ATS - DE RASUL CURCILOR

Dealer/service Citroen

Moderator: Echipa Tehnica

feng shui
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Lun 19-Feb-2007 19:40
Localitate: Bucuresti
Contact:

ATS - DE RASUL CURCILOR

Mesajde feng shui » Lun 02-Iul-2007 12:22

Un amic a gasit un c3 din 2004 - 8900 km reali - motorina - alarma - rd-cd - pret 8400 discutabil.
Face programare la ATS ptr. verificarea masinii si obtinerea unui istoric al acesteia.

Proprietarul masinii a fost intru-totul de acord cu doleantele cumparatorului, se deplaseaza la ATS la data si ora stabilita. Pretul 1 milion/verificare.

Proprietarul (pe buna dreptate) cand aude ca nu este lasat sa stea langa masina sa vada cu ochii lui ce probleme are (daca are) ia foc. Isi ia talonul si pleaca. A patit-o cu o Skoda Octavia pe care a dus-o in service, nesupravegheata si i-au inlocuit cauciucurile.

Amicul meu ii cere individului de la receptie (in numele proprietarului masinii si in prezenta acestuia) un istoric al masinii.
Raspuns: TEORETIC nu se poate!!!!!!!!
Aha spunem noi TEORETIC nu se poate!. Individul la remarca noastra, completeaza scurt si sec. Daca nu vreau eu nici PRACTIC!!!!!!

Individul de la ATS: ,,pai are proprietarul comanda de lucru si vi-o da el daca cumva masina a fost prin service :roll:
Cumparatorul: ,,si daca proprietarul nu mai are hartiile, ce facem??'' :shock:
Individul de la ATS: ,,nu stiu''.Face-ti o cere la nu stiu ce birou cu clientii si daca aproba aia atunci vi-l da ei. Eu nu vi-l dau!''

CONCLUZIE: vrei tu ca proprietar sa stii ceva despre masina ta???
NU SE POATE!!! Cat despre eventualul cumparator, nici atat.

Proprietarul masinii este o persoana respectabila, avocat de profesie, care nu a avut nici o obiectie in privinta verificarii masinii.

Daca vrei sa te duci la politie sa le ceri sa verifice daca masina este furata, ei ce sa zica?? NU-TI SPUNEM DOMNULE!!

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde kata » Mar 03-Iul-2007 09:28

e adevarat ca ats u e de rasu curcilor, dar cu privire la ce ai scris tu aici eu unu nu inteleg care i problema.

ca omu nu are voie sa stea langa masina e absolut de inteles, din multe motive. aici greseala ats si a multor altor service-uri e ca nu justifica in mod clar de ce nu te lasa langa masina.
ar trebui lipit un afis mare la intrarea in service pe care sa scrie clar ca nu ai voie sa stai langa masina (si eventual sa ti spuna si cateva motive).
de schimbat ceva nu cred ca se pune problema pentru ca verificarea nu dureaza cu orele iar tu poti vedea masina din sala de asteptare.

faptul ca informatii despre masina se dau numai proprietarului e iar mai mult decat clar.

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde kata » Mar 03-Iul-2007 09:29

Individul de la ATS: ,,nu stiu''.Face-ti o cere la nu stiu ce birou cu clientii si daca aproba aia atunci vi-l da ei. Eu nu vi-l dau!''


asa a zis "individul de la ats" sau asa ai tradus tu? :D

feng shui
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Lun 19-Feb-2007 19:40
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde feng shui » Mar 03-Iul-2007 10:25

Din cate inteleg eu esti si tanar si nici nu prea ai avut de a face cu service-urile.
Proprietarul masinii ne-a spus ca a avut o Skoda Octavia pe care a lasat-o 2 zile in service si i-au schimbat cauciucurile. Acum intelegi de ce oamenii nu vor sa lase masinile in service-uri? Nu mai vorbesc despre benzina sau alte ,,maruntisuri'' ce poti ramane fara ele.

Oamenii vor sa stea langa masini pentru ca vor sa elimine ideea conform careia viitorul cumparator are blatul cu personaje din interiorul service-ului. teama este reciproca.

Nu stiu la cate service-uri poti vedea masina din sala de asteptare!

p.s. am reprodus cu acuratete exact ce a spus individul de la ats si nu ce am ,,tradus'' eu. Probabil se referea la biroul de relatii cu clientii al ats-ului

Informatiile despre istoricul masinii NU se dau nici macar proprietarului,
cat despre viitorul proprietar, acesta nu are dreptul sa ceara acest lucru.

