-Dec-2012 23:31

Am inteles .... sper sa ma descurc , daca nu apelez la vreun meserias de pe aici...

Merci mult de raspuns !

:) :wink:

danielnegraruradu
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Dum 04-Dec-2016 18:36
Localitate: constanta
Masina: citroen c5 exclusive 2.2 hdi 136 cp 2003

Re: stropitori parbriz

Mesajde danielnegraruradu » Sâm 17-Dec-2016 09:34

are cineva pompita de vas stropitoare parbriz ? cumpar...

Eugen22
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Joi 18-Ian-2018 18:57
Localitate: Drobeta Tr Deverin
Masina: Citroen C5
2: Daewoo

Re: stropitori parbriz

Mesajde Eugen22 » Vin 20-Apr-2018 18:45

Pe faruri e ok dar spre parbriz și liberă nu mai ajunge apa ...help !!!!


Înapoi la “Citroen C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187740
    Total subiecte 18608
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11695
    Cel mai nou membru Tony 77