Concesionarii Citroen din RO ar trebui sa invete din Spania

Dealer/service Citroen

Moderator: Echipa Tehnica

CoolAir
pasionat
Mesaje: 105
Membru din: Mar 14-Noi-2006 13:02
Localitate: undeva in Romania

Concesionarii Citroen din RO ar trebui sa invete din Spania

Mesajde CoolAir » Mie 31-Oct-2007 11:27

Un prieten a fost in aceasta vara in Spania si mi-a spus ca strazile sunt pline de Citroen. Am crezut ca exagereaza si am cautat pe internet si am aflat ca in Spania Citroen are o cota de vanzari de 10% din totalul masinilor noi, cea mai ridicata cota de vanzari a Citroen in lume (cu exceptia Frantei, fireste).

http://www.webcarnews.com/newspro/const ... 006269.php


Curios, prietenul meu a intrebat pe mai multi localnici de ce prefera Citroen. Si toti i-au raspuns ca prefera Citroen deoarece piesele si servisul in general sunt ieftine. Citroen sunt masini ieftin de intretinut in Spania.

Cand oare vor invata lectia spaniola si concesionarii Citroen din Romania, in frunte cu ATS-ul, care se lacomesc cu preturi mari la piese?
Ultima oară modificat Mie 31-Oct-2007 16:06 de către CoolAir, modificat de 2 ori în total.

dimabogdan
pasionat
Mesaje: 322
Membru din: Vin 12-Ian-2007 11:06
Localitate: constanta

Mesajde dimabogdan » Mie 31-Oct-2007 11:43

Nu, ptr. ca si Tariceanu trebuie sa faca bani repede si cu cheltuieli daca se poate zero... :D :D :D

CoolAir
pasionat
Mesaje: 105
Membru din: Mar 14-Noi-2006 13:02
Localitate: undeva in Romania

Mesajde CoolAir » Mie 31-Oct-2007 11:48

:( In Romania piesele si accesoriile Citroen sunt mai scumpe ca in Franta sau Elvetia! Nu este o gluma.

Avatar utilizator
cdires
pasionat
Mesaje: 398
Membru din: Sâm 28-Oct-2006 19:31
Localitate: Racari,Dambovita
Contact:

Mesajde cdires » Mie 31-Oct-2007 12:38

:shock: :shock:

a inceput sa am o teama aproape organica de orice fraza care incepe cu cuvintele "in Romania".
Oare o sa scapam vreodata?
Relu

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 31-Oct-2007 14:26

CoolAir scrie::( In Romania piesele si accesoriile Citroen sunt mai scumpe ca in Franta sau Elvetia! Nu este o gluma.


Din pacate asa este. Tot din pacate Porsche a ajuns sa vinda in RO mult mai mult decit Citroen. Tariceanu cu taxa lui si ATS cu modul "ireprosabil" de servire al clientilor au pus umarul hotaritor la treaba asta.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mie 31-Oct-2007 20:46

nicu, te referi la marca Porsche sau la Porsche Romania?

lks
just curious
Mesaje: 19
Membru din: Lun 23-Mar-2009 20:39
Localitate: Bucuresti

Mesajde lks » Lun 30-Mar-2009 10:13

Am locuit in Spania 3 ani, in Madrid. Cele mai vandute masini pe teritoriul spaniol sunt citroen=urile. Ieftine, service-uri peste tot, calitate ireprosabila la revizii etc. Exista totusi un "catch". Spania are niste autostrazi exceptionale, lucru care "face" citroenul f fiabil. NU il recomand pt Romania, desi detin un Xsara.

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Lun 30-Mar-2009 10:37

Intr-un timp Citroen Xsara erea cea mai bine vanduta masina in Spania.
Eu cand mi-am luat-o pea mea cochetam cu achizitia unui model din Spania. Problema a fost la mine cu timpul. Am studiat insa problema si Citroen xsara pe care lepam gasit pe siteuri din Spania aveau cele mai avantajoase preturi, mai-bune chiar si decat in Franta si Germania. Nu mai spun ca majoritatea celor de acolo au esp, cruz control si geamuri electrice spate. In Romania, noi nu s-au vandut asa ceva.
Despre serviceuri, nu am discutat prea mult cu amicii mei de acolo, insa stiu ca se lucreaza mult mai ingrijit ca la noi. Mi s-a spus insa ca vopsitoriile ar fi destul de scumpe la ei in spania.
In germania mi-a spus un amic cu opel ca piesele si accesoriile sunt mai ieftine iar manopera este comparabila ca pret cu ce este la noi. Rapiditatea si promptitudinea sunt clar mai bune la ei.
Accelerezi, virezi simti usor cum derapeaza, pulsul se acelereaza, adrenalinĂŁ.. si toate grijile dispar...
Cei care au nevoie pot apela cu incredere pentru Studii Geotehnice, foraje...


Înapoi la “ATS - Bucuresti”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973