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Mar 03-Iul-2007 10:34

mai, eu am avut masina in service, la Ciocarlan, si o saptamana. a lu frate-meu a stau 2 sapt .. si nu a patit nici pe naiba ..

si nu am stat sa ma crizez ca se intampla ceva ..
nu generalizati dobitocia si hotia unora asupra tutturor ..
eu am dat un exemplu pozitiv. un pur exemplu ..
se poate adauga la aceasta lista si Vali sandu, bacau, ionut state, bucuresti si la fel Hari jamgossian, cluj ..
deci .. nu mai criticati service-urile ..

oamenii sunt tembeli, aia de lucreaza acolo ..

eu in ce service-uri am fost nu am avut surprize ... 8)
Dan
Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!
Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 03-Iul-2007 13:00

Altii au avut :wink:
Temerile oamenilor sint justificate atit timp cit in service-urile de reprezentanta (si numai) se practica substituiri de piese si alte minarii de pe urma carora clientul are de pierdut. Cu cit modelul de masina e mai popular, cu atit masina va fi mai expusa.
Mie chestia asta, cu "n-ai voie sa stai linga masina" cind se fac interventii mi se pare prosteala pe fata. Cum adica nu am voie sa stau linga masina mea (e impersonal), un bun care poate sa depaseasca si 20000 de euro? In Germania poti sa stai linga masina, daca semnezi o hirtie ca raspunderea pentru eventualele accidente de munca nu apartine service-ului.
Pentru mine e foarte important sa stau linga masina (chiar si cea din semnatura) in momentul in care se fac interventii la ea, chiar si un banal schimb de ulei.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
balanel
pasionat
Mesaje: 403
Membru din: Joi 12-Mai-2005 14:30
Localitate: bucuresti

Mesajde balanel » Mar 03-Iul-2007 14:13

Corect. Pot adauga ca istoricul de service trebuie sa fie disponibil la cerere, oricui, nu numai proprietarului. De exemplu in cazul meu, daca vreau sa predau leasing-ul, ar insemna ca numai societetea de leasing poate avea acces la istoricul de service, ceea ce e absurd. Trebuie sa am acces atat eu, cat si eventualul utilizator.
Cat despre statul langa masina, sunt de acceasi parere. Atata timp cat eu platesc, mi se pare normal sa pot sta acolo. In general, cu o mica atentie, rezolv problema. Intr-adevar, sunt service-ri care, indiferent ce ai face, nu accepta sa stea clientul langa masina. Ei bine, eu ocolesc acele service-uri. Si va garantez ca, in curand, vazand ca se pierd clienti, se va putea si acolo sta langa masina.
citroen - o pasiune permanenta

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde kata » Mar 03-Iul-2007 14:14

In Germania poti sa stai linga masina, daca semnezi o hirtie ca raspunderea pentru eventualele accidente de munca nu apartine service-ului.


exact nicu, ai sesizat unul dintre cele mai importante aspecte.

in plus, eu daca as fi mecanic mi as face treaba si atat. nu ti as spune absolut nimic din ce fac.
ai fi fericit sa stai si tu 3 4 ore asa langa mine degeaba?

si sti bine, cum e romanu, se apuca si l intreaba pe mecanic una alta si iata cum timpul necesar unei operatii se dubleaza sau creste substantial.

concluzia e simpla: la noi oamenii au inca foarte mult timp, iar cum acest timp nu este convertibil in bani, e mai bine sa l pierzi aiurea.

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde kata » Mar 03-Iul-2007 14:19

@balanel, cu accesul la informatii nu e chiar de glumit. tu vezi numai partea buna, dar ia gandeste te ca ma duc eu la service pretinzand ca vreau sa ti cumpar masina si ma intereseaza istoricul de service. aflu ca ai avut reparata o aripa si incep sa postez peste tot ca masina ta a fost varza, ca ai avut super accident si ca cine o cumpara e cel mai mare fraier. o fi bine?

Avatar utilizator
balanel
pasionat
Mesaje: 403
Membru din: Joi 12-Mai-2005 14:30
Localitate: bucuresti

Mesajde balanel » Mar 03-Iul-2007 14:36

Da, daca ipotetic, eu as fi ascuns asta.
citroen - o pasiune permanenta

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde kata » Mar 03-Iul-2007 14:39

pai e simplu, informatiile trebuie date numai proprietarului, iar el sa faca cu ele ce vrea. daca ti le ascunde e clar ca e ceva dubios.

Avatar utilizator
balanel
pasionat
Mesaje: 403
Membru din: Joi 12-Mai-2005 14:30
Localitate: bucuresti

Mesajde balanel » Mar 03-Iul-2007 14:55

Si de unde stiu eu ce-mi ascunde daca eu nu am acces la ele? In plus, in caz de leasing, asa cum am spus mai sus, ce e de facut?
citroen - o pasiune permanenta

feng shui
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Lun 19-Feb-2007 19:40
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde feng shui » Mar 03-Iul-2007 15:24

kata scrie:
In Germania poti sa stai linga masina, daca semnezi o hirtie ca raspunderea pentru eventualele accidente de munca nu apartine service-ului.


exact nicu, ai sesizat unul dintre cele mai importante aspecte.

in plus, eu daca as fi mecanic mi as face treaba si atat. nu ti as spune absolut nimic din ce fac.
ai fi fericit sa stai si tu 3 4 ore asa langa mine degeaba?

si sti bine, cum e romanu, se apuca si l intreaba pe mecanic una alta si iata cum timpul necesar unei operatii se dubleaza sau creste substantial.

concluzia e simpla: la noi oamenii au inca foarte mult timp, iar cum acest timp nu este convertibil in bani, e mai bine sa l pierzi aiurea.



Cum oare in tarile supercivilizate ale lumii se pot face unele lucruri, iar la noi, NU?? In Germania ai si timp ai si voie sa stai langa masina. In Romania ai timp, dar nu ai voie.

@eu daca as fi mecanic mi as face treaba si atat - Cati mecanici isi fac treaba in mod corect si onest? Daca ti-ai face treaba ca mecanic, eu as sta linistit acasa si as veni a doua zi dupa masina pentru a-mi inmana fisa tehnica a masinii corect completata, cu datele ce se confirma pe ,,teren'' si as prezenta-o viitorului cumparator (daca este cazul) fara sa-mi fac probleme. Insa eu stiu ca multi nu sunt corecti.

@si sti bine, cum e romanu, se apuca si l intreaba pe mecanic una alta si iata cum timpul necesar unei operatii se dubleaza sau creste substantial.

Se tripleaza timpul pentru ca mecanicului ii convine sa iti spuna una si alta, caci de conasule ii iese si lui spaga cea de toate zilele!

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 03-Iul-2007 16:22

kata scrie:ai fi fericit sa stai si tu 3 4 ore asa langa mine degeaba?


As fi foarte fericit, pentru ca stiu ca s-a schimbat uleiul, s-au inlocuit placutele, etc. Nimic in plus, nimic in minus. Vrei sa iti dau niste horror-story de la PBN?
La noi isi permit sa faca treaba asta pt ca nu ii pedepseste nimeni, deci nu e nici un risc. In Germania se inchide autohaus-ul scurt si fara comentarii.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

danpopa
pasionat
Mesaje: 136
Membru din: Mar 11-Oct-2005 13:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde danpopa » Mar 03-Iul-2007 22:03

eu stiu despre 2 mecanici de la 2 dealeri diferiti.
cei 2 iti pot vinde aproape orice piesa de masina (noua, sigilata) pe care tot ei ti-o monteaza (de fata cu tine, in garajul sau in curte), totul la 1/2 din pret fata de service, si mai ai si garantie (pe incredere). pe bune!
pana acum, am primit si eu oferta de ulei (Total, sigilat) si filtre, dar pur si simplu nici nu am vrut sa aud. si mai departe nu mai comentez.

deci eu, cand mie mi se intampla acest lucru, in Romania anului 2007, cu 2 mecanici care lucreaza la 2 serviceuri de firma (parca sunt si acreditate ISO), cum sa nu vreau sa stau langa masina mea la service? sa vad eu cum mi se rupe sigiliul de pe cutie si cum iese de acolo piesa fara nici un fie de praf pe ea!

pentru ca, in tara noasta, inca mai exista unii care sunt hoti si altii care ii incurajeaza... iar pe cei din urma ii gasesc mai vinovati decat pe cei dintai!

a, si inca ceva... daca clientul incearca sa il tina de vorba pe mecanic, asta nu inseamna ca mecanicul trebuie sa ii si raspunda.
Xsara 1.6 / C4 1.4


Înapoi la “ATS - Bucuresti”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973